دهقانی: سازمان همكاری اسلامی نباید محلی برای تفرقه و دشمنی باشد

تهران - ایرنا - معاون امور حقوقی و بین المللی وزارت امور خارجه به وضعیت جاری در دنیای اسلام و تلاش ها برای ایجاد شكاف بین كشورهای اسلامی گفت:سازمان همكاری اسلامی و اجلاسیه‌های آن از جمله اجلاس مكه باید مكانی برای ارتقای همبستگی و یكپارچگی امت اسلامی باشد نه اینكه تبدیل به محلی برای تفرقه و طرح موضوعات غیرمرتبط با اهداف آن شود.

به گزارش اداره كل اطلاع رسانی و امور سخنگویی وزارت امور خارجه، در آستانه برگزاری نشست سران كشورهای عضو سازمان همكاری اسلامی (OIC) در عربستان سعودی، امروز - سه شنبه -«غلامحسین دهقانی» در نشستی با سفرای كشورهای اسلامی مقیم ایران با تشریح مواضع جمهوری اسلامی ایران در خصوص اولویت های جهان اسلام، تحولات منطقه ای و تبیین توطئه های رژیم صهیونیستی و برخی قدرت های فرامنطقه ای در ایجاد انحراف در اهداف سازمان همكاری اسلامی، خواستار هوشیاری كشورهای اسلامی برابر این انحرافات و توطئه ها شد.
معاون وزیر امور خارجه مساله فلسطین را همچنان اولویت و هدف عالی و اصلی سازمان همكاری اسلامی دانست و با توجه به وضعیت جاری در دنیای اسلام و منطقه غرب آسیا به ویژه طرح های ترامپ و رژیم صهیونیستی برای منطقه و تلاش برای ایجاد شكاف بین كشورهای اسلامی تاكید كرد: این سازمان و اجلاسیه‌های آن از جمله اجلاس مكه باید مكانی برای ارتقای همبستگی و یكپارچگی امت اسلامی باشد نه اینكه با اعمال نفوذ بیگانگان و برخی عوامل آنها، تبدیل به محلی برای تفرقه و دشمنی و طرح موضوعات كاملاً غیر مرتبط با اهداف سازمان همكاری اسلامی شود.
وی اظهار داشت: دول اسلامی باید با اقدامات تفرقه افكنانه و تلاش برای منحرف كردن توجه اعضای سازمان از مساله اصلی دنیای اسلام، یعنی مسئله فلسطین به دیگر مطالب مقابله كنند زیرا هر اقدامی در این جهت خدمت به رژیم صهیونیستی و دولت ترامپ خواهد بود.
معاون امور حقوقی و بین المللی وزارت امور خارجه بر ضرورت رعایت قاعده اجماع و اصل شفافیت در تصمیم‌گیری های سازمان تاكید و از رویه جاری كه مواضع برخی كشورها از جمله ایران در این اجلاس ها كاملا نادیده گرفته می‌شود، انتقاد كرد.
دهقانی رویكردهای تبعیض آمیز و ضدایرانی دبیرخانه سازمان همكاری اسلامی در سال های اخیر كه تحت دخالت و فشار عربستان سعودی از اهداف حرفه ای خود فاصله گرفته و فشار علیه اعضا را دنبال می كند، را خسارت بار و برخلاف رویه ها و اصول حاكم بر سازمان های بین المللی دانست.
این دیپلمات كشورمان همچنین خواستار بی طرفی، شفافیت و احترام دبیرخانه سازمان همكاری اسلامی به اهداف اصلی و اولیه آن در دفاع از حقوق مردم فلسطین و مخالفت و مقابله با توطئه های رژیم صهیونیستی شد.
در این نشست همچنین برخی از سفرای اسلامی به طرح سوالات و دیدگاه های دول متبوع خود در خصوص دستور كار این جلسه و تحولات منطقه ای و جهانی پرداختند كه به سوالات آنان پاسخ مقتضی داده شد.
سیام**1751 **2021**