پورابراهیمی: بازار متشكل ارزی تا پایان خردادماه راه اندازی می شود

تهران-ایرنا- رییس كمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی از راه اندازی بازار متشكل ارزی تا پایان خردادماه خبر داد و گفت: این بازار موجب می شود كه نرخ هایی همانند بازار سنا و امثال آن به تدریج كنار گذاشته شود.

«محمدرضا پورابرهیمی» عصر سه شنبه در گفت و گو با خبرنگارپارلمانی ایرنا درباره نشست كمیسیون اقتصادی مجلس با مسئولان بانك مركزی درباره بازار متشكل ارزی افزود: اقدامات و فعالیت هایی كه در حوزه ساماندهی بازار ارز توسط دولت و به ویژه بانك مركزی در طول ماه های اخیر شروع شده است، مسیری را فراهم كرده كه بازار ارز به تعادل منطقی تری نسبت به گذشته برسد.
وی ادامه داد: در نشست مشترك كمیسیون اقتصادی با مجموعه تیم مدیریتی و رییس كل بانك مركزی در حوزه های مختلف مباحث تخصصی خوبی مطرح شد و سیاست های ارزی دولت مورد بررسی قرار گرفت.
رییس كمیسیون اقتصادی مجلس گفت: در این جلسه برای تسریع در راه اندازی بازار متشكل ارزی تا پایان خرداد ماه توافق خوبی داشتیم و قرار شد برنامه زمانبندی به صورت كامل از طرف بانك مركزی به مجلس و كمیسیون اقتصادی ارائه شود.
پورابراهیمی افزود: پیش بینی ما این است كه اقدامات اخیر و به ویژه بخشنامه ای كه در یكی دو روز گذشته صادر شد، مقدمه ای برای راه اندازی بازار متشكل ارزی باشد.
وی با بیان این كه بازار متشكل ارزی چند اثر مهم در حوزه اقتصادی خواهد داشت، ادامه داد: اولین اثر آن این است كه دغدغه ناشی از عدم بازگشت منابع ارزی از صادرات غیرنفتی تا حد زیادی برطرف خواهد شد.
رییس كمیسیون اقتصادی مجلس یادآور شد: موضوع مربوط به بازگشت منابع ارزی به دلیل عدم تعیین نرخ مشخص برای تسویه، مزیتی برای صادركنندگان ایجاد نمی كند وبه دلیل تفاوت نرخ سامانه نیما و نرخ بازار سنا صادر كنندگان علاقه ای به بازگشت ارز حاصل از صادرات ندارند.
وی اضافه كرد: بنابراین نكته اول این است كه راه اندازی بازارمتشكل ارزی كمك می كند كه جذابیت بازار برای بازگشت منابع ارزی اتفاق بیفتد.
نماینده مردم كرمان در مجلس گفت: از طرف دیگر بازار متشكل ارزی موجب می شود كه نرخ هایی همانند بازار سنا و امثال اینها به تدریج كنار گذاشته شود و عملا ما با یك نرخ مشخص در اقتصاد كشور براساس سازوكار عرضه و تقاضا كار كنیم.
پورابراهیمی افزود: كاهش تفاوت بین نرخ ها و رسیدن به یك نرخ تعادلی موجب می شود تقاضا برای ارز به منظور واردات كالا كاهش پیدا كند.
وی ادامه داد: بنابراین كاهش تقاضای ارز از یك سو و افزایش عرضه موجب كاهش نرخ ارز می شود. همانطور كه در یكی دو روز اخیر هم در بازار غیررسمی شاهد آن بودیم.
رییس كمیسیون اقتصادی كشور خاطرنشان كرد: به این ترتیب باب رانت و ما به التفاوت قیمتی كه به صورت رانت در اقتصاد كشور توزیع می شود، بسته خواهد شد.
نماینده مردم كرمان در مجلس شورای اسلامی اضافه كرد: علاوه بر این با راه اندازی بازار متشكل ارزی، منافذ فساد در تخصیص ارز و ثبت سفارش ها بسته خواهد شد و این كمك می كند كه شفافیت در اقتصاد كشور ایجاد، و نرخ ارز متعادل شود
پورابراهیمی با تاكید بر این كه راه اندازی بازار متشكل ارزی مورد حمایت مجلس است،گفت: این موضوع در پایان سال گذشته به تصویب شورای پول و اعتبار رسیده است.
سیام**1058 **2021**