افتتاح هشت پروژه آب و خاك آذربایجان غربی به دست رئیس جمهوری

تهران- ایرنا- با افتتاح طرح های توسعه منابع آب و خاك استان آذربایجان‌غربی شامل 8 پروژه در قالب 4 طرح با حضور رئیس جمهوری، اجرا و بهره‌برداری از بخش مهمی از طرح های توسعه منابع آب و خاك 12 استان مرزی كشور وارد مرحله جدیدی می شود.

طرحهای توسعه منابع آب و خاك در 12 استان مرزی كشور (سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، خراسان شمالی، گلستان، اردبیل، آذربایجانشرقی، آذربایجان غربی، كردستان، كرمانشاه، ایلام و خوزستان) با هدف تأمین آب مورد نیاز شرب، كشاورزی و صنعت، چشم اندازی مناسب را برای توسعه اقتصادی در این مناطق ایجاد كرده است.
گزارش روابط عمومی وزارت نیرو حاكی از این است كه این طرح ها می تواند نقشی اساسی در توسعه پایدار استان های مرزی، ارتقای معیشت، بهبود استانداردهای زندگی مردم، كاهش فقر، توزیع مناسب درآمد و تقویت هویت ملی و تعلق سرزمینی را در استانهای مرزی داشته باشد. این طرحها گام مهمی در جهت دستیابی به توسعه پایدار با رعایت تاب آوری اكوسیستم‌های طبیعی است.
با عزم جدی دولت تدبیر و امید، از سال 1393 اجرای طرح های توسعه منابع آب و خاك در 12 استان مرزی كشور در قالب 61 طرح و 120 پروژه با هزینه كردی بیش از 270 هزار میلیارد ریال، سرعت یافت. تعداد زیادی از این طرح ها در استانهای مرزی كشور آماده بهره برداری هستند كه در این مرحله، طرح های توسعه منابع آب و خاك استان آذربایجان غربی امروز (سه شنبه) توسط رییس جمهوری افتتاح می شود.
در این سفر، طرح توسعه بهره‌برداری از رودخانه ارس در محدوده آذربایجان غربی (كرم آباد)، طرح سد سیلوه و شبكه‌های آبیاری و زهكشی، طرح سد و نیروگاه سردشت و طرح غازان، از مواردی است كه توسط رئیس جمهوری افتتاح می شود.
سد مخزنی كرم آباد، شامل یك سد خارج از بستر بوده كه با حدود 21 كیلومتر خط انتقال و سه ایستگاه پمپاژ، به میزان 19 هزار و 250 هكتار از شبكه های آبیاری مدرن را آبیاری خواهد كرد. در این مرحله هشت هزار و 400 هكتار از این اراضی، آماده بهره‌برداری است.
ساختمان سد و نیروگاه سردشت شامل یك سد خاكی با هسته رسی بوده كه علاوه بر استحصال انرژی پاك برق‌آبی سالانه به میزان 421 گیگاوات ساعت، آب شرب شهرهای سردشت و ربط را نیز تأمین خواهد كرد.
ساختمان سد و شبكه آبیاری و زهكشی سیلوه با هدف تأمین آب مورد نیاز برای 12 هزار و 960 هكتار از اراضی اطراف شهرستان پیرانشهر و مسیر كانال جَلدیان احداث شده است كه هم اكنون چهار هزار هكتار شبكه آبیاری درجه 1 و 2 به بهره‌برداری خواهد رسید.
-ساختمان سد و شبكه آبیاری و زهكشی غازان شامل سد انحرافی بویلاپوش با قابلیت تنظیم 51 میلیون مترمكعب آب نابهنگام رودخانه قطورچای و تأمین و توسعه آب بهنگام برای 6500 هكتار اراضی كشاورزی احداث گردیده كه در این مرحله سه هزار 300 هكتار از آب آن بهره‌مند خواهند شد.
در این مرحله 16 هزار هكتار از اراضی منطقه به زیر كشت می‌رود و در صورت تكمیل این طرح‌ها، 46 هزار و 500 هكتار شبكه آبیاری مدرن در این مناطق ایجاد و از محل تولید نیروی برق‌آبی، سرجمع 450 گیگاوات ساعت در سال انرژی برق تولید خواهد شد.
تا كنون در این پروژه‌ها سه هزار و600 میلیارد تومان هزینه شده و در این مرحله بخش‌هایی از این طرح‌ها با هزینه كرد دو هزار و 200 میلیارد تومان افتتاح یا آبگیری می‌شوند. با كمك این پروژه‌ها، آب شرب برای بیش از 400 هزار نفر تامین شده و 11 هزار و 700 نفر بصورت مستقیم و 40 هزار نفر بصورت غیرمستقیم مشغول بكار می‌شوند.
اقتصام**9189