خوزستان هشتمین استان كشور از نظر میزان بارندگی است

اهواز - ایرنا - مدیر كل هواشناسی خوزستان گفت: میزان بارندگی در خوزستان از ابتدای سال آبی جاری(اول مهر) تاكنون در كل كشور هشتمین استان از نظر میزان بارندگی است.

به گزارش ایرنا محمد سبزه زاری روز سه شنبه در جمع خبرنگاران در محل اداره كل هواشناسی خوزستان بیان كرد: لرستان، ایلام، گلستان، كرمانشاه، چهارمحال و بختیاری، همدان و كهگیلویه و بویراحمد در رده های اول تا هفتم قرار دارند.
وی افزود:از ابتدای سال آبی جاری (یكم مهر 97) تا 28 اردیبهشت 98، میانگین بارش كل خوزستان 521.7 میلیمتر ثبت شده و این مقدار در مقایسه با مقدار بلند مدت آن در همین بازه زمانی (319میلیمتر) 63.5 درصد افزایش و در مقایسه با مقدار آن در دوره مشابه پارسال (203.1 میلیمتر) افزایش 156.9 درصدی داشته است.
وی گفت:بارش های استان خوزستان بسیار خوب گزارش شده و در حوضه های كرخه، دز، كارون و كارون به میزان زیادی ثبت شده است.
سبزه زاری ادامه داد: آمریكا پدیده های مخرب را 10 روز، انگلیس هفت روز و ژاپن پنج روز زودتر پیش بینی می كند و استاندارد ایران سه روزه است.
مدیركل هواشناسی خوزستان بیان كرد: از پیش بینی فصلی نمی توان سیل را پیش بینی كرد؛ پیش بینی فصلی را مركز اقلیم شناسی ما در مشهد و مركز خشكسالی از روی روندهای پیش بینی ارایه می كند.
وی اضافه كرد: ایران مدل پیش بینی فصلی ندارد و بر اساس مدل های جهانی كار می شود.
سبزه زاری در خصوص بارش های امسال گفت: نخستین اطلاعیه برای بارش های فروردین امسال، یكم فروردین اعلام شد و دوم فروردین اخطاریه برای حوضه های آبریز كرخه دز و كارون و مارون صادر شد و با توجه به حجم بارش ها اعلام كردیم سدها مدیریت شوند.
مدیركل هواشناسی خوزستان ادامه داد: سیل در بالادست خوزستان بود و 11 فروردین به خوزستان رسید یعنی نخستین اطلاعیه 10 روز و نخستین اخطاریه 9 روز پیش از واقعه، اعلام شد.
وی بیان كرد: دومین اخطاریه پنجم فروردین یعنی یك روز پیش از شروع بارش ها با تاكید بیشتر صادر شد؛ضمن اینكه به صورت غیر رسمی از 20 اسفند در جلسه شورای آب و برق ستاد بحران نخستین اخطار را به صورت جدی دادیم و پس از آن در جلسات ستاد بحران، اخطاریه را اعلام می كردیم.
سبزه زاری گفت: اساس پیش بینی در این فاصله 20 روزه را حالت خاص سیلاب ها عنوان كردیم چون 2 بارش سنگین و با هسته های سنگین به میزان 400 تا 500 میلیمتری و در فاصله زمانی كوتاه در پیش رو بود كه حتی با 50 درصد خطا 200 تا 250 میلیمتر، بارش زیادی است در حالی كه در واقعیت مدل ها خطای زیادی نداشت.
مدیركل هواشناسی خوزستان ادامه داد: با این شرایط از 20 روز پیش هشدارها اعلام شد و استاندارد ایران سه روزه است و ما سنت شكنی كردیم و از 10 روز پیش اطلاعیه صادر كردیم.
وی گفت: مشكل اصلی در خصوص پیش بینی امسال این بود كه سازمان آب و برق خوزستان یك مركز پیش بینی راه اندازی كرده و در جلسات نیز پیش بینی هایی را ارایه می كردند و بر اساس نامه مدیرعامل سابق سازمان آب و برق به استاندار خوزستان، در تاریخ 1397/04/24 به صورت حوضه ای پیش بینی كرده بود كه برای 10 مهر تا 10 آبان نزدیك نرمال، 10 آبان تا 10 آذر خشك متوسط تا خشك بسیار شدید، 10 آذر تا 10 دی خشك ملایم تا خشك شدید پیش بینی می شود.
سبزه زاری اضافه كرد: موسسه تحقیقات آب كشور وابسته به وزارت نیرو نیز پیش بینی هایی را ارایه می كند به صورتی كه برای 9 مهر تا 9 آبان نرمال، 10 آبان تا 9 آذر به صورت خشكسالی یعنی تقریبا حوضه های آبریز خشك ، 10 آذر تا 10 دی كارون خشكسالی شدید، 11 دی تا 11 بهمن كاملا خشكسالی شدید و 12 بهمن تا 9 اسفند خشكسالی شدید پیش بینی شد.
مدیركل هواشناسی خوزستان ادامه داد: پیش بینی سازمان هواشناسی درسوم شهریور پارسال، میانگین بارش كشور در سه ماه مهر، آبان و آذر در بیشتر استان های كشور در محدوده نرمال پیش بینی شده بود اما مقدار آن در غرب كشور بیشتر از نرمال است.
وی با اشاره به صحبت های مدیر عامل سازمان آب و برق خوزستان در نشست خبری هفته گذشته كه عنوان شده 'با توجه به گزارش فصلی، هواشناسی خشكسالی را تا تیر پیش بینی كرده بود' گفت: نرمال به معنی خشكسالی نیست و برداشت اشتباه از بحث نرمال شده است.
سبزه زاری افزود: میزان بارش نرمال بلند مدت خوزستان تا الان 320 میلیمتر بارندگی است و حدود 20 درصد بارش ها در دوره 10 ساله نیز بهاره است ؛ یعنی بین 60 تا 70 میلیمتر باید بارش بهاره داشته باشیم، كه این میزان بارش دركل خوزستان رخ می دهد(در مجموع برابر با 2 تا 3 میلیارد متر مكعب آب است) و چگونه از این میزان خشكسالی برداشت می شود؟
مدیركل هواشناسی خوزستان گفت: از نظر قانونی و رسمی تنها مرجع صدور اخطاریه و اطلاعیه، سازمان هواشناسی است و نقطه اتكای همه سازمان هاست واقدام دیگران در این زمینه موازی كاری و هدررفت منابع است.
وی ادامه داد: بر اساس آمار سازمان آب و برق خوزستان، ششم فروردین روز شروع بارش های شدید، تراز سد كرخه به 217.5 و تراز سد دز 342.5 متر ، 10فروردین بارش های استان و بالادست سطح تراز كرخه 219.6 و سطح تراز دز 348.7 متر و 12 فروردین شروع رسیدن سیل لرستان و ایلام، تراز سد كرخه 220.5 و تراز دز 347.9 متر رسید و زمانی كه سیل در حال ورود بود دریچه های سد دز را باز كردند درحالی كه می توانستند از 20 روز قبل كه هشدار دادیم این كار را انجام دهند.
سبزه زاری بیان كرد: بیشترین مقدار سیل از سد دز بوده است و 11 فروردین سد دز باز شد و باید زودتر باز می شد و اگر سد دز و كارون خیلی زودتر تخلیه می شد مانع بخش زیادی از سیل و خسارات می شد.
وی ادامه داد: گرد و غباری هم كه در این فصل اتفاق می افتد بیشتر گرد و غبارهای همرفتی در مقیاس بسیار كوچك است كه به صورت ناگهانی شروع می شود و هبوب نام دارد.
مدیركل هواشناسی خوزستان بیان كرد: این پدیده در هنگام وقوع باد شدید اتفاق افتاد و باعث برخاستن ناگهانی گرد و غبار شد و به راحتی قابل پیش بینی نیست و مكان و زمان دقیق آن نیز مشخص نیست.
وی افزود: امكانات اداره هواشناسی خوزستان كم است و امكانات ما نیروی انسانی قوی است.
مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان در نشست خبری خود در 22 اردیبهشت 98 اعلام كرده بود: در جایی كه تصمیمات سازمان آب و برق، چه در خشكسالی و چه ترسالی، تبعات اجتماعی به دنبال دارد، شورای تامین استان ورود می كند و تصمیمات با هماهنگی این شورا انجام می شود، در این صورت افراد سیاسی در كنار گروه فنی و كارشناسی قرار گرفته و تصمیمات مشترك می گیرند.
وی گفته بود: ظرفیت انتقال دهی رودخانه كرخه در حدود 400 مترمكعب درثانیه بود و انتقاد می كردند كه چرا خروجی سد كرخه به یك هزار مترمكعب درثانیه افرایش نیافته، در حالی كه هم اكنون آب درروستای خسرج با دبی خروجی فعلی (600-400 مترمكعب درثانیه) هنوز كاهش نیافته است.
وی افزوده بود: اگر دبی خروجی سدها را زودتر از شرایط سیلابی افزایش می دادیم و رهاسازی را بیشتر می كردیم، تعدادی از روستاها كه در بستر رودخانه ها قرار داشت، زودتر به زیر آب می رفت و در واقع در عمل با دست خودمان روستاها را زیر آب می بردیم، در این صورت نخست باید شورای تامین این مساله را می پذیرفت و دوم اینكه پیش بینی هواشناسی با قطعیت اعلام می شد، در حالی كه دقت پیش بینی های فصلی بسیار كم و غیرقابل اطمینان بود، این تصمیم را هیچكس نمی پذیرفت و منطقی هم نبود.
ایزدجو تاكید كرده بود: تنها مساله ما در زمان محدودیت آبگیری در سد كرخه و نگرانی از افزایش تراز تا بیش از 220 مترمكعب درثانیه بود كه بعد از صدور مجوز افزایش تراز تا 226 مترمكعب درثانیه (یك میلیارد مترمكعب) این محدودیت برداشته شد.
3004/ 6037