سد و نيروگاه سردشت به بهره برداري رسيد

مهاباد- ايرنا- سد سردشت در جنوب آذربايجان غربي امروز /سه شنبه/ با حضور حجت الاسلام و المسلمين حسن روحاني و برخي از اعضاي هيات دولت به صورت ويديو كنفرانس در اين شهرستان مرزي به بهره برداري رسيد.

به گزارش ايرنا، مديرعامل شركت منابع آب و نيروي ايران روز سه شنبه در آيين افتتاح اين سد اظهار داشت: اين سد شامل افتتاح سرريز، تونل آبرسان، نيروگاه، سيستم انحراف، آبگير سد و تصفيە خانه آب شرب است كه براي آنها 12 هزار و 550 ميليارد ريال هزينه شده است.
بهروز مرادي افزود: سد خاكي سردشت با هسته رسي و حجم مخزن 387 ميليون مترمكعب و با هدف استحصال برق، آب شرب و كشاورزي و تصفيه خانه اتوماتيك آب شرب شهرهاي سردشت و ربط به همراه خط انتقال و برج آبگير احداث شده است.
وي اظهار داشت: سد سردشت بر روي رودخانه «زاب كوچك» قرار گرفته كه درياچه آن حدود 30 كيلومتر طول دارد و در 13 كيلومتري جنوب شرقي اين شهر احداث شده است و با بهره برداري از اين طرح هفت هزار و 500 هكتار از اراضي ديم كشاورزي و باغي اين شهرستان كه در مجاورت سد قرار دارد، به آبي تبديل مي شود.
مرادي گفت: براي احداث سد 11 هزار و 500 ميليارد ريال و براي تصفيه خانه و خطوط انتقال آب نيز يكهزار و 50 ميليارد ريال هزينه شده است.
وي اظهار داشت: تصفيه خانه جديد سردشت در فاز نخست ظرفيت توليد 350 و در فاز دوم 495 ليتر در ثانيه آب تصفيه شده را دارد و افق 20 ساله تامين آب شرب سردشت، ربط و تعدادي از روستاهاي اطراف را ترسيم مي كند.
وي اضافه كرد: هم اكنون مصرف آب شرب سردشت 230 ليتر در ثانيه و مصرف شهر ربط 70 ليتر در ثانيه است و اگر آبرساني به روستاهاي اطراف نيز انجام شود اين تصفيه خانه مي تواند تا بيش از 20 سال آينده منبع مطمئني براي آب شرب اين منطقه باشد.
به گزارش ايرنا شهرستان مرزي سردشت با 385 هزار نفر جمعيت در 244 كيلومتري مركز آذربايجان غربي واقع است؛ اين شهرستان مرزي داراي 150 هزار هكتار مساحت است كه از اين ميزان 90 هزار هكتار را اراضي جنگلي تشكيل مي دهد.
در حال حاضر 13 سد در آذربايجان غربي وجود دارد كه ظرفيت ذخيره آنها به بيش از يك ميليارد و 900 ميليون مترمكعب مي رسد و با راه اندازي سدهاي كرم آباد و سردشت، اين ميزان به بيش از 2 ميليارد مترمكعب مي رسيد.
رييس جمهوري امروز و در سفري يك روزه به آذربايجان غربي چندين طرح توسعه منابع آب و خاك استان هاي مرزي از جمله سد كرم آباد، سد سردشت، آبياري و زهكشي سد سيلوه، كانال انتقال آب از سد سيلوه به درياچه اروميه/جلديان/ و شبكه آبياري و زهكشي پاياب اين سد و چندين طرح ديگر به ارزش چهار هزار و 465 ميليارد تومان را افتتاح كرد.
7562/3020/6185/3072