خراسان رضوی سه ورزشكار پیوند اعضای ملی پوش دارد

مشهد- ایرنا- رئیس هیات ورزش بیماران خاص و پیوند اعضای خراسان رضوی گفت: از میان ورزشكاران استان كه عمل پیوند عضو انجام داده اند دو نفر عضو تیم ملی فوتبال و یك ورزشكار زن نیز در تیم ملی دارت پیوند اعضا عضویت دارند.

حجت الله اسدی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگارایرنا افزود: دو بانوی پیوند عضو شده نیز به اردوی تیم ملی تنیس روی میز و دو بانوی اسكواش باز نیز به اردوی تیم ملی این رشته دعوت شده اند و دو ورزشكار رشته پتانگ زنان و مردان نیز از خراسان رضوی هم اكنون در اردوی آمادگی تیم ملی پتانگ به سر می برند.
وی ادامه داد: در حال حاضر از میان جمعیت هدف 300 هزار نفری بیماران خاص و پیوند اعضای خراسان رضوی تاكنون 840 نفر در پایگاه اینترنتی این هیات ثبت نام كرده اند.
رئیس هیات ورزش بیماران خاص و پیوند اعضا خراسان رضوی گفت: در حالی كه طی چند سال گذشته این هیات در رتبه سی ام كشور قرار داشت هم اكنون فعالیتهای ورزشی ورزشكاران پیوند عضو كرده و بیماران خاص استان در رده دهم كشور جای گرفته است.
اسدی بر توسعه ورزش برای بیماران خاص و پیوند اعضا تاكید و بیان كرد: هیات ورزشی بیماران خاص و پیوند اعضا در زمینه فعالیتهای ورزشی افرادی با بیماری دیابت، هموفیلی، ام.اس، همودیالیز و تالاسمی و افراد دارای پیوند عضو فعالیت دارد.
وی ادامه داد: بیماران دیابتی خراسان رضوی با جمعیتی حدود 240 هزارنفر به عنوان بزرگترین جامعه هدف برای توسعه این گونه فعالیتهای ورزشی هستند.
اسدی همچنین به برگزاری مسابقات جام رمضان بیماران پیوند عضو كرده اشاره كرد و گفت: تا پایان ماه مبارك رمضان مسابقات این جام در رشته های پتانگ، شطرنج و تنیس روی میز برگزار خواهد شد.
31 اردیبهشت ماه روز اهدا عضو نامگذاری شده است.
پِتانگ ورزشی است كه با توپی فلزی و در داخل خاك، شن ماسه سخت یا چمن برگزار می شود این رشته در روشهای مختلف انفرادی تیمی دونفره و سه نفره و میكس برگزار می‌شود و تعداد پرتابها در هریك این روشها متغیر است.
1922/3221