آتش سوزی مجمتع پتروشیمی بوعلی سینای ماهشهر غیر عمدی بود

تهران-ایرنا-كمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی در گزارشی آورده است: آتش سوزی مجتمع پتروشیمی بو علی سینای ماهشهر غیر عمدی بوده است ولی قصور واحدهای مدیریت، تعمیر، بهره برداری، منابع انسانی و آموزش و آتش نشانی محرز است كه برخوردهای لازم انجام شده است.

گزارش كمیسیون اصل نود مجلس در اجرای تبصره 2 ماده 45 آیین نامه داخلی مجلس در خصوص گزارش كمیسیون انرژی پیرامون حادثه آتش سوزی پتروشیمی بوعلی سینای ماهشهر توسط بهرام پارسایی سخنگوی كمیسیون اصل نود مجلس در جلسه علنی امروز -سه شنبه-مجلس شورای اسلامی قرائت شد.
در این گزارش آمده است: حادثه آتش سوزی مجتمع پتروشیمی بوعلی سینای ماهشهر غیر عمدی بوده است ولی قصور واحدهای مدیریت، تعمیر، بهره برداری، منابع انسانی، آموزش و آتش نشانی محرز است كه برخوردهای لازم انجام شده است.
در بخش دیگری از این گزارش بیان شده است: ایمنی، بهداشت و محیط زیست معمولا از اولویت های شركت های خصوصی نیست و ضرورت دارد نهادهای حاكمیتی در این خصو نظارت جدی تری را اعمال كنند.
این گزارش می افزاید: توجه به پدافند غیر عامل و مدیریت بحران باید به موضوعات HSE اضافه شود و به آن عنایت ویژه شود، وزارت نفت بر رعایت استانداردهای صنعت نفت در طراحی و ساخت و اجرای طرح های پتروشیمی نظارت موثری را اعمال كند، با تغییر تیم مدیریتی مجتمع، در ماه های اخیر توجه ویژه ای به مباحث ایمنی شده است و اقدامات قابل قبولی انجام شده است.
در ادامه این گزارش آمده است: علی رغم وعده های اولیه مسئولان هلدینگ مبنی بر بازسازی تاسیسات آسیب دیده ظرف كمتر از دو ماه، اما با گذشت دو سال از این حادثه هنوز مراحل اجرایی نصب برج تفكیك پارازیلین و مخزن ذخیره نفتا آغاز نشده است، گزارش های واصله حاكی از فعالیت مناسب مجتمع و حتی افزایش تولید و بهبود وضعیت مالی مجتمع پتروشیمی بوعلی سینای ماهشهر است.
سیام**1058**9121