۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۴۵
کد خبر: 83322633
۰ نفر
207 هكتار از اراضي كشاورزي قزوين سمپاشي شد

قزوين - ايرنا - معاون بهبود توليدات گياهي سازمان جهاد كشاورزي استان قزوين گفت: در سال زراعي جاري 207 هكتار از مزارع كشاورزي استان به وسيله پهباد سمپاشي شده است.

به گزارش ايرنا به نقل از روابط عمومي سازمان جهاد كشاورزي استان قزوين، مجيد اسماعيلي روز سه شنبه در جلسه پايش كشت محصولات زراعي استان كه با حضور مديران سازمان، مديريت هاي جهاد كشاورزي شهرستانهاي تابعه و مراكز جهاد كشاورزي برگزار شد،افزود : استفاده از پهباد براي سمپاشي، فناوري نوين و خوبي است كه در كاهش ميزان سم و آب تاثير بسزايي دارد .
وي به سطح زير كشت گندم در اراضي كشاورزي استان اشاره و پيش بيني كرد : امسال 320 هزار تن گندم در سطح مزارع كشاورزي استان توليد شود.
اسماعيلي با اشاره به مبارزه با علف هاي هرز، تصريح كرد: در 75 درصد اراضي در حوزه گندم آبي عمليات مبارزه با علف هاي پهن برگ و نازك برگها انجام شده است و در بازديدهاي انجام شده مشخص شد اكثر مزارع پهن برگ آلوده هستند .
معاون بهبود توليدات گياهي سازمان جهاد كشاورزي استان در ادامه به كشت كلزا در مزارع كشاورزي استان اشاره كرد و گفت : در سطح 100 هكتار از مزارع كلزا مبارزه با آفت شته مومي انجام شده است و وضعيت مزارع كلزا در سطح بسيار خوبي قرار دارد.
اسماعيلي افزود : دستور وزارت متبوع براي كشور، كشت يك ميليون هكتار كلزاي ديم و 400 هزار هكتار كلزاي آبي است كه از اين ميزان 20 هزار هكتار كشت كلزاي ديم براي مزارع كشاورزي استان قزوين اختصاص يافته است .
وي خاطر نشان كرد : استان قزوين با توزيع 6 هزار تن كود پتاسه توانسته در تامين اين كود رتبه اول كشوري را به خود اختصاص دهد .
معاون بهبود توليدات گياهي سازمان جهاد كشاورزي استان قزوين در ادامه به كشت محصولات جاليزي در مزارع كشاورزي استان اشاره كرد و گفت : با توجه به سرمازدگي اخير تمايل و رغبت كشاورزان به كشت محصولات جاليزي و گوجه فرنگي بيشتر است كه بايد دقت و نظارت بيشتري بر كشت اينگونه محصولات انجام گيرد زيرا دولت امسال برنامه اي براي خريد گوجه فرنگي ندارد .
اسماعيلي در بخش ديگري از جلسه به تخصيص تسهيلات با سود پايين به مكانيزاسيون كشاورزي اشاره كرد و خاطر نشان كرد: تسهيلات مكانيزاسيون با سود چهار درصد و همچنين تسهيلات كشاورزي حفاظتي براي بهره برداران بخش كشاورزي در نظر گرفته شده است كه مديريت هاي جهاد شهرستان ها بايد هر چه سريعتر ليست متقاضيان را اعلام نمايند تا حقي تضييع نشود و اين تسهيلات با سود پايين در اختيار كشاورزان قرار گيرد.
وي بر لزوم اهميت نظارت و پايش مستمر بر مزارع كشاورزي گندم با توجه به افزايش دماي هوا در چند روز آينده تاكيد كرد .
6101