303هزار قمي تحت پوشش بسيج كنترل فشار خون قرار مي گيرند

قم- ايرنا- معاون بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي قم گفت: 303 هزار تَن در اين استان تحت پوشش بسيج ملي كنترل فشار خون كه از 18 خردادماه همزمان با سراسر كشور در قم آغاز مي شود، قرار مي گيرند.

به گزارش ايرنا، حسن ايزانلو روز سه شنبه در جمع خبرنگاران، افزود: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي با اجراي طرح بسيج ملي كنترل فشار خون قصد دارد افرادي كه نسبت به پرفشاري خون خود اطلاعي ندارند، شناسايي و نسبت به پيامدهاي اين بيماري مطلع نمايد.
وي با اشاره به اين كه بسيح ملي كنترل فشار خون در 2 مرحله اجرا مي شود، اضافه كرد: مرحله نخست اين طرح كه هدف از آن آموزش و اطلاع رساني افراد در برابر بيماري پرفشاري خون است، از 27 ارديبشهت ماه آغاز شده و تا 17 خردادماه ادامه دارد.
وي اضافه كرد: مرحله دوم اين طرح از 18 خردادماه تا 15 تيرماه اجرايي مي شود و در اين مرحله افراد بالاي 30 سال سن غربالگري و افراد مبتلا به پرفشاري خون شناسايي مي شوند.
ايزانلو ادامه داد: اطلاعات بيماران شناسايي شده كه مبتلا به پرفشاري خون هستند در قالب برنامه خطرسنجي قلبي و عروقي در سامانه اي ثبت مي شود و اگر نياز به درمان داشته باشند، مراحل پيگيري و درمان به صورت رايگان در مراكز درماني انجام مي شود.
وي با بيان اين كه 50 درصد افراد بالاي 30 سال سن، بيماران كليوي و زنان باردار گروه هدف در اين طرح هستند، گفت: جمعيت افراد بالاي 30 سال در قم 650 هزار تَن است كه تخمين زده مي شود افراد با احتمال ابتلا به فشار خون بالا در قم 80 هزار تَن و در كشور 2 ميليون تَن باشد.
به گفته وي، گروه هاي هدف مي توانند براي سنجش فشار خون خود به 27 مركز خدمات جامع سلامت، 89 پايگاه سلامت، 27 ايستگاه سياري كه براي اين منظور تعريف شده و 6 بيمارستان دولتي در سطح شهر قم و مراكز بهداشت در روستاها مراجعه نمايند.
معاون بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي قم ادامه داد: همچنين افرادي كه دستگاه اندازه گيري فشار خون در منزل دارند مي توانند با اندازه گيري فشار خون، اطلاعات به دست آمده را در سامانه اي به نشاني salamat.gov.ir ثبت نمايند و سپس پيامك هاي حاوي توصيه هاي بهداشتي و سبك زندگي سالم براي آن ها ارسال مي شود.
وي در ادامه گفت: بيماري پرفشاري خون بيماري است كه آرام و بي صدا در بدن ظاهر مي شود و تا زماني كه اندازه گيري نشود، علايمي ندارد؛ به همين دليل به آن قاتل خاموش و به مرگ ناشي از آن مرگ خاموش گفته مي شود.
وي اضافه كرد: بر اساس آمار سازمان بهداشت جهاني سالانه 10 ميليون و 400 هزار تَن به علت پرفشاري خون جان خود را از دست مي دهند و 218 ميليون تَن دچار ناتواني و مرگ زودرس مي شوند.
ايزانلو ادامه داد: بر اساس داده هاي آماري وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي در سال 95، 21 درصد از جمعيت مردان و 22 درصد از جمعيت زنان كشور به پرفشاري خون مبتلا بودند و ميزان فشار خون بيش از 26 درصد افراد بالاي 18 سال كشور 140 روي 90 ميلي متر جيوه بوده كه فشار خون بالا به شمار مي آيد.
به گفته وي، از هر پنج ايراني يك تَن به بيماري فشار خون بالا مبتلاست و 60 درصد از اين افرد از بيماري خودشان خبر ندارند و افرادي هم كه مطلع هستند به دليل نداشتن علايم بيماري، درمان آن را جدي نمي گيرند.
وي تصريح كرد: بيماري پرفشاري خون زمينه بروز بيماري هاي خطرناكي از جمله سكته هاي قلبي و مغزي و نارسايي هاي كليوي را فراهم و در مراحل حادتر به ساير بخش هاي بدن نيز خسارت وارد مي كند.
ايزانلو با اشاره به اين كه عدم تحرك، استعمال سيگار و تغذيه نامناسب سه عامل مهم بروز اين بيماري است، گفت: بر اساس مطالعات انجام شده، بيماري فشار خون ممكن است پايه ارثي داشته باشد و به همين دليل افرادي كه سابقه خانوادگي دارند، بايد پيگيري هاي لازم را داشته باشند.
وي با بيان اين كه مصرف نمك در ايران روزانه 11 گرم است كه 2 تا 3 برابر مقدار استاندارد توصيه شده مي باشد، گفت: شهروندان از مصرف بيش از حد نمك، غذاي آماده، سرخ شده و پرچرب، استعمال سيگار و قليان و همچنين استرس پرهيز كنند و ورزش هاي سبك و مداوم را در برنامه روزانه داشته باشند.
وي به شهروندان توصيه كرد: اندازه گيري فشار خون در حالت نشسته، با مثانه و شكم خالي و در حالت آرامش و استراحت باشد و براي دقيق بودن از دست راست گرفته شود.
ايزانلو همچنين گفت: در پنج مركز خدمات جامع سلامت استان خدمات طب سنتي در كنار مراقبت هاي بهداشتي ارائه مي شود و در نظر داريم تا در ميان مدت اين خدمات را در 22 مركز ديگر نيز ارائه دهيم.
/2085/ 1175