۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۹:۱۲
کد خبر 83322994
۰ نفر
از ورود دام های غیرمجاز به دشت لار جلوگیری می شود

تهران- ایرنا- فرماندار شمیرانات ورود دام به دشت لار را منوط به پروانه اعلام كرد و افزود: همخوانی پروانه با تعداد و شرایط دام ها بررسی خواهد شد.

به گزارش ایرنا، «سیاوش شهریور» عصر سه شنبه در جلسه شورای عشایری استان تهران (ستاد كوچ) كه در فرمانداری شمیرانات برگزار شد تاكید كرد: دام ها پیش از ورود به دشت لار باید واكسینه شوند تا خطری وحوش منطقه را تهدید نكند.
این مقام مسئول ضمن بیان اینكه چندین بانك و موسسه در دشت لار زمین دار هستند خاطرنشان كرد: امسال اجاره دادن زمین توسط زمین داران منطقه غیرمجاز است.
وی با بیان اینكه دشت لار ثروت ملی است و باید برای حفاظت از آن تمهیدات ویژه ای اتخاذ شود اظهار داشت: در سال جاری با توجه به افزایش پوشش گیاهی دشت لار، همچنین بالا رفتن قیمت گوشت قطعاً با استقبال چشمگیر عشایر مواجه خواهیم بود لذا میطلبد برای برقراری تعادل دام و مرتع نظارت ها نیز افزایش یابد تا از فرسایش خاك و آسیب های دیگر جلوگیری كنیم.
شهریور تصریح كرد: با توجه به اینكه بارش های متناوب امسال انبوهی از علوفه های مرتعی سطح شهرستان را فرا گرفته، گرم شدن تدریجی هوا بروز حریق و آتش سوزی به همراه خواهد داشت لذا با دهیاران هماهنگ می شود تا دام ها پیش از ورود به دشت لار اطراف روستاها چرا كنند تا از بروز خطر آتش سوزی نیز جلوگیری شود.
وی گفت: با توجه به حضور یكهزار و 200 كلونی زنبور عسل جهاد كشاورزی باید اقدام به جانمایی كند همچنین اولویت حضور با زنبورداران پروانه دار است و در صورتی كه ظرفیت تكمیل نشود حضور دیگر زنبورداران نیز بلامانع خواهد بود.
فرماندار شمیرانات تاكید كرد: متولیان ناظر بر عملكرد زنبورداران نسبت به تهیه عسل، استفاده از شكر و دیگر اقدامات آنها نظارت كامل داشته باشند.
این مقام مسئول با اشاره به برنامه ریزی های صورت گرفته برای حضور عشایر در دشت لار بیان داشت: تیم پزشكی به منطقه اعزام و آمبولانس مستقر خواهد شد.
شهریور اعلام كرد: دوم خرداد ماه بازدیدی توسط فرمانداران سه شهرستان شمیرانات، فیروزكوه و دماوند، بخشداران، نمایندگان مدیران كل منابع طبیعی و آبخیزداری، جهاد كشاورزی و دیگر مسئولان متولی از منطقه انجام و تاریخخ دقیق كوچ عشایر مصوب خواهد شد.
به گفته «هاتف ممیزی» مدیر امور عشایر استان تهران در این جلسه، كوچ ییلاقی عشایر معمولاً در سنوات قبل از 15 خرداد آغاز و حدود 100 روز اقامت خواهند داشت.
«مهدی یوسفی جمارانی» فرماندار شهرستان فیروزكوه نیز در این جلسه با اشاره به اینكه حضور عشایر سمنان نیز باید برنامه ریزی شود اظهار داشت: حضور عشایر سمنان در اراضی فیروزكوه منجر به تنش ها و درگیری هایی شده كه برای امنیت شهرستان نیز مشكل ساز است لذا برنامه ریزی شود تا كوچ عشایر از قشلاق به ییلاق مشخص شود و حدالامكان با وسیله نقلیه انجام شود تا در فصل كوچ پیش رو شاهد بروز چنین مسائلی نباشیم.
«احمد طاهری» مدیر كل منابع طبیعی و آبخیزداری استان تهران نیز تصریح كرد: بلامانع بودن چرای دام در مراتع را به كارشناسان در شهرستان واگذار كرده ایم؛ در صورتی كه در منطقه ای تشخیص آنها ممنوعیت چرا باشد هیچ دامی نباید به چرا مشغول شود.
به گزارش ایرنا، دشت لار با مساحت 30 هزار هكتار یكی از مناطق حفاظت‌ شده ایران است كه دارای اكوسیستم‌های كوهستانی مرتفع و آبی می‌باشد؛ این منطقه در البرز مركزی نزدیك دامنه جنوب غربی دماوند و در مرز دو استان تهران و مازندران قرار گرفته‌ است.
تهرام/9897//6139