شاخص بورس، امروز تحت تاثیر خبرهای ارزی بود

تهران- ایرنا- یك كارشناس بازار سرمایه گفت: خبر بسته ارزی مبنی بر اینكه شركت های پتروشیمی 60 درصد و سایر صنایع 50 درصد از ارز حاصل از صادرات خود را می توانند در سامانه نیما عرضه كنند و باقی آن را به بازار فیزیكی وارد كنند، تاثیری مثبت بر روند امروز معاملات بازار سرمایه گذاشت.

«مسلم نصیرزاده» روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینكه بازار سرمایه امروز بیشتر تحت تاثیر خبرهای ارزی بود، افزود: این شركت ها تا سال گذشته عمده ارز خود را باید در سامانه نیما عرضه می كردند اما اكنون با استفاده از این بسته ارزی موقعیت خوبی برای صادركنندگان ایجاد شده تا ترغیب شوند كه ارز خود را در بازار عرضه كنند.
نصیرزاده افزود: این اقدام علاوه بر اینكه سبب افزایش قیمت ها در سامانه نیما شد، كاهش قیمت ها در بازار فیزیكی را به همراه داشت؛ بنابراین، این اتفاق می تواند تاثیری ویژه را در رشد درآمد شركت های صادراتی داشته باشد.
یك كارشناس بازار سرمایه به صنایعی كه امروز در بازار سرمایه مورد اقبال سرمایه گذاران بود اشاره و بیان كرد: امروز در بازار سرمایه شركت هایی مانند پتروشیمی و پالایشگاهی كه درآمدشان تحت تاثیر افزایش قیمت ارز در سامانه نیما افزایش می یابد مورد توجه قرار گرفت و بخشی از نقدینگی به سمت این گروه ها رفت.
وی معتقد است، امروز در گروه بانكی ها هم شاهد ورود نقدینگی بودیم بسیاری از سهام های این گروه با صف خرید مواجه شدند.
این كارشناس بازار سرمایه با تاكید بر اینكه اكنون بازار از دو بعد قابل بررسی است، گفت: یكی از این متغیرها، متغیر بنیادی مانند گزارش های 12 ماهه شركت ها، افزایش نرخ در صنایع داخلی و افزایش قیمت ارز برای كالاهای صادراتی است كه اكنون شكل خوبی را به بازار دادند.
نصیرزاده مهمترین عامل تاثیرگذار بر بازار را تنش های سیاسی اعلام كرد و افزود: این موضوع تاثیر به سزایی را بر بازار می گذارد، این احتمال وجود دارد كه در بازار هر روز اخباری متفاوت از تنش های سیاسی را شاهد باشیم كه این موضوع ممكن است تا حدودی از التهابات مثبتی كه در بازار وجود می آید را منفی كند و باعث ریزش شاخص به صورت موقتی شود.
این كارشناس بازار سرمایه اظهار داشت: اكنون شركت های زیان ده بازار، منتظر خبر شورای نگهبان برای بحث تجدید ارزیابی هستند كه اگر این مساله مورد تایید قرار گیرد برخی از شركت های زیانده مانند صنعت خودرو در بازار مورد اقبال واقع شوند.
وی در پایان خاطرنشان كرد: از هر جنبه ای كه بازار را مورد ارزیابی قرار می دهیم مشاهده می كنیم كه سال 98 تحت تاثیر فضای تورمی و مسایل موجود در اقتصاد كشور با رشد مواجه می شوند اما برخی از مسایل سیاسی هم باید در نظر فعالان بازار قرار گیرد.
اقتصام ** 9206**9189