كمبود اعتبار مانع لایروبی رودخانه كارون است

اهواز - ایرنا - مدیر دفتر حفاظت و مهندسی رودخانه ها و سواحل سازمان آب و برق خوزستان، كمبود اعتبار را مانع لایروبی رودخانه كارون دانست و گفت: اعتبار ساماندهی كارون بزرگ در امسال 60 میلیارد ریال است كه كفاف ساماندهی یك كیلومتر را هم نمی دهد.

سید ابراهیم حسینی روز سه شنبه در گفت وگو با ایرنا درباره تشدید رسوب گذاری در رودخانه كارون پس از سیلاب اخیر، بیان كرد: با توجه به فروكش كردن سیلاب، رسوبگذاری در رودخانه بیشتر شده اما برای بررسی میزان رسوب باید مقطع برداری مجدد انجام شود.
وی افزود: امسال برای ساماندهی كارون بزرگ حدود 60 میلیارد ریال اعتبار اختصاص یافته كه شامل لایروبی و ساماندهی رودخانه است، این در حالیست كه اعتبار مورد نیاز برای هر كیلومتر 80 میلیارد ریال است، بنابراین این مبلغ حتی كفاف ساماندهی یك كیلومتر را نیز نمی دهد.
حسینی اضافه كرد: بر اساس آخرین مطالعات مربوط به اوایل دهه 90، رسوب كارون در مقطع اهواز 12 میلیون مترمكعب برآورد شده بود كه پیش بینی می شود بعد از سیل اكنون به 14 میلیون مترمكعب رسیده باشد.
وی با تاكید بر ضرورت لایروبی كارون برای زیباسازی و توزیع مناسب جریان در مقطع اهواز، گفت: رودخانه كارون در بالادست اهواز و دز ، شیب عمومی خوبی دارد كه باعث می شود رسوبگذاری اتفاق نیفتد، اما در اهواز به دلیل وجود پل های متعدد و شیب كم رودخانه محلی برای رسوب گذاری است؛ از سوی دیگر پارك جزیره اهواز نیز به عنوان یك مانع این روند را تشدید می كند.
حسینی با بیان اینكه هزینه لایروبی سنگین است ادامه داد: لایروبی هر مترمكعب، 400 هزار ریال هزینه در بردارد؛ تا سال 93 در حدود یك میلیون مترمكعب لایروبی در كارون در مقطع اهواز انجام شد اما با اتمام اعتبار، این طرح متوقف شد.
به گفته وی بر اساس مطالعات اهواز به چهار بازه تقسیم شده كه شامل پل هفتم تا پنجم، پل پنجم تا پل ششم (فولاد)، چنیبه و بالادست اهواز است.
حسینی با اشاره به تشكیل جلسه برای لایروبی اضطراری، بیان كرد: هزینه لایروبی بازه های مهم در رودخانه های كرخه، كارون و بهمنشیر در حدود 150 میلیون دلار برآورد شده است.
در پی سیلابی شدن رودخانه كارون در بهار امسال، جریان این رودخانه در اهواز به بیش از سه هزار مترمكعب درثانیه رسید كه در بیش از یك دهه گذشته بی سابقه بوده است. این در حالیست كه متوسط جریان این رودخانه در اهواز در حدود 200 مترمكعب درثانیه است.
رسوب گذاری، وجود جزایر متعدد و لایروبی نشدن كارون در مقطع اهواز همیشه یكی از گلایه های شهروندان به مسئولان بوده كه با پرآب شدن این رودخانه در 50 روز گذشته، پوشانده شده بود. اكنون با فروكش كردن سیلاب و كاهش دوباره جریان رودخانه، رسوب گذاری در مقطع شهری بیشتر شده و چهره رودخانه را مخدوش كرده است.
رودخانه كارون با 950 كیلومتر طول روزگاری پرآب ترین و تنها رودخانه قابل كشتیرانی كشور بوده است.
9754/ 6037

سرخط اخبار جامعه