جايزه ويژه 'ايكوم' به موزه خانه بوميان كيش تعلق گرفت

كيش - ايرنا - جايزه ويژه ايكوم به پاس فعاليت هاي فرهنگي مستمرو معرفي فرهنگ، آداب و رسوم بوميان كيش و جنوب ايران درعرصه ملي به موزه خانه بوميان اين جزيره تعلق گرفت .

به گزارش روزسه شنبه ايرنا از روابط عمومي و امور بين الملل سازمان منطقه آزاد كيش اين جايزه در آيين گراميداشت و انتخاب موزه هاي برتر كشور در سال ١٣٩٧ كه اخيرا همزمان با روز جهاني موزه ها در محل فرهنگستان هنر ايران برگزار شده از طرف كميته ملي موزه هاي ايران به موزه خانه بوميان كيش اهدا شد.
ايكوم سازماني جهاني است كه بسياري از اعضاي يونسكو از جمله ايران به آن پيوسته‌اند، اين سازمان در كميته‌هاي ملي و بين‌المللي در سطح جهاني و منطقه‌اي فعاليت مي‌كند.
ايكوم زير نظر يونسكو است ولي شخصيت حقوقي مستقل و مجزايي از سازمان يونسكو دارد.
فعاليت هاي فرهنگي مستمر، همكاري دائم با ايكوم و معرفي فرهنگ و آداب و رسوم بوميان كيش و جنوب ايران در نمايشگاه ها و محافل بين المللي از جمله شاخصه هاي انتخاب خانه بوميان كيش به عنوان موزه برتر عنوان شده است.
همچنين اين خانه در شاخص توسعه فيزيكي در بين موزه هاي خصوصي كشور رتبه دوم را كسب كرد.
در مراسم اهداي جايزه ويژه ابكوم به موزه خانه بوميان كيش كه رئيس سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري و جمعي از مسئولان و انديشمندان و شخصيت هاي مطرح فرهنگي كشور و موزه داران و مديران موزه هاي خصوصي و دولتي سراسر كشور حضور داشتند از موزه هاي برتر و شخصيت هاي تاثيرگذار در اين زمينه تقدير و تجليل شد.
خانه بوميان كيش با 200 سال قدمت مربوط به حاج عبدالله بن شاهين تاجر مرواريد سال هاي دور جزيره كيش بوده است كه در سال ٩٣ با تغيير كاربري و تبديل آن به خانه موزه به عنوان اولين موزه خصوصي جزيره كيش فعاليت خود را شروع كرد.
خانه بوميان كيش در حال حاضر و به دليل فعاليت هاي متنوع و گسترده فرهنگي به يكي از موزه هاي زنده و مركز فرهنگي مطرح در جنوب كشور تبديل شده و تا كنون ٣ بار لقب موزه خصوصي برتر كشور و يك بار تنديس و جايزه ويژه ايكوم ايران را دريافت كرده است.
شوراي بين‌ المللي موزه‌ها (ايكوم) يك سازمان بين‌المللي و غير دولتي است؛ كه با هدف پيشبرد منافع موزه‌شناسي، نظام‌‌خاصي را در خصوص مديريت و عملكرد موزه ها تدوين كرده و در 5 سپتامبر 1989 راه‌ اندازي شده است.
1339