خودكفایی در تولید سرنگ با حمایت صندوق پژوهش علم ‌وصنعت

تهران- ایرنا- مدیر دفتر توسعه فناوری دانشگاه علم و صنعت با اشاره به خودكفایی در تولید سرنگ اینفلیتور توسط محققان این دانشگاه، گفت: نیاز كشور به این سرنگ كه مشمول تحریم های ظالمانه علیه ایران است، با سرمایه گذاری دو میلیارد تومانی صندوق پژوهش و فناوری علم و صنعت برطرف خواهد شد.

اسماعیل خان میرزا روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش ایرنا اظهار كرد: صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه علم و صنعت ایران با همكاری شركت دانش بنیان فناوران پزشكی رایبد علم و صنعت، در زمینه تولید سرنگ اینفلیتور دو میلیارد تومان سرمایه گذاری می كند.
وی ادامه داد: دو سال به طول انجامید تا مجوز لازم برای تولید این سرنگ از وزارت بهداشت گرفته شود و پس از آن دانشگاه خط تولید این محصول را راه اندازی و سرمایه گذاری های لازم را انجام داد. این مبلغ بالاترین حجم سرمایه گذاری یكپارچه بر روی یك شركت خطرپذیر (استارتاپی) در كشور است. به گفته خان میرزا، قرارداد همكاری صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه با شركت فناوران پزشكی رایبد علم و صنعت یكم خرداد ماه سال جاری منعقد می شود.
عضو هیات علمی دانشگاه علم و صنعت عنوان كرد: 10 محقق از اعضای هیات علمی و دانشجویان دكتری در انجام این پروژه تحقیقاتی همكاری داشته اند.
خان میرزا در مورد این سرنگ توضیح داد: سرنگ اینفلیتور، از تجهیزات یك بار مصرف حوزه قلب و عروق است كه در عمل آنژیوپلاستی و استنت گذاری (فنر گذاری) در درمان انسداد عروق كرنری بیماران قلبی كاربرد دارد.
وی ادامه داد: سرنگ اینفلیتور مشمول تحریم های ظالمانه علیه ایران بوده و لذا واردات آن به كشور با چالش همراه است. از این محصول سالانه حدود 300 هزار عدد در كشور مصرف می شود و در حال حاضر محصولی كاملا وارداتی است كه با احتساب میانگین قیمت 15 برای هر سرنگ، سالانه معادل 4500000 یورو ارز برای خرید این سرنگ از كشور خارج می شود؛ ضمن آنكه به دلیل كیفیت بالای این محصول، قابلیت رقابت با نمونه های خارجی در بازار بین المللی وجود دارد.
خان میرزا در ادامه عنوان كرد: خط تولید سرنگ اینفلیتور در منطقه ویژه اقتصادی مهرشهر كرج راه اندازی شده است و شركت دانش بنیان فناوران پزشكی رایبد علم و صنعت در سال 120 هزار از این سرنگ را تولید می كند.
وی اظهار كرد: این محصول از سوی بیمارستان‌های شهید رجایی، آتیه ، تهران، شهید چمران و مركز قلب تایید شده است.
مدیر دفتر توسعه فناوری دانشگاه علم و صنعت تصریح كرد: با توجه به سرمایه گذاری قابل توجه صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه علم و صنعت ایران در شركت فناوران پزشكی رایبد علم و صنعت، پیش بینی می شود نیاز كشور به این سرنگ با استفاده از توان داخلی به طور كامل برطرف شود.
خان میرزا با اشاره به اقدامات مورد نیاز برای تولید بیشتر محصولات فناورانه، تصریح كرد: نیاز است مسئولان دانشگاه به دستاوردهای پژوهشی محققان اعتماد كنند و با توجه به اعتباری كه آنها در بیرون از دانشگاه و جامعه دارند، سرمایه ها را جذب كنند و ریسك محققان برای تجاری سازی را كاهش دهند.
وی ادامه داد: تجاری سازی ایده ها در دانشگاه علم و صنعت حجم مطلوبی دارد و حدود 250 محصول فناورانه در حوزه كامپوزیت، پزشكی، هوا فضا، آب و محیط زیست شناسایی شده است كه دانشگاه حمایت های لازم را پیگیری می كند.
مدیر دفتر توسعه فناوری، تجاری سازی و كارآفرینی دانشگاه در پژوهشگاه دانشگاه علم و صنعت اظهار كرد: چرخه تجاری سازی نیاز به حمایت های بیشتر دانشگاه و شركت های خصوصی دارد، اما حمایت های منسجم در فرآیند تجاری سازی كم رنگ است. اگر محققان كار علمی را انجام دادند بعد از آن می توانند این مسیر را به راحت طی كنند و به تجاری سازی برسند.
وی افزود: مهمترین مانع ورود، استفاده و توسعه از محصولان فناورانه به بازار جو فرهنگ عمومی است كه مردم و دولت به استفاده از محصولات داخلی اعتماد نمی كنند.
لازم به ذكر است، شركت دانش بنیان فناوران پزشكی رایبد علم و صنعت به همت جمعی از دانشجویان و دانش آموختگان دانشگاه علم و صنعت ایران و با هدف بی نیازی كشور به واردات تجهیزات پزشكی، در راستای تحقق شعار اقتصاد مقاومتی به منظور تولید و ایجاد اشتغال، پایه ریزی شده و تاكنون اقدام به توسعه محصولات مختلفی مانند سرنگ اینفلیتور، تی.آر.بند، دستگاه آووكسی متر و لام مخصوص آن، كیت تشخیص ACT، كیت PTCA (قطعات وای، تورك و نیدل آنژیوگرافی) كرده است.
دانام**9465**1584