سفیر روسیه: برای تعامل با ایران از آمریكا مجوز نمی‌گیریم

رشت - ایرنا - سفیر روسیه در تهران گفت: كشوری مستقل هستیم و برای ارتباط و تعامل با ایران از آمریكا مجوز نمی‌گیریم.

گزارش عصر سه شنبه روابط عمومی استانداری گیلان به ایرنا حاكیست؛ لوان جاگاریان در دیدار با استاندار گیلان ، با اشاره به پیشرفت‌های چشم‌گیر و مثبت تجاری دو كشور طی سال‌های اخیر اظهار داشت: علی‌رغم وجود شرایط تحریم و تهدید، بازهم قاطعانه موضع خود را تكرار می‌كنیم كه به طور كامل از جمهوری اسلامی ایران حمایت می‌كنیم و در كنار شما هستیم.
وی با اشاره به اقدامات آمریكا در موضوع برجام تاكید كرد: روسیه كشوری مستقل است و ما برای ارتباط و تعامل با ایران از آمریكا مجوز نمی‌گیریم بنابراین با اطمینان از طرف كشور روسیه می‌گویم فعالیت‌های تجاری با ایران را ادامه خواهیم داد.
مصطفی سالاری استاندار گیلان نیز اظهار داشت: استان گیلان یكی از محورهای توسعه روابط بین روسیه و ایران است و رئیسان جمهوری دو كشور بر گسترش مناسبات و روابط تجاری تأكید دارند.
وی افزود: پیشگامی استان گیلان در توسعه روابط ایران با روسیه، در راستای اراده سران دو كشور است.
نماینده عالی دولت در گیلان با اشاره به افزایش 60 درصدی آمار مبادلات تجاری دو كشور تصریح كرد: بخش عمده مبادلات تجاری در بندرانزلی و آستارا از لحاظ صادرات و واردات مربوط به كشور روسیه است.
استاندار گیلان با بیان اینكه تكمیل راه آهن رشت به آستارا یك پروژه مهم برای هر دو كشور محسوب می‌شود، اظهار داشت: دولت مصمم است راه آهن رشت ظرف كمتر از دو سال به راه آهن بندر‌انزلی و بندر‌كاسپین متصل شود.
وی به پیش‌بینی اسكله رو - رو در بندركاسپین اشاره كرد و افزود: مقدمات كار این اسكله فراهم شده و هم زمان با آغاز كار راه‌آهن، در بندركاسپین اجرا خواهد شد و امكان جدیدی برای تسهیل مبادلات تجاری دو كشور را فراهم می‌كند.
در خاتمه این دیدار، آندره گئور گیوویچ وادوف به عنوان سركنسول جدید فدراسیون روسیه در رشت معرفی شد.
پیش از این كنسانتین الكسی یف سركنسول روسیه در رشت بوده است.
كنسول‌گری جمهوری فدراسیون روسیه در رشت با حوزه فعالیت استان های گیلان، مازندران، گلستان، اردبیل و آذربایجان شرقی، در خیابان پاسداران رشت واقع شده و ساختمان آن، از بناهای تاریخی استان گیلان محسوب می شود.
7296/2007/