۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۵:۳۳
کد خبر: 83322736
۰ نفر
زنبورهای ستاره‌ای آماده مأموریت فضایی می‌شوند

تهران- ایرنا- یك فضانورد مستقر در ایستگاه بین‌المللی فضایی از آزمایش موفقیت‌آمیز سخت‌افزار زنبورهای ستاره‌ای (یكی از دستیاران رباتیك ناسا) خبر داد؛ این آزمایش زنبورهای ستاره‌ای را برای آغاز مأموریت خدمات‌رسانی خود در ایستگاه بین‌المللی فضایی آماده می‌كند.

طبق اعلام سازمان فضایی آمریكا (ناسا)، زنبور‌های ستاره‌ای، ربات‌های خود شارژ شونده‌ای هستند كه توسط متخصصان مركز تحقیقاتی «ایمز» در كالیفرنیا ساخته شده‌اند. این ربات‌ها از فن‌های به‌خصوصی برای حركت استفاده می‌كنند و می‌توانند در هر جهتی رو به جلو بروند.
ربات‌ خودشارژ ناسا قرار است به كمك فضانوردان بیایند و آن‌ها را در انجام آزمایش‌ها و وظایف مختلف روزمره یاری دهند.
«آن مك كلین» فضانورد مستقر در ایستگاه بین‌المللی فضایی ماه جاری میلادی (می) یكی از این سه دستیار رباتیك به نام «بامبلی»(Bumble) را تحت آزمایش سخت‌افزاری قرار داد.
محققان امیدوارند كه بامبلی یك سری كارهای خدمات‌رسانی مانند نظارت بر تجهیزات و نگهداری انبار تداركات را انجام دهد تا وقت فضانوردان برای انجام سایر وظایف مهم‌تر در زمینه مأموریت و آزمایش‌ها آزاد شود.
بامبلی دو دوست دیگر به نام‌های «هانی» و «كویین» نیز دارد كه هر سه این ربات‌های مكعبی روز 17 آوریل (28 فروردین) از تأسیسات پرواز فضایی Wallops در ویرجینیا به فضا پرتاب شدند.
این زنبورها به چند دوربین، سنسور، صفحه‌نمایش لمسی، بلندگو و میكروفن مجهز هستند و هر زنبور رباتیك با بازوهای مكانیكی خود می‌تواند مجموعه‌ای از كارها را انجام دهد.
اندازه این ربات‌های مكعبی یك فوت مربع است و بنا بر گفته‌ها می‌توانند در انجام كارهای روزمره و توسعه و آزمایش فناوری گرانش صفر به خدمه ایستگاه فضایی بین‌المللی كمك كنند.
هر ربات مكعبی شكل می‌تواند با پیش‌ران‌هایی پنكه‌ای در هر جهت پرواز كند. درون این ربات‌ها باتری‌هایی نیز تعبیه شده است و هر زمان كه شارژ این باتری در حال اتمام باشد این زنبورهای رباتیك به‌صورت خودكار به یك نیروگاه متصل می‌شوند و شارژ می‌شوند.
امید می‌رود كه این پیشگامان ربات بتوانند اطلاعاتی در مورد نحوه كمك به فضانوردان جمع‌آوری كنند تا بتوان سخت‌افزار و نرم‌افزار مأموریت‌های آتی را ابداع كرد.
انجام این آزمایش‌ها در جاذبه صفر درنهایت به ابداع سخت‌افزار و نرم‌افزار جدید برای مأموریت‌های فضایی آتی كمك می‌كند.
قرار است این ربات‌ها اواخر فصل بهار به‌طور كامل راه‌اندازی شوند.
علمی**2038** 1055