۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۹:۵۳
کد خبر 83323037
۰ نفر
ایران درودی: به عشق موزه تهران منزل پاریس را فروختم

تهران- ایرنا- ایران درودی نقاش برجسته ایرانی با اشاره به اینكه همواره عشق به وطن داشته گفت: به عشق مردم و وطنم منزل شهر پاریسم را فروختم و برای ساخت موزه تهران خرج می كنم.

به گزارش خبرنگار ایرنا، « ایران درودی» عصر سه شنبه در مراسم احداث موزه خودش كه در منطقه یوسف آباد سخن می گفت اظهار كرد: خوشحالم پس از گذشت 4 سال این معجزه رقم خورد و شهردار تهران مجوز احداث موزه ام را امضا كرد و از این بابت از شهردار تهران و اعضای شورای شهر تهران تشكر می كنم.
وی افزود: با افتتاح این موزه و سایر موزه های دیگر هنر معاصر ایران گسترش پیدا می كند و باید موزه های مختلفی به همت هنرمندان و دولت در سراسر كشور احداث شود.
این نقاس پرآوازه كشورمان ادامه داد: سابقه هنری كشورمان 7 هزار ساله است و به این كشور افتخار می كنم و امیدوارم لیاقت این كشور و فرهنگ والایش را داشته باشم.
وی خاطرنشان كرد: در سال 1347 اولین موزه آثارم در خارج از كشور شكل گرفت و همواره در مجلات كشورهای مختلف آثار به نمایش گذاشته می شد اما همیشه آرزو داشتم موزه ای از آثارم در كشورم شكل بگیرد كه این آرزوی بزرگم محقق شد و به همین منظور 195 اثر خودم را برای این موزه آماده كردم.
درودی تاكید كرد: این موزه قرار است با عشق و توسط استاد درویش طراح پرآوازه كشورمان احداث شود و در این موزه تلاش می كنم نام بزرگ مردانی همچون كوروش كبیر كه حقوق بشر را در تاریخ ثبت كرد و شاعر بزرگی همچون فردوسی كه با شعر بنی آدم اعضای یك گوهرند كه در آفرینش زیك گوهرند فرهنگ و شعر ایرانی را در جهان ثبت كرد را یادآور باشم.

** شهردار تهران: اتفاق بزرگی در تهران روی داد
همچنین شهردار تهران نیز در این مراسم با ابراز خوشحالی از عملیاتی شدن ساخت موزه نقاشی ایران درودی گفت: با اجرایی شدن ساخت این موزه ها و كارهای بزرگ دیگر فرهنگی اتفاق بزرگی در تهران روی می دهد كه امیدوارم هر چه زودتر بیاییم این موزه را افتتاح كنیم.
« پیروز حناچی» افزود: خداوند زیباست و زیبایی را دوست دارد و با دیدن آثاری همچون ایران درودی و سایر هنرمندان كشور این مظهر زیبایی را مدام به ما و شهروندان می آورید كه این اتفاق خوبی است كه در شهر تهران روی داده است و روز به روز به ثروت فرهنگی پایتخت افزوده می شود.
وی ادامه داد: امروزه دیگر در شهرهای دنیا ساختمان بلند مرتبه تجاری جزء ثروت های شهر تلقی نمی شود بلكه آثار و اماكن فرهنگی است كه جزء سرمایه های آن شهر و شهرها محسوب می شود و ما تلاش می كنیم با احداث چنین موزه هایی ثروت شهر تهران را افزایش دهیم.
حناچی تاكید كرد: شهر تهران در برخورداری از رشته كوه البرز، طبیعت زیبا و همچنین وجود هنرمندان از بسیاری از شهرهای دنیا سرآمد است اما این همه زیبایی به فراموش گذاشته شده و باید قدر این همه زیبایی را بدانیم.
وی خاطرنشان كرد: باید كاری كنیم كه شهروندان این زیبایی ها را از نزدیك تماشا كنند و به همین منظور این حركت در مجموعه مدیریت شهری و شورای شهر تهران شروع شده و بزودی بتوانیم موزه آثار ایران درودی را افتتاح كنیم.
در این مراسم همچنین شهردار تهران مجوز ساخت موزه را به ایران درودی تقدیم كرد و همچنین از نقشه احداثی این موزه نیز رونمایی شد.
« ایران درودی» نقاش برجسته ایرانی است.
او همچنین كارگردان، نویسنده، منتقد هنری و استاد دانشگاه رشته تاریخ هنر است.
این هنرمند در 11 شهریور 1315 در خراسان به‌دنیا آمد.
وی در كودكی با خانواده به اروپا سفر كرد و از شهرهای مختلف اروپا دیدن كرد وقتی جنگ جهانی دوم شروع شد خانواده او در هامبورگ زندگی می‌كرد و با شروع جنگ به ایران بازگشتند و مدتی در مشهد زندگی كردند و بعد به تهران آمدند و ساكن تهران شدند.
درودی در حالی كه در مدرسه درس می‌خواند به دلیل علاقه به نقاشی به كلاس‌های آزاد طراحی و نقاشی هم می‌رفت.
وی در سال 1954 برای تحصیل در رشته نقاشی در دانشكده بوزار در پاریس به تحصیل مشغول شد و در سالهای 1954 تا 1958 به یادگیری هنر در آموزشگاه‌ها و دانشكده‌های گوناگون پرداخت: مدرسه هنرهای زیبای پاریس (بوزار)، مدرسه لوور پاریس، دانشكده سلطنتی بروكسل (ویترای)، انستیتوی آر.سی. آی نیویورك (رشته تهیه و كارگردانی برنامه‌های تلویزیون). پس از پایان تحصیلات به ایران بازگشت و در اردیبهشت 1339 آثارش در تالار فرهنگ تهران به نمایش گذاشته شد.
در سال‌های دهه چهل خورشیدی در شهرهای مختلف اروپا آثار خود را در گالری‌های مختلف به نمایش گذاشت و سپس به آمریكا رفت.
در آمریكا با پرویز مقدسی كارگردان تئآتر و سینما آشنا شد و با او ازدواج كرد.
هر چند دوران زندگی مشترك این دو طولانی نبود و با مرگ زود هنگام مقدسی به پایان رسید اما تأثیر بسیار عمیقی بر درودی گذاشت و او دیگر هرگز ازدواج نكرد.
ایران درودی تاكنون در بیش از 63 نمایش‌گاه انفرادی و بیش 250 نمایشگاه گروهی در ایران و سراسر جهان، آثار خود را به دید عموم گذاشته ‌است و با نوشتن كتاب «در فاصلهٔ دو نقطه» به نویسندگی نیز روی آورده‌ است.
سر انجام بعد از گذشت دو سال و ۹ ماه، قرارداد واگذاری حق بهره‌برداری از زمینِ موزه ایران درّودی ابلاغ شد و برای نخستین‌بار اجازه بهره‌برداری از زمین موزه شخصی هنرمند نقاشی كه ۱۹۵ تابلویش را به صورت محضری به مردم ایران بخشیده، داده شد.
مراسم اجازه بهره برداری از زمین موزه شخصی ایران درودی عصر امروز (سه شنبه) برگزار شد.
تهرام/7243//1348