آغاز همكاری توكیو - تهران برای توسعه گردشگری شمال غرب كشور

تهران - ایرنا- مدیركل برنامه‌ریزی و توسعه گردشگری گفت: فاز نخست پروژه مطالعاتی توسعه گردشگری منطقه شمال‌ غرب با همكاری متخصصان گردشگری كشور ژاپن آغاز شد.

بر اساس اعلام عصر سه شنبه میراث آریا، «علیرضا رحیمی» با اشاره جزئیات این همكاری، گفت: پروژه مطالعاتی توسعه گردشگری منطقه شمال غرب در سه فاز مطالعات اولیه و بازدیدهای میدانی، مطالعات تفضیلی و تدوین طرح جامع گردشگری شمال غرب كشور انجام خواهد شد.
وی افزود: فاز اول پروژه مطالعاتی توسعه گردشگری منطقه شمال‌ غرب با همكاری متخصصان گردشگری كشور ژاپن آغاز شد.
رحیمی با اشاره به ظرفیت مغتنم ایجاد شده به‌ منظور استفاده از ظرفیت علمی و تخصصی جایكا، گفت: تیم مشاوران به همراه ناظران ستادی و استانی حسب برنامه زمان‌بندی پیش‌بینی‌شده طی دو هفته به 6 استان هدف شامل آذربایجان غربی و شرقی، اردبیل، كردستان، زنجان و قزوین سفر و ضمن بازدید از ظرفیت‌های موجود و بررسی مشكلات و كاستی‌ها به‌منظور رفع و احصای چالش‌ها و موانع با دست‌اندركاران دولتی و خصوصی مرتبط با این صنعت بازدید و نشست خواهند داشت.
رحیمی با اشاره به گذشت بیش از یك هفته از شروع سفرهای این تیم تصریح كرد: این گروه تاكنون با حضور در سه استان آذربایجان غربی، شرقی و اردبیل از 12 شهر و بیش از 30 جاذبه بازدید و با بیش از 90 نفر از مدیران، مالكان، بهره‌برداران، اكیپ‌های فنی، مشتریان، بازدیدكنندگان و دست‌اندركاران جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی گفتگو و تبادل‌نظر داشته‌اند.
وی با تأكید بر گستردگی مطالعات در حال انجام ادامه داد: در بازدیدهای میدانی انواع فعالیت‌های مرتبط شامل سایت‌های باستان‌شناسی و موزه‌ها، مراكز اقامتی خصوصاً واحدهای بوم‌گردی، مراكز تفریحی و سرگرمی و تفرجگاه‌های طبیعی، مراكز پذیرایی، مجتمع‌های بین‌راهی، مراكز تولید و فروش صنایع‌دستی و سایر موارد زنجیره گردشگری گنجانده شده است.
رحیمی از دیگر اقدامات این گروه به قابلیت سنجی از توان مناطق آزاد ارس و ماكو برای همكاری با مدیریت گردشگری اشاره كرد و افزود: كسب اطلاعات از خدمات مورد ارائه به گردشگران ورودی از كشور آذربایجان، بازدید از 3 اثر ثبت جهانی یونسكو در ایران و قابلیت ثبت جهانی قله آتش‌فشانی سبلان و مجموعه آب‌های گرم آن، از دیگر اقدامات صورت گرفته است.
فراهنگ ** 3377 ** 1355