۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۵:۵۲
کد خبر: 83322767
۰ نفر
چین: صلح تا این حد به مردم افغانستان نزدیك نبوده است

تهران - ایرنا - وزیر امور خارجه چین ضمن درخواست برای برگزاری مذاكراتی فراگیر میان افغان ها اعلام كرد كه مردم افغانستان هرگز تا این حد به صلح نزدیك نبوده اند.

به گزارش روز سه شنبه تارنمای چینی 'سی جی تی ان'، «وانگ یی» پس از دیدار با «امامعلی رحمان» رئیس جمهوری تاجیكستان در مصاحبه با خبرنگاران گفت: «پس از سال ها جنگ و آشفتگی در افغانستان، نهایتا دستیابی به صلح امكان پذیر شده است.»
به گفت یی، چین و تاجیكستان به عنوان همسایگان افغانستان، موضع گیری یكسانی برای چگونگی ترویج صلح و بازسازی افغانستان دارند.
وی از تمام احزاب و جناح های مختلف افغانستان خواست تا از طریق گفت و گویی جامع به توافق سیاسی همه جانبه دست یابند و روند مذاكرات بین خود را تسهیل كنند.
وزیر امور خارجه چین در ادامه تصریح كرد، « ما امیدواریم مذاكره بین ایالات متحده و طالبان منجر به توافقی سازنده و مثبت شود و همچنین دیگر سازوكارهای چند جانبه درباره افغانستان نیز بتوانند نقش مثبت در این روند داشته باشند.»
وی با اشاره به این كه چین هرگز در امور داخلی افغانستان دخالت نكرده است ، گفت كه پكن مایل است نقش سازنده ای برای صلح افغانستان ایفا كند و از هیچ كمكی برای بازسازی این كشور دریغ نخواهد كرد.
**آساق**9470**1104**