۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۷:۱۹
کد خبر: 83322874
۰ نفر
كشتي عربستاني حمل سلاح به بندر جده باز مي گردد

تهران - ايرنا - كشتي عربستاني 'بحري ينبوع' به دنبال عدم موفقيت براي بارگيري تسليحات نظامي در بنادر فرانسه و ايتاليا به جده باز مي گردد.

به گزارش روز سه شنبه رويترز، اين كشتي ديروز در بندر جنواي ايتاليا لنگر انداخته بود تا كالاهاي خريداري شده بارگيري شوند كه كاركنان اين بندر در اعتراض به جنايت آل سعود در جنگ يمن از بارگيري محموله هاي آن از جمله ژنراتورهاي الكتريكي به داخل كشتي خودداري كردند.
معترضين با در دست داشتن بنرهاي «نه به جنگ» به حملات نظامي عربستان در يمن اعتراض كردند.
اتحاديه كارگران معترض ايتاليايي همچنين دربيانيه‌اي عنوان كرد كه اگر چه ژنراتورهاي الكتريكي مصرف غيرنظامي دارند اما مي‌توانند از طرف عربستان در جنگ يمن مورد سوء استفاده قرار بگيرند.
پيش از اين نيز با ورود كشتي سعودي به بندر لوآور فرانسه، با اعتراض گروههاي مردمي و جلوگيري آنان از بارگيري تسليحات نظامي روبرو شده بود.
گروههاي معترض به جنايات عربستان در يمن بر اين باورند كه بارگيري تسليحات نظامي در كشتي سعودي مخالف توافق سازمان ملل است زيرا اين تسليحات قرار است عليه مردم مظلوم يمن مورد استفاده قرار بگيرند.
رويترز در ادامه نوشت، كشتي عربستاني(Bahri-Yanbu) قبل از ورود به فرانسه در شهر آنتورپ بلژيك موفق به بارگيري تسليحات نظامي شده بود.
تجاوز چهار ساله عربستان به يمن علاوه بر كشته و زخمي كردن هزاران نفر، اين كشور را ويران و بيشتر مردم آن را در خطر قحطي قرار داده است.
اروپام**9473**1590