استان های مرزی ویترین توسعه و آبادانی كشور است

ارومیه- ایرنا- وزیر نیرو گفت: استان های مرزی ویترین توسعه و آبادانی كشور است و اجرای طرح های مختلف در این مناطق نقش مهمی در تثبیت جمعیت و رونق تولید ایفا می كند.

به گزارش ایرنا رضا اردكانیان روز سه شنبه در آیین افتتاح سد كرم آباد پلدشت كه با حضور رییس جمهوری برگزار شد، افزود: 16 هزار هكتار از اراضی كشاورزی آذربایجان غربی از طرح های آب افتتاحی در روز جاری بهره مند می شود.
وی اضافه كرد: این طرح ها با هزینه 22 هزار میلیارد ریالی در ادامه پروژه های توسعه منابع آب و خاك ایران در استان های مرزی به بهره برداری می رسد.
وی با اشاره به اینكه این طرح ها در حوزه سدهای كرم آباد پلدشت، سیلوه پیرانشهر، سردشت و بویلاپوش خوی اجرا شده است، اضافه كرد: امروز سه سد، سه ایستگاه پمپاژ، دهها كیلومتر كانال و خط لوله انتقال آب افتتاح می شود.
وی بیان كرد: با تكمیل و بهره برداری كامل از این طرح ها 46 هزار و 500 هكتار آب اراضی زیرمجموعه این طرح ها بهره مند می شود.
وزیر نیرو ادامه داد: از عواید اجرای این طرح ها بیش از سه میلیون و 400 هزار نفر استفاده می كنند كه رقم جمعیتی قابل توجهی است.
اردكانیان از اشتغال مستقیم 117 هزار نفر در مراحل ساخت و بهره برداری از این طرح ها خبر داد و اظهار داشت: علاوه بر آن 40 هزار نفر به صورت غیرمستقیم در این طرح ها اشتغال داشته اند.
به گزارش ایرنا، امروز و با حضور حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی طرح های عمرانی، خدماتی و زیربنایی به ارزش چهار هزار و 465 میلیارد ریال به بهره برداری می رسد.
طرح های آب و خاك مهمترین طرح های افتتاحی در سفر یكروزه رییس جمهوری به آذربایجان غربی است.
8137/3072