عرضه گندم در بورس كالا به نفع كشاورزان است

تهران- ایرنا- عضو كمیسیون كشاورزی مجلس گفت: در صورت عرضه گندم در بورس كالا به طور حتم بخش خریدار گندم كه بخش خصوصی است مبلغ بالاتری از قیمت پیشنهادی دولت باید به كشاورز پرداخت كند كه این موضوع به نفع كشاورز خواهد بود.

عباس پاپی زاده، امروز (سه شنبه) در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: بورس كالا محلی است كه اثرات مثبتی را در بازار و اقتصاد كشور با خود به همراه داشته است.
وی با بیان اینكه نخستین بحث در زمینه بورس كالا ایجاد شفافیت است، افزود: عرضه كنندگان و متقاضیان كالا می توانند به صورت آزادانه در این بورس حضور پیدا كنند و بنا بر كیفیت كالایی كه عرضه می شود قیمت پیشنهادی خود را اعلام خواهند كرد كه در نهایت واقعی ترین قیمت برای آن كالا مشخص می شود.
پاپی زاده افزود: این موضوع باعث می شود تا عرضه كننده از بازارهای حاشیه ای و كاذبی كه در اختیار واسطه ها قرار می گیرد تا حدود زیادی رهایی پیدا كند.

* تجربه مثبت بورسی شدن زعفران
این عضو كمیسیون اقتصادی مجلس به عرضه زعفران در بورس كالا اشاره و بیان كرد: تا زمانی كه زعفران به بورس عرضه نشده بود واسطه ها به محل تولید مراجعه و با یكدیگر هماهنگ می شدند و قیمت بسیار پایینی را برای فروش انتخاب می كردند، در آن زمان كشاورز مجبور بود تا قیمت اعلام شده را قبول كند كه این موضوع باعث متضرر شدن كشاورزان می شد اما از زمان عرضه زعفران به بورس كالا عمده مشكلات موجود در این بازار برطرف شد.
وی با بیان اینكه عرضه كالاها در بورس كالا باعث شفافیت شبكه توزیع از زمان تولید تا مصرف می شود، گفت: این اقدام باعث كوتاه شدن دست واسطه گران و كنار رفتن قیمت های صوری در بازار می شود؛ البته بر این باوریم كه بازار تا حدودی نیازمند واسطه است اما نه واسطه هایی كه نظم بازار را به هم می زنند.

* قیمت غیر منطقی گندم
وی با تاكید بر اینكه دولت نباید به هیچ عنوان در تعیین قیمت ها دخالت داشته باشد، گفت: اكنون ما شاهد هستیم كه كارخانجات تولید ماكارونی، بیسكوئیت و ... حاضرند گندم را با قیمت بالاتر از قیمت پیشنهادی دولت خریداری كنند اما دولت اصرار دارد تا خود به صورت خریدار انحصاری عمل كند و اجازه نمی دهد قیمت گندم بالاتر از نرخ هزار و 700 تومان تعیین شود.
پاپی زاده اظهار داشت: اكنون بسیاری از كارخانجات و صنایع داخلی به گندم نیاز دارند و برای خرید از بورس اقدام كردند اما دولت به این موضوع ورود كرد و مانع خرید آنها با قیمت واقعی شد در حالی كه این موضوع باعث آزادی عرضه و تقاضایی می شود كه در بورس باید اتفاق بیفتد.
این عضو كمیسیون كشاورزی اظهار داشت: اگر دولت از برخی دخالت ها در بازار خودداری كند، بورس می تواند علاوه بر بازار محصولات جو و ذرت در زمینه محصول گندم هم موفق عمل خواهد كرد.

* عرضه گندم در بورس كالا
عضو كمیسیون كشاورزی مجلس گفت: ما موافق عرضه گندم در بورس كالا هستیم. اگر دوباره گندم در بورس كالا عرضه شود به دلیل كیفیت متفاوت در این محصول، قیمتی كه در بورس به كشاورز پرداخت می شود. براساس كیفیت بوده و تنها نرخ هزار و 700 تومان دولت ملاك نیست؛ همچنین ظرف دو روز كشاورزان قادر به دریافت مبلغ حاصل از فروش محصولات خود هستند و این موارد برای كشاورزان انگیزه مضاعفی خواهد بود.
وی با بیان اینكه اكنون شرایط قیمت گذاری نسبت به سال های گذشته متفاوت است، گفت: طی سال های قبل قیمت تعیین شده در بورس كمتر از قیمت دولت بود اما امسال به دلیل شرایط اقتصادی موجود، قیمت ها در بورس بیش از قیمتی است كه دولت تعیین می كند بنابراین كشاورزان می توانند محصول خود را نسبت به مبلغی كه دولت پرداخت می كند گرانتر بفروشند و دیگر نیازی نیست منتظر بمانند تا دولت مابه التفاوت را پرداخت كند.
وی با بیان اینكه موضوع قیمت از جمله مسائل مهم در حوزه كشاورزی محسوب می شود، گفت: در شرایط فعلی نسبت به این موضوع آگاه هستیم كه در صورت عرضه كالاهای كشاورزی در بورس به دلیل كشف نرخ های واقعی، قیمتی كه توسط بخش خصوصی به كشاورز پرداخت می شود بالاتر از قیمت پیشنهادی دولت است بنابراین با عرضه این كالاها در بورس علاوه بر اینكه قیمت بالاتری به كشاورز پرداخت می شود، كشاورز دیگر یك یا دو ماه معطل برای دریافت پول خود نخواهد بود.
وی به نقش بورس كالا در افزایش كیفیت محصولات كشاورزی اشاره و بیان كرد: كشاورزان در بورس كالا می توانند محصول با كیفیت خود را با قیمت بالاتر به فروش برسانند كه این امر باعث تشویق كشاورزان برای تولید محصولات با كیفیت تر می شود كه این موضوع به مراتب بهبود وضعیت حوزه كشاورزی را با خود به همراه خواهد داشت.
اقتصام * 9206 * 3063