عبدالمهدی: عراق دو هیات به آمریكا و ایران اعزام می كند

بغداد - ایرنا - نخست وزیر عراق گفت كه بغداد بزودی دو هیات به آمریكا و ایران برای پایان دادن به تنش ها میان دو طرف اعزام خواهد كرد اما این به منزله میانجیگری به معنای خاص آن نیست بلكه در مرحله تبادل پیام ها برای كاهش سطح بحران و عبور از آن است.

«عادل عبدالمهدی» نخست وزیر عراق روز سه شنبه در كنفرانس خبری هفتگی خود گفت كه آمریكایی ها و ایرانی ها به ما اطلاع داده اند كه رغبتی به جنگ ندارند و می خواهند مسائل به شكل مستقیم یا غیر مستقیم از طرق مسالمت آمیز حل شود.
وی خاطرنشان ساخت كه عراق برای آرام كردن اوضاع بزودی یك هیات به تهران و هیاتی دیگر به واشنگتن اعزام می كند.
نخست وزیر عراق افزود: در روزهای آینده هیات هایی به تعدادی از كشورها از جمله ایران و آمریكا اعزام خواهند شد تا برای نرم كردن مواضع و نیز كاهش تنش تلاش كنند.
عبدالمهدی گفت: تماس ها در عالی ترین سطح در حال انجام است و نگاه بغداد برای حل بحران در منطقه بسیار به نگاه اتحادیه اروپا نزدیك است.
وی افزود: در مرحله انتقال پیام ها میان تهران و واشنگتن هستیم و برای كاهش سطح بحران میان دو طرف تلاش می كنیم اما این با میانجیگری متفاوت است، چرا كه میانجیگری مقدمات خود را می خواهد كه هنوز فراهم نیست ابتدا باید آتش بحران را مهار و آرامش ایجاد كرد.
وی به برنامه سفر خود به كویت در روز چهارشنبه اشاره كرد و گفت كه در این سفر همكاری و تلاش مشترك با كویت برای استفاده از جایگاه و روابط دو كشور جهت كاهش تنش در منطقه را دنبال خواهد كرد.
نخست وزیر عراق گفت: عراق در قلب طوفان میان آمریكا و ایران قرار دارد و دولت وظیفه ملی خود می داند كه برای آرامش و نرفتن به سمت جنگ همه تلاش خود را انجام دهد. هر چند برخی (كشورها و یا گروههای غیر عراقی) هستند كه بحرانی كردن اوضاع منطقه و حتی وجود درگیری میان كشورها منطقه یا داخل هر كشور را به نفع خود می دانند اما هیچ طرف عراقی حاضر در روند سیاسی كشور دنبال آن نیست كه وضعیت به سمت بحرانی تر شدن پیش برود.
عبدالمهدی اظهار داشت: مسئولیت ما دفاع از كشور و ملت عراق و دور نگه داشتن آن از خطر جنگ است.
وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به احتمال بسته شدن تنگه هرمز گفت كه كشورش گزینه های راهبردی دیگری را برای ادامه صادرات و واردات خود پیش بینی كرده است.
نخست وزیر عراق همچنین با اشاره تلویحی به حمله كاتیوشایی به منطقه امنیتی سبز بغداد در یكشنبه شب گذشته تاكید كرد كه هیچ گروه عراقی وجود ندارد كه بخواهد آمریكا و ایران را به سمت جنگ با یكدیگر سوق دهد.
وی تاكید كرد كه همه گروههای عراق بر اهمیت كاهش بحران در منطقه اتفاق نظر دارند.
خاورم *4*353*380*