۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۸:۱۹
کد خبر: 83322943
۰ نفر
احساس مسئولیت همگانی، راهكار مقابله با اعتیاد

شیراز - ایرنا- به اعتقاد كارشناسان ، اعتیاد به مواد مخدر یك آسیب و بیماری اجتماعی و یكی از مهم‌ترین مشكلات در جامعه ما محسوب می شود.

به گزارش خبرنگار ایرنا، برخی از كارشناسان و فعالان اجتماعی معتقدند: مصرف مواد مخدر و سهولت دسترسی به آن، زنگ خطر اعتیاد پیدا و پنهان را در بین جوانان و نوجوانان به صدا درآورده است.
اعتیاد به مواد مخدر نه تنها یك آسیب و بیماری است بلكه امروزه یكی از مهم‌ترین مشكلات اجتماعی، اقتصادی و بهداشتی محسوب می شود كه عوارض ناشی از آن تهدیدی جدی برای جامعه بوده است و باعث ركود اجتماعی در زمینه های مختلف می شود. در این میان، احساس مسئولیت همگانی و آموزش 'نه' گفتن به فرزندان از جمله راهكارهایی است كه برای مقابله كلیدی با این آسیب اجتماعی پیشنهاد شده است.
** باید اعتیاد را به عنوان یك مسئله اجتماعی پذیرفت
یك كارشناس مسائل اجتماعی درشهرستان آباده در این خصوص گفت: اعتیاد، فقر، بیكاری، طلاق، خودكشی و موارد دیگری مثل انحرافات اجتماعی در مجموع در فهرست مشكلات اجتماعی قرار می گیرند.
علی شجاعی افزود: بی شك اعتیاد به مواد مخدر، علاوه بر تباه كردن زندگی فردی، آسیب‌های جبران ناپذیر اجتماعی مانند ضعف پایبندی به اصول اخلاقی و دینی، ارتكاب انواع انحرافات و جرایم مثل سرقت، فحشا، خشونت‌های اجتماعی و خانوادگی، تجاوز و قتل، آدم ربایی، افزایش شغل‌های كاذب و نامناسب، بیكاری و بی خانمانی و فقر را بر خانواده و جامعه و كشور تحمیل می‌كند و سلامت و امنیت اجتماعی را به شدت مخدوش می‌كند.
وی بیان داشت : وقتی اعتیاد را به عنوان مسئله اجتماعی بپذیریم ناگزیر علل آن را نه لزوماً در امور فردی بلكه در مجموعه‌ای از مشكلات اجتماعی جست وجو خواهیم كرد، بدون شك مبارزه با اعتیاد از مسائل بسیار بنیادی كشور است كه به عنوان یك مسئله اجتماعی باید به آن نگریست و بر این اساس اقدام كرد.
**احساس مسئولیت مسئولان و مردم در مقابله با معضل اعتیاد
فرماندار آباده نیز بر لزوم اتخاذ راهكارهای بنیادی و استفاده از همه ظرفیت ها برای مقابله با اعتیاد تاكید كرد و گفت: اعتیاد از آسیب های مهم اجتماعی است كه عوامل متعددی در ایجاد و شیوع آن نقش دارد و راهبردهای مقابله ای در این حوزه نیز باید با مشاركت مسئولانه و هدفمند تمامی بخش ها دنبال شود.
محمد اسدالهی باتاكید بر اینكه مبارزه با مواد مخدر تنها وظیفه دولت، دستگاه قضا و نیروی انتظامی نیست،اظهار كرد: برای موفقیت در مبارزه با مواد مخدر،علاوه بر مسئولان ،مردم نیزباید احساس مسئولیت كنند.
وی با بیان اینكه مبارزه با مواد مخدر در قدم اول نیاز به فرهنگسازی دارد، افزود: برگزاری نمایشگاه ها ،كلاس‌ها و كارگاه‌های آموزشی و افزایش آگاه‌سازی نسل جوان ونوجوان ازمضرات موادمخدر باید مورد توجه جدی مسئولان امر قرار گیرد.
فرماندار آباده تاكید كرد: فعالیت ها و كارگاه های متعددی در جهت پیشگیری از اعتیاد و سوءمصرف مواد مخدر در این شهرستان برگزار و آموزش های فراوانی به خانواده ها از طریق كارگاه ها و رسانه های جمعی ارائه شده ولی اهمیت موضوع به حدی است كه باید این آموزش ها را با بهره گیری از ظرفیت خانواده ها و افراد و گروه های مرجع در شهرستان استمرار داده و تقویت كنیم.
**به فرزندانمان 'نه' گفتن را یاد بدهیم
یك كارشناس روانشناسی نیز در گفتگو با ایرنا گفت: فراهم بودن محیط امن با آرامش برای نوجوانان و جوانان بستر فراگیری علم و دانش و ارتباط سالم با همسالان را در این قشر فراهم می كند و در صورت محقق نشدن، به مواد مخدر روی می آورند.
احمدرضا فیاضی افزود: والدین باید به نیازهای فردی جوانان و نوجوانان بیشتر توجه كنند، زیرا آنان به دنبال زندگی در شرایط با آرامش و بدون دغدغه در كنار خانواده هستند.
وی با بیان اینكه گرایش فرد به مصرف مواد مخدر به خصوصیت های روانی و شخصیتی افراد وابسته است، اظهار كرد: ضعف در مهارت های زندگی و مقابله ای به ویژه مهارت 'نه گفتن'، تاثیر پذیری از گروه دوستان از جمله عوامل روی آوری جوانان و نوجوانان به مواد مخدر است.
**مراجعه یكهزار بیمار به كمپ های ترك اعتیاد در سال 97
رییس اداره بهزیستی آباده هم در گفتگو با ایرنا اظهار كرد: در سال 97 نزدیك به یكهزار نفر به كمپ های ترك اعتیاد مراجعه كرده اند كه اكثرا با اراده قلبی به این مراكز مراجعه كرده اند.
هادی ابراهیمی در پاسخ به اینكه چه عواملی در جلوگیری از بازگشت این اشخاص به سمت مواد مخدر موثر است، گفت: تاكید ما بر درمان های اجتماعی همچون استفاده از پتانسیل های محلی، عاطفی و راه اندازی گروه های اجتماع محور است چون درمان باید درون جامعه آغاز شود.
وی با بیان اینكه آمار دقیقی از ابتلا كودكان به مواد مخدر در سطح شهرستان آباده در دسترس نیست، اظهار كرد: با توجه به شیوع مصرف مواد مخدر در نوجوانان و جوانان، این احتمال وجود دارد اما آمار دقیقی در دسترس نیست.
رییس بهزیستی آباده افزود: با بررسی هایی كه انجام شده متاسفانه مصرف مواد مخدر در بین جوانان و نوجوانان با سیگار و قلیان آغاز می شود و به شیشه و هروئین ختم می شود.
تاثیرات منفی فردی و اجتماعی اعتیاد و گرایش به سمت مصرف مواد مخدر می تواند زمینه ساز سقوط بسیاری از ارزش ها و هنجارهای فرهنگی و اخلاقی شود و سلامت جامعه را به طور جدی به مخاطره اندازد، از این رو، باید گام های كلیدی در این راستا برداشته شود.
9864/ 6113