۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۷:۰۰
کد خبر 83322854
۰ نفر
روحانی: حال خوب دریاچه ارومیه موجب خوشحالی است

ارومیه- ایرنا- رییس جمهوری با اشاره به رسیدن تراز آب دریاچه ارومیه به 5.3 میلیارد متر مكعب در سال جاری گفت: امروز از اینكه حال دریاچه خوب است، خوشحالیم.

به گزارش ایرنا، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی عصر سه شنبه در آیین افتتاح سد سیلوه پیرانشهر و بهره‌برداری از طرح‌های توسعه منابع آب و خاك نواحی مرزی استان آذربایجان غربی افزود: ساخت سد سیلوه در پیرانشهر از طرح های مهم و تاثیر گذار دولت های یازدهم و دوازدهم در راستای احیای دریاچه ارومیه است كه آب را به این پهنه آبی منتقل می كند.
روحانی ابراز امیدواری كرد وضعیت دریاچه ارومیه با تكمیل و افتتاح طرح های خاص در دست اجرا به نقطه مطلوب برسد.
طرح انتقال آب از سد سیلوه به دریاچه ارومیه و آبیاری و زهكشی پایاب این سد از طریق ویدئو كنفرانس و با حضور رییس جمهوری افتتاح شد.
رییس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی روز سه شنبه در این باره گفت: انتقال آب سد سیلوه به دریاچه ارومیه از طریق احداث كانال 22.5 كیلومتری انجام می گیرد.
فرهاد سرخوش بیان كرد: از طریق این كانال علاوه بر تامین آب كشاورزی 2 هزار و 600 هكتار از اراضی كشاورزی جلدیان و سروكانی، سالانه بیش از 95 میلیون مترمكعب آب به پیكر نگین آبی آذربایجان سرازیر می شود.
وی در خصوص اهداف این طرح اظهار داشت: تامین آب كشاورزی هفت هزار و 300 هكتار از زمین های كشاورزی دشت های پیرانشهر و جلدیان، تامین سالانه 18 میلیون متر مكعب آب شرب شهرستان پیرانشهر و تولید سالانه 13.2 گیگا وات ساعت برق از جمله اهداف اجرای این طرح هاست.
وی با بیان اینكه احداث خط انتقال آب این طرح نزدیك به هشت سال پیش آغاز شده بود، اظهار داشت: پس از تشكیل ستاد احیای دریاچه ارومیه اجرای این طرح سرعت یافت كه هم اكنون 100 درصد پیشرفت فیزیكی دارد و به بهره برداری رسید.
رییس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی از هزینه بیش از 544 میلیارد ریالی برای طرح انتقال آب جلدیان خبر داد و افزود: دولت توجه ویژه ای به مسائل زیست محیطی دارد كه امیدواریم این روند با تخصیص به موقع بودجه های مصوب ادامه دار باشد.
سرخوش، ساماندهی رودخانه 'كانی رش' به طول 11 كیلومتر و اعتباری بالغ بر 134 میلیارد ریال را یكی دیگر از مجموع طرح های انتقال آب جلدیان به دریاچه ارومیه عنوان كرد و گفت: لایروبی رودخانه گدار به طول 17 كیلومتر و اعتبار 196 میلیارد ریالی از دیگر طرح های این مجموعه است.
فرماندار پیرانشهر نیز در زمینه شبكه آبیاری و زهكشی پایاب سد سیلوه گفت: این طرح با یكهزار و سه میلیارد ریال در چهار هزار هكتار از اراضی كشاورزی اجرا شد كه توسط سازمان جهاد كشاورزی استان اجرا شده است.
«حسن ترابی» این طرح ها را از جمله دستاوردهای طلایی دولت در بخش اقتصاد مقاومتی عنوان كرد و افزود: با بهره برداری از این طرح ها فرصت های جدید شغلی در منطقه ایجاد می شود و علاوه بر افزایش راندمان تولید در بخش كشاورزی، در مصرف منابع آبی نیز صرفه جویی خواهد شد.
حجت الاسلام روحانی امروز /سه شنبه/ به منظور افتتاح چند طرح عمرانی، خدماتی و زیربنایی وارد فرودگاه ماكو در شمال آذربایجان غربی شد.
7125/518