رياض و ابوظبي صورتحساب حضور ناو آمريكايي را پرداخت كردند

تهران - ايرنا - روزنامه الشرق قطر نوشت؛ همانطور كه دونالد ترامپ رييس جمهوري آمريكا قبلا خواسته بود ، عربستان وامارات هزينه هاي حضور نيروهاي خارجي و ناو آبراهام لينكلن آمريكا در منطقه را كه بيش از 300 ميليون دلار بود پرداخت كرده اند.

الشرق روز سه شنبه در گزارشي ، افزود ؛رسانه هاي رياض و ابوظبي از آغاز تنش لفظي ميان مقامات ايران و آمريكا هركاري كردند تا بر دامنه اين اختلاف وتنش بيافزايند و در نهايت اين درگيري را به جنگ بكشانند.
در همين راستا رسانه هاي اين دو كشور سعي كردند كه با اتهام زني به ايران در خصوص عمليات خرابكارنه در بندر 'الفجيره' ايران را عامل برهم زدن امنيت منطقه معرفي و بر حدت و شدت اين جنگ لفظي و تهديدات ميان آيران و آمريكا بيافزايند.
رسانه هاي عربستان نيز پس از حمله پهپادهاي انصار الله به تاسيسات نفتي آرامكو در عمق خاك عربستان، ايران را مقصر و حامي اين مساله دانسته و آن را به حمايت از تروريسم متهم كردند.
رياض و ابوظبي براي وقوع جنگ ميان ايران و امريكا هزينه هاي زيادي كرده اند، بنابراين تقبل هزينه حضور ناو هواپيمابر ابراهام لينكلن در منطقه چيز عجيبي نيست.
پيشتر نيز ترامپ اعلام كرده بود كه ما ناو خود را به منطقه مي فرسيتم اما عربستان و امارات بايد هزينه حضور هر ثانيه آن در منطقه را بپردازند.
بنابر تحقيق وبسايت 'آلاينت گروپ' ناو هواپيمابر ابراهام لينكلن جزو ناوهاي نو و به روز آمريكا مي باشد كه ميانگين هزينه فعاليت و حفاظت سالانه از آن به چيزي حدود 240 تا 320 ميليون دلار مي رسد كه رياض و ابوظبي صورتحساب آن را از پيش پرداخت كرده اند.
دونالد ترامپ رييس جمهوري آمريكا پيشتر كشورهاي سعودي و امارات را به يك گاو شير ده تشبيه كرده بود كه مجبورند هزينه هاي دولت آمريكا در منطقه و ساير نقاط جهان را تامين كنند.
رياض و ابوظبي پس از اينكه آمريكا در اقدامي خلاف قوانين بين المللي از برجام خارج شد از نخستين كشورهايي بودند كه از اين اقدام واشنگتن استقبال كردند، اكنون نيز با بالاگرفتن تنش ها و تهديدات توخالي آمريكا عليه ايران، با بر هم زدن امنيت منطقه سعي در ايجاد درگيري دارد.
در مقابل اقدامات خصمانه سعودي و امارات ساير كشورهاي منطقه مانند قطر، عمان، عراق، كويت و برخي ديگر كشورها همواره تاكيد كرده اند كه جنگ در خليج فارس به نفع هيچكس نيست و منطقه را در سرنوشتي نامعلوم فرو مي برد.
خاورم**9208**1508