اعتیاد اصلی ترین آسیب اجتماعی در زنجان است

زنجان- ایرنا- معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار زنجان گفت: بر اساس نتایج پیمایش انجام شده توسط جهاد دانشگاهی، اعتیاد به عنوان اصلی ترین آسیب اجتماعی در استان زنجان عنوان شده است.

به گزارش ایرنا، خدابخش مرادی نافچی شامگاه سه شنبه در جلسه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان، افزود: امروز تغییر الگوی مصرف مواد مخدر از سنتی به صنعتی و تغییر سن، جنسیت، شغل و تحصیلات مصرف كنندگان سبب شده تا اعتیاد تمام اقشار جامعه را تهدید كرده و به عنوان یك دغدغه اساسی برای فرد، خانواده و جامعه محسوب شود.
وی با بیان اینكه اعتیاد، علت 55 درصد طلاق ها در استان است، خاطرنشان كرد: این موضوع، قابل تامل بوده و نباید با مقوله مبارزه با اعتیاد به صورت اداری برخورد شود چرا كه برخورد اداری، نتیجه ای ندارد.
مرادی نافچی تصریح كرد: باید اقدامات عمیق و متعهدانه در این حوزه انجام داده و دغدغه مندانه وارد شویم تا جوانان از آینده خود، آگاهی یافته و به آن توجه كنند.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار زنجان خاطرنشان كرد: البته تكرار بیش از اندازه برخی موضوعات نیز حساسیت جامعه را پایین می آورد.
وی اظهار داشت: شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان، جایگاه سیاستگذاری، برنامه ریزی راهبردی در حوزه اجتماعی و فرهنگی و مشاركتی كردن مبارزه با مواد مخدر را دارد.
این مسئول با اشاره به برخی مناطق آلوده استان به مواد مخدر، گفت: فرمانداران این شهرستان ها برنامه عملیاتی مقابله، درمان، اقدامات فرهنگی، اجتماعی و پیشگیری را با تعریف نقش دستگاه های اجرایی، تنظیم و به شورا ارائه دهند تا ماموریت لازم برای اقدامات مقابله ای تعیین شود.
مرادی نافچی تصریح كرد: اگر اقدام عملیاتی و پیشگیرانه انجام نشود، شعاع خانواده های درگیر این آسیب افزایش می یابد.
وی خاطرنشان كرد: از فرمانداران و دستگاه های متولی، انتظار می رود نظارت لازم برای پیشگیری از كشت خشخاش در استان را داشته باشند.
مرادی نافچی افزود: اداره كل بهزیستی و دانشگاه علوم پزشكی استان، نظارت های مستمر و سرزده از مراكز ترك اعتیاد و درمان سرپایی معتادان را داشته باشند.
وی ادامه داد: همچنین در مدت نگهداری معتادان متجاهر در مراكز مربوطه، تمام اقدامات درمانی، فرهنگی، اجتماعی، پیشگیری و نظارتی در دستور كار قرار داشته باشد.
مرادی نافچی با اشاره به هفته جهانی مبارزه با مواد مخدر در ابتدای تیر، گفت: این هفته باید هفته اجتماعی كردن مبارزه با مواد مخدر باشد لذا باید مكانیزم لازم تعریف شده و كمیته ها برنامه های ابلاغی از سوی ستاد مركزی را بومی سازی كنند.
وی تاكید كرد: از ظرفیت سازمان های مردم نهاد، هیات های مذهبی و سایر تشكل های مردمی برای مبارزه با مواد مخدر استفاده شود.
9556/3088