سد «كرم آباد» پلدشت با حضور رییس جمهوری افتتاح شد

ارومیه- ایرنا- عملیات آبگیری و بهره برداری از سد مخزنی و شبكه آبیاری و زهكشی «كرم آباد» كه با اهتمام ویژه دولت تدبیر و امید در مدت كمتر از سه سال احداث شده، عصر امروز/سه شنبه/ با حضور رییس جمهوری در شهرستان پلدشت از توابع آذربایجان غربی آغاز شد.

به گزارش ایرنا، سد كرم آباد كه در نوع خود در صنعت سدسازی كشور كم نظیر است، در حوضه رودخانه مرزی ارس قرار دارد و حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی بلافاصله پس از ورود به فرودگاه ماكو در آیین بهره برداری از این طرح حضور یافت تا نیاز آبی 19 هزار و 250 هكتار از اراضی بایر 2 شهرستان پلدشت و شوط رفع شود.
این سد در 11 خرداد سال 1395 و در سفر اول رییس جمهوری و اعضای هیات دولت به آذربایجان غربی كلنگ زنی و در كمتر از سه سال حدود 14 هزار میلیارد ریال برای ساخت آن هزینه شد.
حجم ذخیره مطلوب بیش از 57 میلیون مترمكعبی این سد نشان دهنده نقش و اهمیت آن در ذخیره سازی آب های سطحی و برداشت سهم ایران از آب رودخانه ارس می باشد؛ اجرای این طرح به گفته «محمدمهدی شهریاری» استاندار آذربایجان غربی، نشان دهنده اهتمام دولت تدبیر و امید به توسعه مناطق محروم مانند شمال آذربایجان غربی است.
مدیرعامل شركت آب منطقه ای آذربایجان غربی نیز با تشریح مشخصات فنی این طرح، گفت: بدنه این سد از نوع خاكی با هسته رسی بوده و طول تاج آن 2 هزار و ٤٠٠ متر با حجم تنظیمی 57.3 میلیون مترمكعب آب است.
«كیومرث دانشجو» اهداف مهم این طرح را استفاده از حق آبه قانونی جمهوری اسلامی ایران در مناطق مرزی و ایجاد اشتغال و بهبود وضعیت اقتصادی در منطقه برشمرد و افزود: با بهره برداری از این طرح، تحول عظیم اقتصادی و اجتماعی، توسعه پایدار در بخش كشاورزی و ایجاد اشتغال وسیع برای مردم این مناطق را شاهد خواهیم بود.
به گزارش ایرنا در حال حاضر 13 سد در آذربایجان غربی وجود دارد كه ظرفیت ذخیره آنها به بیش از یك میلیارد و 900 میلیون مترمكعب می رسد و با راه اندازی سدهای كرم آباد و سردشت، این میزان به بیش از 2 میلیارد مترمكعب خواهد رسید.
رییس جمهوری امروز و در سفری یك روزه به آذربایجان غربی چندین طرح توسعه منابع آب و خاك استان های مرزی از جمله سد كرم آباد، سد سردشت، آبیاری و زهكشی سد سیلوه، كانال انتقال آب از سد سیلوه به دریاچه ارومیه/جلدیان/ و شبكه آبیاری و زهكشی پایاب این سد و چندین طرح دیگر به ارزش چهار هزار و 465 میلیارد تومان را افتتاح یا كلنگ زنی می كند.
2093/3072/518