۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۵:۱۲
کد خبر: 83322686
۰ نفر
سی ان ان: سیاست تحریمی ترامپ علیه ایران كارساز نیست

تهران - ایرنا - خبرنگار شبكه خبری تلویزیونی سی ان ان درباره تنش لفظی بین ایران و آمریكا گفت: ایران به واقع خواهان رفع تحریم ها است و رویكرد دولت ترامپ علیه این كشور كارساز نیست و جواب نمی دهد.

'نیك رابرتسون' روز سه شنبه در گزارش خود از مبدا ابوظبی افزود: به همین جهت سفیر ایران در سازمان ملل متحد نامه ای به دبیركل این سازمان ارسال كرده كه در آن گفته ما خواهان جنگ نیستیم و این ترامپ است كه در منطقه حضور نظامی دارد، بنابراین می بینید كه ایرانی ها به روش خود سعی دارند تا به این مساله رسیدگی كنند.
مجری شبكه سی ان ان به وی گفت: شاید هر دو طرف از اینكه می گویند خواهان درگیری نیستند، صادق باشند اما تنش لفظی باعث تشدید خصومت ها می شود و ممكن است فرد دیگری از این موضوع سوءاستفاده كرده و درگیری راه بیاندازد.
رابرتسون ضمن تصدیق این مطلب افزود: می توان به اتفاقی كه برای خطوط لوله نفت عربستان و همچنین برای كشتی های باری و نفتی در دریای عمان برای امارات روی داد اشاره كرد.
وی ادامه داد: متحدان كلیدی آمریكا در منطقه امارات و عربستان هستند، دو كشوری كه بسیار خوشحال خواهند شد تا آمریكا بخصوص ترامپی كه ضد ایران است، فشار بیشتری به این كشور جهت توقف نفوذ آن در منطقه اعمال كند.
رابرتسون افزود: اما این میزان از نگرانی وجود دارد مبنی بر اینكه مسیری كه ترامپ در آن قرار دارد و ماهیت غیر قابل پیش بینی و مبهم بودن تصمیمات وی باعث اتفاقی شود كه كسی خواهان رخ دادن آن نبوده است.
رییس جمهوری آمریكا پس از حمله راكتی به نزدیكی سفارت آمریكا در منطقه سبز بغداد، در توئیتی به لفاظی تند علیه ایران پرداخت.
ترامپ همچنین در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینكه آیا آمریكا وارد درگیری با ایران می شود، گفت كه امیدوارم چنین نشود.
«مایا كوچیانچیك» سخنگوی «فدریكا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز گذشته درخصوص تنش زایی بیشتر در خاورمیانه هشدار داد.
«استفان دوجاریك» سخنگوی دبیر كل سازمان ملل متحد نسبت به تشدید لفاظی ها بین ایران و آمریكا ابراز نگرانی كرد و هشدار داد كه هر اقدامی توسط هر كدام از این كشورها ممكن است در «یك منطقه بسیار بی ثبات» مورد سوء تعبیر قرار گیرد.
در همین حال 'مجید تخت روانچی' نماینده ایران در سازمان ملل متحد روز گذشته در نامه ای به دبیر كل سازمان ملل متحد گفت: ایران هرگز راهكار جنگ را در سیاست خارجی خود انتخاب نخواهد كرد اما اگر جنگ بر ما تحمیل شود ایران با قدرت از حق دفاع از خود استفاده خواهد كرد.
اروپام ** 1302 ** 1071