۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۵:۵۲
کد خبر: 83322766
۰ نفر
آغاز برداشت كلزاي گيلان از رودبار

رشت - ايرنا - رئيس سازمان جهاد كشاورزي گيلان از آغاز برداشت محصول كلزا در بخش رستم آباد شهرستان رودبار خبر داد.

علي درجاني عصر سه شنبه در گفت وگو با ايرنا اظهارداشت: در راستاي برنامه هاي اقتصاد مقاومتي و به منظور خودكفايي در محصولات استراتژيك ، اقدام به توسعه و ترويج كشت دانه هاي روغني با هدف تامين روغن خوراكي كشور كرده ايم.
وي ادامه داد: در سال زراعي جاري كشت محصول كلزا در اقصي نقاط استان گيلان به ويژه شهرستان رودبار صورت گرفت كه نتيجه آن افزايش هشت برابري سطح زير كشت محصول نسبت به سال گذشته بوده است.
رئيس سازمان جهاد كشاورزي گيلان با بيان اينكه به دنبال ارتقاء دانش در مزارع كشت كلزا و توسعه فني آن در استان هستيم ، خاطرنشان كرد: با توجه به تشويق دولت در خصوص تامين نهاده ها، ماشين آلات مكانيزه و خريد تضميني محصول، اميدواريم در سال زراعي آينده سطح زير كشت محصول كلزا در گيلان افزايش يابد.
كلزا از جمله محصولات راهبردي بخش كشاورزي به شمار مي رود كه حمايت از كشت آن به جاي ساير محصولات پرآب بر، در دولت تدبير و اميد مورد توجه جدي قرار گرفته است.
گياه كلزا (Brassica napus)، يكي از گياهان دانه‌روغني مهم در مناطق معتدل داراي طيف به نسبت وسيعي از سازگاري اقليمي است؛ دانه كلزا داراي 25 تا 55 درصد روغن، 18 تا 24 درصد پروتئين و 12 تا 20 درصد پوست است، رقم اصلاح شده كلزا، كه امروزه كانولا خوانده مي‌شود، از مقدار كمتري اروسيك اسيد و گلوكوزينولات برخوردار است و به علت محتواي كمتر مواد ضد تغذيه‌اي، براي مصرف انسان و تك معده‌اي‌ها نسبت به رقم غير اصلاح شده يا همان كلزا، مناسب‌تر است.
قيمت هر كيلوگرم روغن خوراكي كلزا در بازار براساس نوع برند و كيفيت، بين 35 تا 45 هزار تومان است.
300 بهره بردار در گيلان به كشت اين محصول مشغول هستند. كلزا بالاي 40 درصد روغن دارد و كنجاله آن هم با توجه به پروتئين بالا تغذيه مناسبي براي دام و طيور است.
7296/2007/