مطهري: دولت در موضوع برجام عقب نشيني نكرده است

تهران-ايرنا- نايب رييس دوم مجلس شوراي اسلامي گفت: دولت در موضوع برجام حالت تهاجمي دارد و عقب نشيني نكرده است.

علي مطهري نايب رييس دوم مجلس شوراي اسلامي اين مطلب را در پاسخ به تذكر حبيب الله دهمرده نماينده مردم زابل در مجلس مطرح كرد.
حبيب الله دهمرده نماينده مردم زابل در تذكري با اشاره به موضوع برجام گفت: ثابت شده ما هر كجا جلو رفتيم دشمن عقب نشيني كرده است؛ مستكبر جاني زير برجام زده اما چرا مسئولان و دولت از اين فرصت استفاده درست و منطقي نمي‌كنند.
وي ادامه داد: اين حق طبيعي ملت است و ما بايد عكس العمل منطقي نشان دهيم چرا در اين باره عقب نشيني و تأخير مي‌شود اين سوال برانگيز است و ما هم پاسخي براي مردم نداريم؛ ما نبايد مردم را نااميد كنيم. ما 15 كشور همسايه داريم كه مي‌توانيم از ظرفيت آنها استفاده كنيم.

**سوءمديريت و عدم توانايي در كنترل بازار وجود دارد
سيد ناصر موسوي لارگاني نماينده مردم فلاورجان در مجلس شوراي اسلامي در تذكري گفت: در ارتباط با شان و جايگاه مجلس شوراي اسلامي، روحاني در جلسه اي در خدمت مقام معظم رهبري، مجلس را زير سوال بردند.
وي افزود: رييس مجلس و نواب مجلس شوراي اسلامي در اين باره در روزهاي بعدي هيچ اظهار نظري نكردند، مجلس كه در دولت هاي نهم و دهم وقت خود را صرف ادغام وزارتخانه كرده است و همان زمان كارشناساني آمدند و در اين باره توضيح دادند، اما حال كه زمان زيادي هم نمي‌گذرد رييس جمهور تمام مشكلات و تقصيرها را به گردن مجلس مي‌اندازد و مي‌گويد كه دو سال است موضوع تفكيك وزارت صنعت، معدن و تجارت معطل مانده است.
اين نماينده مجلس اظهار داشت: اين در حالي است كه مشكلات اين حوزه به سوء مديريت و عدم توانايي كنترل بازار برمي‌گردد، متأسفانه در ماه مبارك رمضان تورم سرسام آور شده به نوعي كه برخي كالاها مانند خرما به قيمتي بالاي 30 هزار تومان رسيده است.
وي گفت: آقاي رييس جمهور وزراي به شما آدرس غلط مي‌دهند
علي مطهري نايب رييس مجلس شوراي اسلامي در پاسخ به تذكر اين نماينده گفت: هيات رييسه نسبت به اين موضوع بي تفاوت نبوده، علي لاريجاني در روزهاي اخير و در پاسخ به تذكر يكي از نمايندگان توضيح دادند كه لايحه تفكيك وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت در مجلس معطل نماند بلكه اين لايحه در مجلس رد شد.

**مسائل فرهنگي در كشور رها شده است
عليرضا سليمي نماينده مردم محلات در مجلس شوراي اسلامي در اخطار قانون اساسي گفت: دولت موظف به ايجاد محيط مساعد براي رشد فضايل اخلاقي براساس ايمان و تقوا است اما كليپ هايي منتشر شده كه در آن شناي مختلط در مهدكودك ها را نشان مي دهد.
وي ادامه داد: دولت مهر سكوت بر لب زده و سخنگو هم كه ندارد پس بهتر است مجلس غيرت به خرج دهد؛ مسائل فرهنگي در كشور رها شده و مسائل اقتصادي هم كه تعطيل شده است؛ قيمت خودرو، ارزاق و برخي كالاها همه نشان از بي تفاوتي دولت در اين خصوص دارد.
وي افزود: دولت با ايجاد معاونت بازرگاني مي خواهد قانون را دور بزند؛ اين كار و بي تفاوتي نسبت به نظر مجلس در خصوص مخالفت با انتزاع بخش بازرگاني از وزارت صنعت، معدن و تجارت است.
علي مطهري در پاسخ به اين تدكر گفت: انحرافات فرهنگي مهم تري از آنچه كه شما مثال زديد در كشور وجود دارد و مسائلي در مدارس، مهدكودك ها، تئاترها و سريال هاي خانگي ديده مي شود كه دولت بايد نظارت بيشتري بر آن داشته باشد.

**طرح هاي ضد آمريكايي در دستور كار مجلس قرار گيرد
سيد حسين نقوي حسيني عضو كميسيون امنيت ملي مجلس در تذكري گفت: مقام معظم رهبري در ارتباط با مواضع مجلس نسبت به اقدامات خصمانه آمريكا گله مند بودند، به همين جهت كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي جلسات متعددي برگزار كرد و طرح هايي ضد آمريكايي تهيه شدند كه به مجلس بيايد.
وي افزود: يكي از طرح هاي ضد آمريكايي تهيه گزارش نقض حقوق بشر آمريكا است كه به وفور در عرصه بين المللي، منطقه اي و داخلي صورت گرفته است.
نماينده مردم ورامين در مجلس شوراي اسلامي ادامه داد: طبق اين گزارش نقض حقوق بشر آمريكا، منطقه ما، جهان و ملت ايران ر ا شامل مي شود، اين گزارش بايد در دستور كار مجلس قرار گيرد.
وي افزود: چند هفته است كه اين طرح تحويل هيات رييسه مجلس شوراي اسلامي شده است، اين طرح رد دستور كار قرار گيرد تا بتوانيم طرح الزام دولت براي پيگيري مواد نقض حقوق بشر دولت آمريكا را در دستور كار قرار دهيم تا جلوي عربده كشي آمريكا كه بيشترين نقض حقوق بشر را انجام داده است، گرفته شود.
سيام**3050**9121