۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۹
کد خبر 83322617
۰ نفر
نشريات محلي مازندران كاغذ دولتي مي گيرند

ساري-ايرنا- معاون مطبوعاتي و امور رسانه اي اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامي مازندران گفت: با موافقت وزارت فرهنگ و ارشاد تا نيمه خردادماه سال جاري كاغذ با ارز 4 هزار و 200 توماني ويژه سهيمه سه ماهه بهار به نشريات محلي اختصاص داده مي شود.

عباس زارع روز سه شنبه درگفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود : براين استان حدود 146 تن كاغذ 45 گرمي و 217 تن كاغذ 75 گرمي با نرخ ارز دولتي در اختيار نشريات محلي فعال قرار مي گيرد.
وي تعداد روزنامه هاي محلي فعال در اين استان را 16 و هفته نامه را حدود 54 نشريه اعلام كرده است.
وي خاطرنشان كرد: علاوه بر اين، با پيگيري استاندار مازندران از صنايع چوب و كاغذ به عنوان واحد فعال در استان نيز قرار شد تا كاغذ با قيمت پايين تر از بازار به صورت سهميه ماهانه در اختيار نشريات محلي قرار گيرد و با اجرايي شدن اين طرح ها تا حد زيادي مشكل رسانه هاي مكتوب در استان كاهش خواهد يافت.
*** توزيع 24 تن كاغذ در بين چاپخانه داران
معاون فرهنگ و ارشاد مازندران گفت: در سال جاري 24 تن كاغذ با ارز يارانه اي 4 هزار و 200 توماني در بين حدود 135 واحد فعال چاپخانه توزيع شد.
زارع خاطرنشان كرد: همچنين دفتر نشر و امور چاپ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي در نظر دارد تا كاغذ با تعرفه دولتي در اختيار چايخانه هاي داراي ليتوگرافي و زنيك قرار گيرد.
*** پيش بيني سهميه براي ناشران
زارع اظهار داشت: همچنين براساس تصميم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي سهميه كاغذ با نرخ ارز دولتي براي ناشران نيز پيش بيني شد كه به افراد متقاضي چاپ كتاب به ميزان چاپ سال هاي 96 و 97 كاغذ داده مي شود.
وي تعداد انتشار كتاب در مازندران را براي سال گذشته حدود 800 عنوان با حدود 800 هزار جلد بيان كرد و اظهارداشت: به ناشران نيز به همين ميزان سهميه كاغذ يارانه اي اختصاص داده مي شود.
مازندران 2 واحد توليدي و صنعتي چوب و كاغذ تحرير در ساري و بندراميرآباد دارد كه ميزان توليد اين دو واحد در سال به افزون بر 200 هزار تن مي رسد.
در شرايط فعلي هر 2 واحد توليدي و صنعتي چوب و كاغذ در مازندران به دليل كمبود نقدينگي و مواد اوليه با مشكل مواجه اند.
6982/1899