۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۶:۰۸
کد خبر: 83322784
۰ نفر
دستگیری مقام های فاسد روس همچنان ادامه دارد

مسكو - ایرنا- در تازه ترین دور دستگیری مقام های آلوده به فساد مالی در روسیه، معاون استاندار روستوف در جنوب روسیه به دام دستگاه امنیتی این كشور افتاد.

رسانه های روسی از جمله شبكه رن.تی.وی مسكو روز سه شنبه گزارش دادند كه سرگئی سیداش معاون امور خدمات خانگی (آب و برق و گاز و غیره) استاندار استان روستوف دستگیر شد.
ماموران امنیتی همزمان با دستگیری سیداش، خانه و محل كار وی را بازرسی كردند و در جریان جستجو مقادیری پول، اشیاء گرانبها شامل تزئینات طلا و جواهرات و چندین تابلو ضبط شد.
بر اساس این گزارش، فقط كلكسیون ساعت های گرانبهای سیداش هفت و نیم میلیون روبل (حدود 116 هزار دلار) ارزش دارد.
دستگیری سیداش در رابطه با اختلاس و حیف و میل بودجه دولت در ساخت ورزشگاه روستوف آرنا است كه سال گذشته به بهره برداری رسید.
بر اساس اطلاعات منتشر شده، در این ورزشگاه از شن بی كیفیت استفاده شده و مابه التفاوت این نوع شن با شن مرغوب كه در اسناد رسمی قید شده است 223 میلیون روبل (حدود 3 میلیون و 500 هزار دلار) برآورد شده است.
در زمان حاضر دو نفر از جمله وزیر شهرسازی دولت محلی استان روستوف نیز در رابطه با اختلاس در ساخت ورزشگاه این شهر بازداشت شده اند.
در سال های اخیر چندین مقام روسیه در چارچوب مبارزه با فساد مالی دستگیر شدند.
آخرین مورد دستگیری مقام های فاسد روس 9 اردیبهشت ماه جاری رخ داد كه در جریان آن وزیر اقتصاد و توسعه سرزمینی جمهوری داغستان (در منطقه قفقاز شمالی) دستگیر شد.
عثمان خاسبولاتف وزیر اقتصاد و توسعه سرزمینی داغستان به جرم اختلاس 20 میلیون روبلی (معادل 300هزار دلار) در سفارش های دولتی دستگیر شد.
آلكسی اولیوكایف وزیر توسعه اقتصادی روسیه از دیگر مقامات روس است كه به اتهام گرفتن غیرقانونی دو میلیون دلار دستگیر شده است.
چندی پیش نیز رئیس كمیته مبارزه با فساد مالی وزارت كشور روسیه پس از كشف 220 میلیون دلار وجه نقد دارای بسته بندی بانك های آمریكایی به صورت نو در خانه یكی از بستگان خود بازداشت شد.
مقام بازداشت شده سرهنگ دیمیتری زاخارچنكو 38 ساله نام دارد كه بنا به اطلاعات انتشار یافته افزون بر پول های كشف شده، 300 میلیون دلار نیز در بانك های سوئیس دارد.
روزنامه كامرسانت در باره پرونده او نوشته بود: ماموران پول های نقد را در خانه خواهر متهم كشف كردند كه در نایلون های ویژه بسته بندی پس از چاپ در آمریكا، قرار داشت.
پیش از آن نیز حدود 900 هزار دلار پول نقد از محل سكونت آندره بلیانینوف رییس وقت سازمان فدرال گمركات روسیه كشف شد و سبب استعفای فوری این مقام چند ساعت پس از انتشار خبر و تصویر وی شد.
همچنین در یك اقدام ضد فساد، استاندار وقت منطقه كروف روسیه هنگام دریافت 400 هزار یورو كه رشوه نقدی محسوب می شود، بازداشت و پس از مدت كوتاهی چهره وی داخل سلول در رسانه ها منتشر شد.
پیش از وی نیز استاندار ساخالین به جرم ارتكاب به فساد مالی محكوم به مصادره تمامی اموال شد كه بازتاب گسترده ای در روسیه داشت.
بازداشت شهردار ولادی وستوك با اتهام های مشابه، دستگیری میخاییل آبیزوف وزیر سابق امور شفافیت دولت روسیه كه گفته می شد مشاور پوتین نیز بود از دیگر مصادیق برخورد شدید دستگاه امنیتی روسیه با گسترش فساد در میان مسئولان است.
پوتین در دور جدید ریاست جمهوری شش ساله خود به مردم روسیه وعده داده است كه به شدت با فساد در هر سطحی برخورد كند هر چند مخالفان، بسیاری از گروه های فساد در روسیه را دسته هایی می دانند كه تلاش دارند با حامی پوتین نشان دادن خود به اقدامات تبهكارانه ادامه دهند.
در همین راستا در چند وقت گذشته یك وزیر كابینه دولت روسیه و دو استاندار به جرم فساد مالی دستگیر و زندانی شده اند.
چند ماه پیش نیز رئوف آراشوكوف یك سناتور شورای فدراسیون (مجلس سنای روسیه) به جرم تشكیل یك گروه تبهكاری و قتل دو نفر در صحن شورای فدراسیون روسیه در حالی توسط نیروهای امنیتی محاصره و دستگیر شد كه خود را برای سخنرانی آماده می كرد.
همزمان با دستگیری او، پدر و دو نفر از بستگانش به اتهام تبهكاری و فساد مالی در سن پترزبورگ دستگیر شدند و تحقیقات پیرامون این پرونده نیز ادامه دارد.
اروپام**391*1346**