شركای آموزش و پرورش برای رفع بیسوادی همكاری كنند

تبریز - ایرنا - معاون سیاسی استاندار آذربایجان شرقی با بیان اینكه بیسوادی زمینه ها و پیچیدگی های خاصی دارد، از شركای آموزش و پرورش خواست برای رفع بیسوادی با این سازمان نهایت همكاری را بكنند.

علیار راستگو روز سه شنبه در جلسه شورای آموزش و پرورش استان با بیان اینكه رفع مبادی بیسوادی از عهده آموزش و پرورش خارج است، اظهار داشت: دستگاه های فرهنگی،شوراها، دهیاری ها و مراكز بهداشت می توانند آموزش و پرورش را در این زمینه یاری كنند.
وی با اشاه به مخاطرات و پیامدهای بیسوادی گفت: فرمانداران در شهرستان ها هم می توانند با تشكیل كمیته ای افراد بازمانده از تحصیل را شناسایی كرده و برنامه ریزی كنند.
معاون استاندار افزود: در این زمینه می توان از ظرفیت معلمان بازنشسته و نیز سمن ها بهره برد.
مدیركل آموزش و پرورش آذربایجان شرقی نیز در این جلسه گفت: میزان بیسوادی در كشور 12.4 درصد و در استان 15.3 درصد است.
پاشایی افزود: علل اصلی بیسوادی در استان افزایش فرزندان كار و طلاق ، داشتن اولیای بیسواد، مهاجرت، ازدواج زود هنگام و شناسایی نشدن بیسوادان است.
وی گفت: یكی از مشكلات اصلی در زمینه جذب 6 ساله ها برای آموزش پیش دبستانی نیز این است كه تمام پیش دبستانی ها غیر دولتی است و برخی توان پرداخت شهریه های سنگین آن را ندارند و این مساله باعث شده است تا كنون نتوانیم 20 درصد 6 ساله ها را جذب كنیم كه این مساله باعث افت تحصیلی آنان در كلاسهای بالاتر می شود.
وی برنامه ریزی برای اوقات فراغت دانش آموزان، ساماندهی نیروی انسانی، انسداد مبادی بیسوادی، نظارت بالینی و میدانی بر فعالیت های آموزشی و پرورشی مدارس، جلوگیری از اخذ وجه در هنگام ثبت نام را رسالت اصلی این سازمان در ایام باقی مانده تا اول مهر اعلام كرد.
جعفر پاشایی با اشاره به اینكه آموزش و پرورش آذربایجان شرقی بیش از 100 هزار نیرو و 750 هزار نو آموز و دانش آموز دارد، گفت: دستگاه تعلیم و تربیت با این گستره جمعیتی رسانای خوبی برای رسیدن به اهداف ترسیم شده دارد.
وی افزود: تبدیل سند تحول بنیادین به گفتمان عمومی از ستاد تا كف مدارس اصلی ترین رسالت مجموعه است و هرگونه برنامه مغایر با سند تحول بنیادین در بطن آموزش و پرورش عملیاتی نخواهد شد.
مدیركل آموزش و پرورش اذربایجان شرقی ادامه داد: یكی از شاخص های ارزیابی موفقیت در آموزش و پرورش عملكرد ستاد امتحانات است و به علت حفظ سلامت اداری پیگیری های لازم در اداره سنجش صورت می گیرد.
پاشایی با بیان اینكه سال گذشته با انسجام، نظم و هماهنگی مشكل حادی در آموزش و پرورش به وجود نیامد، افزود: امسال نیز هماهنگی بین بخشی و پشتیبانی تمامی نواحی و مناطق صورت می گیرد.
وی اظهار داشت: امروز دستگاه تعلیم و تربیت استان در عرصه های مختلف علمی و ورزشی در كشور پیشتاز بوده و تا آخرین حد توان و امكانات در راستای تحقق اهداف عالیه دستگاه تعلیم و تربیت تلاش می كنیم.
پاشایی همچنین با اشاره به معین بودن آذربایجان شرقی برای استان خوزستان در امر كمك رسانی به آموزش و پرورش آن استان به خاطر سیل زدگی، گفت: تا امروز بیش از یك میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان كمك غیرنقدی كرده ایم.
پاشایی افزود: همچنین ۷۰۰ میلیون تومان كمك نقدی تعهد كرده ایم كه ۴۰۰ میلیون آن به حساب خوزستان واریز شده است.
6132/3071