۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۷:۰۹
کد خبر: 83322864
۰ نفر
تاسيس هفت موزه در دستور كار ميراث فرهنگي گيلان

رشت -ايرنا-مديركل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري گيلان با اشاره به تاسيس هفت موزه در گيلان گفت: استان با وجود دارا بودن مواهب طبيعي و گردشگري به دليل كشفيات و آثار تاريخي و همچنين محوطه هاي باستاني، استان ميراثي محسوب مي شود.

شهرود امير انتخابي روز سه شنبه در حاشيه بازديد از ابنيه هاي تاريخي ميدان امام خميني بندرانزلي در گفت و گو با خبرنگار ايرنا اظهار كرد: گيلان علاوه بر ساحل و دريا و جنگل به لحاظ كشفيات و آثار تاريخي و همچنين محوطه هاي تاريخي موجود همواره قابل توجه گردشگران بوده ولي از سوي مسئولان كم لطفي شده چرا كه به عنوان مثال موزه گنجينه رشت با بيش از 40 هزار اشياء باستاني در داخل خود رشت هم غريبه است و حتي تابلويي براي معرفي محل و مسير دسترسي به اين موزه وجود ندارد.

*** چهار موزه در گيلان از امكانات مطلوبي برخوردار نيستند
مديركل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري گيلان با اشاره به وجود 17 موزه در استان گفت: از اين تعداد، 13 موزه سرپا بوده و داراي امكانات كامل موزه هستند و چهار موزه امكانات لازم را ندارند.
امير انتخابي افزود: مهمترين امكانات موزه ، تجهيز آن به دوربين هاي مداربسته در راستاي حفاظت و حراست از آن است .
وي با اشاره به احداث هفت موزه جديد در گيلان اظهار كرد: سه شهر تاريخي املش، رودبار و تالش با وجود كشفيات و كاوش هاي باستان شناسي صورت گرفته در آن ها هيچ وقت داراي موزه نبوده و آثار كشف شده از آن ها در خارج از اين شهرها نگهداري مي شوند.
امير انتخابي با اشاره به تكميل موزه رودبار اضافه كرد: زمين موزه املش خريداري شده و كلنگ آن بر زمين خورده و كاخ سردار امجد در شهرتالش نيز با تعاملات انجام شده و پس از طي مراحل لازم به عنوان موزه اين شهرستان باستاني مورد استفاده و بهره برداري قرار مي گيرد.
وي با اشاره به ايجاد موزه بنادر و دريانوردي در بندرانزلي گفت: در هفته گذشته تفاهم نامه اي بين ادارات كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري و بنادر و دريانوردي و مركز اقيانوس شناسي گيلان منعقد شد كه بر اساس آن در آينده، موزه اي براي شناسايي و ثبت سواحل درياي خزر و كشتي هاي غرق شده در آن براي نمايش عموم مردم تاسيس و مورد بهره برداري قرار مي گيرد.
امير انتخابي با اشاره به وجود چند موزه خصوصي در گيلان افزود: با توجه به تجهيز موزه گنجينه رشت در صورت تاسيس سه موزه در اين سه شهر، نگهداري اشياء تاريخي با سهولت بيشتري انجام مي شود.
مديركل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري گيلان در خصوص كشتي تاريخي كرگانرود در محدوده قروق شهر تالش گفت: پرونده كشتي كرگانرود معروف به قروق به تهران ارسال شده و شهرداري تالش تا زمان رسيدگي به پرونده اين كشتي براي ثبت ملي، مسئوليت مراقبت از اين كشتي را برعهده گرفته است.

***سازماندهي بناهاي تاريخي ميدان انزلي نيازمند بازنگري در قوانين است
امير انتخابي در ادامه مصاحبه با ايرنا در خصوص تعيين تكليف بناهاي تاريخي محدوده ميدان امام خميني(ره) بندرانزلي اظهار كرد: براي بازسازي بناهاي تاريخي اين ميدان برخي از قوانين ميراث فرهنگي نيازمند بازنگري است و اين امر خارج از حوزه مسئوليت اداره كل ميراث فرهنگي استان است و بايد در خارج از حوزه گيلان مرتفع شود.
وي با اشاره به اينكه تعارض نماهاي دوسوي ساختمان هاي ميدان امام خميني(ره) بايد رفع شود افزود: پرونده بناهاي تاريخي ميدان مركزي بندرانزلي آماده و مشكلات ميراثي آن نيز با معاون سازمان ميراث فرهنگي مطرح شده و قول مساعد داده كه اين مشكل هرچه زودتر مرتفع شود تا شاهد بازسازي اين بناها و خروج ميدان امام از وضعيت فعلي باشيم.
امير انتخابي تاكيد كرد: دو بانك تجارت و رفاه كارگران موجود در ميدان امام نيز بايد نماي خود را به نماي سنتي تغيير داده و حساسيت هاي ميراثي را رعايت كنند تا علاوه بر انجام مطالبات مردم ، منظر شهري با بافت تاريخي حفظ شده و شهر از اين شكل بهم ريخته خلاص شود.
وي ادامه داد: در هفته ميراث فرهنگي علاوه بر انجام 54 برنامه فرهنگي ، پنج واحد بوم گردي تاسيس و دو هتل به بهره برداري رسيد و ضلع شرقي قلعه رودخان نيز پس از ماه مبارك رمضان با حضور استاندار گيلان راه اندازي مي شود.
به گزارش ايرنا دو هزار و 37 واحد تاسيسات گردشگري شامل 97 هتل، 34 هتل آپارتمان ،72 مجتمع گردشگري ،49 مهمانپذير، يك هزار و 413 خانه مسافر ،17 مجتمع سرگرمي تفريحي، هشت واحد بومگردي،12 اسكله مسافربري،317 واحد بين راهي و 28اسكله گردشگري دريايي در گيلان فعال است و در حال حاضر در تاسيسات گردشگري استان شش هزار و 32 نفر شاغل هستند كه از اين تعداد چهار هزار و 926 نفر مرد و يك هزار و 106 نفر را بانوان تشكيل مي دهند و بيش از 400 راهنماي گردشگري در گيلان مشغول به فعاليت هستند.
7471/2007