۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۷:۴۸
کد خبر 83322902
۰ نفر
فروشنده پرندگان وحشی در لنگرود محكوم شد

لاهیجان-ایرنا-رییس اداره حفاظت محیط زیست لنگرود گفت: فروشنده و عرضه كننده غیرمجاز پرندگان وحشی در لنگرود به پرداخت پنح میلیون ریال جزای نقدی محكوم شد.

سید امین نجات روز سه شنبه در مصاحبه با خبرنگار ایرنا اظهار داشت : این فروشنده پرندگان مهاجر در لنگرود كه اقدام به عرضه و فروش دو فلامینگو، 15 خوتكا، دو چنگر در واحد صنفی واقع در بازار ماهی فروشان این شهر كرده بود، پس از سیر مراحل قضایی به پرداخت پنج میلیون ریال جزای نقدی محكوم شد.
وی خاطرنشان كرد: حمل‌، عرضه‌، فروش‌ و صدور جانوران‌ وحشی‌ زنده‌ یا كشته‌ و اجزای‌ آنها بدون‌ كسب‌ پروانه‌ و یا مجوز از سازمان‌حفاظت محیط زیست ممنوع است و این اداره با مرتكبین به جرایم مذكور برخورد قاطع خواهد داشت.
وی ضمن سپاسگزاری از همكاری مرجع قضایی شهرستان لنگرود خاطرنشان كرد: مجازات حمل، عرضه و فروش جانوران وحشی تا پانزده میلیون ریال جزای نقدی یا تا شش ماه حبس بوده و چنانچه پرندگان در معرض فروش از نوع پرندگان شكاری باشند مجازات نقدی تا 120 میلیون ریال به همراه مجازات حبس تا سه سال را در پی خواهد داشت.
وی همچنین گفت:یك قطعه پرنده بوتیمار توسط شهروند علاقمند به طبیعت به اداره حفاظت محیط زیست شهرستان لنگرود تحویل و پس از بهبودی و اطمینان از سلامت آن ، این پرنده در تالاب كیاكلایه لنگرود رهاسازی شد.
رییس اداره محیط زیست لنگرود افزود:بوتیمار پرنده آبچر و از خانواده حواصیلان است كه ویژگی اصل این پرنده كه آن را از دیگر اعضای تیره حواصیلان متمایز می‌كند، گردن كوتاه‌تر آن است، هنگام احساس خطر، بی‌حركت می‌ایستد و سر و منقار خود را به طرز خاصی عمودی نگاه می‌دارد و به حالت قوز كرده در حالی كه سر خود را پایین نگه می‌دارد، راه می‌رود.
این پرنده آهسته و به دشواری پرواز می‌كند و پس از اوج گرفتن، گردن خود را جمع می‌كند.
نجات در پایان ضمن قدردانی از دوستداران و حامیان حیات وحش، حفاظت از محیط زیست را وظیفه ای عمومی عنوان و تاكید كرد: حفظ محیط زیست و حیات وحش جز با همكاری مردم میسر نخواهد بود و در سایه ی این حمایت ها می توانیم در آینده شاهد احیاء وضعیت گونه های جانوری ارزشمند شهرستان باشیم.
6029 / 6030