۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۵:۳۵
کد خبر: 83322741
۰ نفر
ایران و عراق فیلم مشترك درباره جنگ داعش می سازند

بغداد- ایرنا – وزیر فرهنگ، گردشگری و آثار تاریخی عراق گفت كه دو كشور جمهوری اسلامی ایران و عراق درصدد ساخت یك فیلم سینمایی مشترك با عنوان جنگ با گروه تروریستی داعش هستند.

«عبدالامیر الحمدانی» بعد از دیدار با حجت الاسلام و المسلمین «غلامرضا اباذری» رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عراق روز سه شنبه با انتشار بیانیه ای گفت كه در حوزه سینما در اندیشه ساخت یك فیلم مشترك با ایران با موضوع جنگ با گروه تروریستی داعش هستیم.
وی اضافه كرد كه سینمای ایران فیلم های زیادی را تولید كرده و برخی از این فیلم های مهم مانند «محمد (ص)» و «به وقت شام» در عراق به روی پرده سینما رفته اند.
تاكنون در حوزه كار مشترك سینمایی بین ایران و عراق ایده های مختلفی مطرح شده كه از جمله ساخت فیلمی با عنوان اربعین حسینی و همچنین الحشد الشعبی بوده و برخی از كارگردانان جوانان عراقی كه در سال های اخیر آوازه بین المللی پیدا كرده اند مانند «محمد الدراجی» برای ساخت این گونه فیلم های مشترك اعلام آمادگی كرده اند.
وزیر فرهنگ، گردشگری و آثار تاریخی عراق در این دیدار همچنین برنامه همكاری مشترك كه شامل اجرای یك اوپرای مشترك كه تاریخ و فرهنگ دو كشور با سابقه ایران و عراق را به تصویر می كشد، ارائه كرد.
این برنامه همكاری مشترك مشتمل بر 8 بند در زمینه همكاری فرهنگی مشترك است كه بخشی از آن در برگیرنده برپایی دوره های آموزشی است و براساس بیانیه دفتر وزیر فرهنگ، گردشگری و آثار تاریخی عراق، به تایید رایزن فرهنگی ایران در عراق نیز رسیده است.
الحمدانی همچنین از اعزام یك هیات از ایران برای بررسی مرمت اثر تاریخی طاق كسرا كه به «ایوان مدائن» نیز معروف است، در منطقه «مدائن» در جنوب بغداد خبر داد.
بسیاری از گزارش ها حاكیست كه بر اثر تاثیرات جوی و اهمال دستگاه های ذیربط این اثر تاریخی كه مهمترین اثر دوره ساسانیان در عراق به شمار می رود، در معرض ریزش قرار گرفته است.
به رغم اینكه عراق با یك شركت از كشور چك برای مرمت این اثر قرارداد امضا كرده اما این شركت به وظیفه خود برای حفظ و مرمت این اثر مهم تاریخی به طور صحیح عمل نكرده و باعث شده است كه بخشی از سقف این اثر تاریخی ریزش كند.
عراقی ها امیدوارند كه با توجه به اینكه طاق كسرا یك اثر مهم از تاریخ ایرانی قبل از اسلام است، جمهوری اسلامی ایران در حفظ و مرمت این اثر مهم تاریخی همكاری كند.
شهردار تهران در سفر اواخر فروردین ماه گذشته به بغداد از اثر تاریخی طاق كسرا دیدن كرده و از آمادگی شهرداری تهران و شركت های ایرانی برای همكاری در زمینه مرمت آثار تاریخی عراق به ویژه طاق كسرا خبر داد.
«پیروز حناچی» در این سفر در دیدار با مقامات عراقی از جمله رییس و اعضای شورای استان، استاندار و شهردار بغداد با اشاره به مسئولیت شهرداری تهران در مرمت آثار تاریخی و میراث فرهنگی این كلان شهر، آمادگی این شهرداری و سایر مجموعه های ذیربط در ایران برای همكاری با عراق در این زمینه را اعلام كرد.
خاورم *4*353*380*

سرخط اخبار جهان