۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۵:۲۱
کد خبر: 83322711
۰ نفر
توانمندی حركتی بیماران آسیب نخاعی با فناوری بومی افزایش می‌یابد

تهران- ایرنا- محققان كشور با انجام طرحی پژوهشی و به منظور درمان آسیب های نخاعی، تلاش می كنند با بومی‌سازی فناوری پیشرفته رابط عصب و عضله به یاری بیماران این بخش بشتابند.

به گزارش معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، محققان كشور در حال فعالیت بر روی پروژه ای هستند كه امید بیماران آسیب نخاعی را برای درمان افزایش می دهد. این طرح با عنوان «بومی‌سازی رابط عصب و عضله برای درمان آسیب های نخاعی در حیوان مدل» با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی معاونت علمی و فناوری در حال انجام است.
سحر كیانی عضو هیات علمی پژوهشگاه رویان در خصوص اجرای این پژوهش با بیان اینكه در فاز نخست این پروژه تحقیقات بر روی مدل های حیوانی انجام می شود، افزود: تلاش ما این است تا با تحقیق بر روی مدل های مختلف و تست هر گونه آسیب نخاعی نتایج جامعی را ارائه دهیم.
وی ادامه داد: البته برای این كار و پیشرفت سریع كار نیاز به حمایت بیشتری وجود دارد زیرا به عنوان مثال هزینه خرید هر میمون حدود 6 تا 7 میلیون تومان است.
این پژوهشگر حوزه علوم شناختی با ارائه توضیحات بیشتر در خصوص این طرح گفت: طرح به این صورت است كه آرایه های الكترودی كوچكی بر اساس شدت بیماری بر روی نخاع یا عضله قرار می گیرد و پس از آن به وسیله رابطی كه بر روی مغز قرار دارد به صورت بیسیم حركت كنترل می شود. در این صورت فرمان حركتی از ناحیه مغز به عضله منتقل می شود بدون اینكه این پیام عصبی از نخاع عبور كند.
وی همچنین بیان كرد: این فناوری پیشرفته به افراد دارای آسیب نخاعی و افرادی كه بافت نخاع را از دست داده اند كمك می كند تا با وجود رابط، عضلات را وادار به حركت كنند. در حال حاضر نیز با همكاری محققان دانشگاه صنعتی شریف آرایه های الكترودی اولیه ساخته شده است و تحقیق را با مدل موش آغاز كردیم و با تكمیل این فاز مرحله تحقیقات انسانی را آغاز می كنیم.
علمی ** 1836 **1485