۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۴۱
کد خبر: 83322625
۰ نفر
روسیه: اقدامات ایران درچارچوب برجام است

مسكو - ایرنا- نماینده دائم روسیه در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام كرد: اقدامات ایران خارج از برنامه جامع اقدام مشترك (برجام) نیست و ایران این توافق بین المللی را نقض نكرده است.

«میخاییل اولیانوف» روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار ریانووستی در وین تاكید كرد: ایران كه در اوایل ماه می توقف اجرای برخی تعهدات خود در چارچوب برجام را اعلام كرد در شرایط كنونی از پارامترهای برنامه هسته ای اجازه داده شده در این توافق بین المللی خارج نشده است.
وی افزود: این اقدام ایران متناقض تعهدات این كشور در چارچوب برجام نیست و مطابق برجام ایران حق دارد 300 كیلوگرم اورانیوم غنی شده و 130 تن آب سنگین دراختیار داشته باشد.
نماینده روسیه در سازمان های بین المللی در وین گفت: ایران در عرصه ذخیره اورانیوم غنی شده و آب سنگین هنوز با پارامترهای اجازه داده شده فاصله زیادی دارد.
اولیانوف افزود: به این ترتیب افراد منتقد سیاست های ایران به دلایلی قادر به ایراد گرفتن از این كشور نیستند و مقام های آژانس بین المللی انرژی اتمی هم در این باره اظهار نظر نمی كنند زیرا اقدامات ایران برجام را نقض نكرده است.

**ایران با مسئولیت رفتار می كند
مقام روس در ادامه سخنان خود گفت: ایران بسیار بامسئولیت تعهدات خود را اجرا می كند و بخاطر موضع این كشور معامله هسته ای حفظ شده است.
دیپلمات روس خاطرنشان كرد: معامله هسته ای (برجام) از دو بخش تشكیل شده است، بخش اول خود برنامه هسته ای است و بخش دوم نیز شامل مسائل اقتصادی آن می شود.
وی افزود: باید برای برقراری دوباره موازنه بین بخش های اقتصادی و هسته ای برجام تلاش كرد، ما برای چنین كاری آماده ایم بنابراین طرف های اروپایی باید فعالتر شوند.

**روسیه دست به بزرگ نمایی در برجام نمی زند
اولیانوف در ادامه مصاحبه خود گفت: روسیه وضعیت پیرامون برجام را بزرگنمایی نمی كند اما در عین حال نمی خواهد تنش های پیرامون این مساله از سوی یكی از طرف ها پرتنش شود.
وی در پاسخ به این پرسش كه پس از بسر آمدن مهلت 60 روزه اعلام شده از سوی ایران چه رخ خواهد داد و آیا توافق جدیدی بدست می آید، اظهار داشت: این بستگی به ایران دارد، گام بعدی تهران ممكن است بازبینی در طرح مدرن سازی راكتور آب سنگین اراك و افزایش سطح اورانیوم غنی شده باشد.
وی با تاكید بر اینكه روسیه خواهان تشدید تنش ها نیست، افزود: فقط می توانم بگویم كه در صورت تحقق مقاصد اعلام شده از سوی ایران هیچ تهدیدی برای نظام عدم انتشار سلاح هسته ای بوجود نخواهد آمد برای اینكه مهم ترین چیز این است كه ایران از اجرای مفاد پروتكل الحاقی پادمان های آژانس بین المللی انرژی اتمی خودداری نكند.
پس از خروج آمریكا از برجام در روز 18 اردیبهشت‌ماه سال 97 و بازگشت تحریم‌ها، ایران به تازگی به كشورهای باقیمانده در برجام 60 روز برای اجرای تعهدات خود به‌ویژه در حوزه‌های بانكی و نفتی فرصت داد و تأكید كرد: هر زمان كه خواسته‌های ما تأمین شود؛ ما نیز به همان میزان اجرای مجدد تعهدات متوقف‌ شده را از سر خواهیم گرفت، اما در غیر این صورت، جمهوری اسلامی مرحله‌ به‌ مرحله تعهدات دیگری را متوقف خواهد كرد.
اتحادیه اروپا با صدور بیانیه‌ای تأكید كرد كه برای پیاده‌سازی كامل برجام تلاش می‌كند. در همین پیوند وزرای 28 كشور اروپایی در نشستی در بروكسل درباره تصمیم ایران تشكیل جلسه دادند.
فدریكا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پس از پایان این نشست ضمن تاكید بر پایبندی اروپا به اجرای كامل برجام ابراز امیدواری كرد: نخستین تراكنش سازوكار ویژه مالی اروپا و ایران ظرف چند هفته آینده انجام شود.
اروپام*391*1346**