صدور ضمانت‌نامه‌هاي اعتباري براي شركت‌هاي دانش بنيان گسترش مي يابد

تهران- ايرنا- معاون تسهيلات و تجاري‌سازي صندوق نوآوري و شكوفايي رياست جمهوري، از برنامه اين صندوق براي صدور ضمانت‌نامه‌هاي اعتباري براي شركت‌هاي دانش بنيان خبر داد.

به گزارش روز سه شنبه صندوق نوآوري و شكوفايي رياست جمهوري، رضا قرباني در نشست مسئولان صندوق نواوري و شكوفايي با شركت‌هاي دانش‌بنيان حوزه تجهيزات دوار و نيروگاهي با اشاره به اينكه صدور ضمانت‌نامه‌هاي اعتباري از قبيل گشايش اعتبار داخلي مي‌تواند به عنوان جايگزيني براي تسهيلات در تأمين مواد اوليه مورد مصرف در شركت‌هاي دانش بنيان باشد، گفت: اين روش، روش خوب و كارآمدي براي شركت‌ها بشمار مي‌آيد زيرا اخذ تسهيلات روندي طولاني‌ و هزينه‌هاي سربار زيادي دارد.
وي درخصوص چگونگي دريافت ضمانت نامه‌هاي اعتباري از بانك‌ها گفت: در اين زمينه طي تفاهم‌نامه‌هايي كه با بانك‌ها به امضا رسانده‌ايم، ابتدا صندوق اعتبارسنجي اوليه را انجام مي‌دهد و حد اعتباري براي شركت‌ها مشخص مي‌كند و سپس سريعاً با يك نامه به صورت مستقيم جهت دريافت ضمانت‌نامه به بانك معرفي مي‌شوند.
قرباني ادامه داد: همچنين تسهيل در صدور ضمانت نامه بانكي از طريق مدل مشاركت در ميزان وديعه يكي از برنامه‌هاي صندوق نوآوري است، يعني صندوق در بخشي از وديعه‌گذاري كه به نوع ضمانت‌نامه بستگي دارد، مشاركت مي‌كند. بدين ترتيب به حفظ نقدينگي شركت‌هاي دانش بنيان و تسهيل در ارائه ضمانت‌نامه كمك خواهد كرد.
وي به رايزني‌هاي صندوق نوآوري و شكوفايي با تعدادي از بانك‌ها براي استقرار در محل اين صندوق براي خدمات‌رساني به شركت‌هاي دانش بنيان اشاره كرد و گفت: با تدبيري كه انديشيده شده است، شعب اين بانك‌ها در حال انتقال به مجتمع شكوفايي شركت‌هاي دانش بنيان هستند.
معاون تسهيلات و تجاري‌سازي صندوق نوآوري افزود:همچنين شركت‌هاي دانش بنيان، علاوه بر بهره‌مندي از خدمات بانكي در محل صندوق مي‌توانند به نزديكترين شعبه بانكي مراجعه و ضمانت‌نامه مورد نياز خود را سريعاً دريافت كنند. در اين زمينه تفاهم لازم با بانك‌هاي سراسر كشور انجام شده است.
علمي ** 1836 **1485