۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۶
کد خبر 83322606
۰ نفر
پل هاي عابرپياده قم مجهز به آسانسور مي شود

قم - ايرنا - معاون حمل و نقل و ترافيك شهرداري قم گفت: در صورتي كه امكان مكانيزه كردن پل هاي عابر پياده قم به پله برقي فراهم نشود، تجهيز 21 دستگاه پل به آسانسور در دستور كار قرار مي گيرد.

به گزارش ايرنا، عباس ذاكريان روز سه شنبه در جلسه شوراي ترافيك استان قم با اشاره به پيگيري هاي صورت گرفته براي مكانيزه كردن 10 پل عابرپياده در سطح شهر افزود: اعتبار مورد نياز اين طرح در بودجه سال 97 شهرداري پيش بيني شده بود و چهار مرتبه در اين زمينه مناقصه برگزار شد ولي به دليل نوسانات زياد اقتصادي، هيچ شركتي در اين مناقصه ها شركت نكرده است.
وي با بيان اينكه پنجمين مناقصه در هفته آينده اعلام مي شود گفت: در صورتي كه هيچ شركتي حاضر به شركت در اين مناقصه نشود، امكان مجهز شدن پل ها به پله برقي فراهم نخواهد شد.
معاون حمل و نقل و ترافيك شهرداري قم در ادامه با اشاره به آمار بالاي تصادف ها در بلوار آيت الله بروجردي گفت: سرعت طراحي شده آمد و شد وسايل نقليه در اين بلوار، 90 كيلومتر بر ساعت است و به طور قطع سرعت بالاتر موجب بروز حادثه در اين محور خواهد شد.
ذاكريان افزد: نصب دوربين در بلوار آيت الله بروجردي در دستور كار قرار گرفته است و حداكثر تا 2 هفته آينده، نصب شده و به طور هوشمند رانندگان متخلف را بر اساس سرعت متوسط و لحظه اي اعمال قانون مي كند.
وي با بيان اينكه اقدام هاي اصلاحي خيابان امام خميني(ره) تا ميدان آيت الله سعيدي در دستور كار است گفت: خط كشي خيابان 19 دي نيز نياز به اصلاح مجدد دارد كه پيمانكار اين طرح انتخاب و مقدمات اين كار، آغاز شده است.
وي همچنين گفت: ميزان استفاده از خودروي شخصي در قم نسبت به 10 سال گذشته، 2 برابر شده است؛ ضمن اينكه استفاده از ناوگان حمل و نقل عمومي در اين بازه زماني به نصف كاهش يافته است.
وي نصب سامانه هاي ثبت تخلف را از جمله اولويت هاي حمل و نقل ترافيك شهري دانست و گفت: حق قانوني شهرداري از محل جرائم ثبت تخلفات رانندگي درون شهري تاكنون پرداخت نشده است كه بايد نسبت به اين موضوع جديت بيشتري صورت گيرد.
ذاكريان ادامه داد: 80 ميليارد ريال جرائم تخلفات رانندگي در سال 97 در قم وصول شده و تنها هفت ميليارد ريال به شهرداري پرداخت شده، اين درحالي است كه سهم شهرداري از اين وصول جرائم رقمي بالغ بر 50 ميليارد ريال است.

** رئيس شوراي اسلامي شهر قم نيز در اين جلسه، آمار تصادف ها در قم را نگران كننده دانست و ادامه داد: بررسي تحليل عوامل تصادف ها و ارائه راهكار براي رفع اين معضل از جمله موضوع هايي است كه بايد مورد تاكيد و توجه قرار گيرد.
عبدالله جلالي ادامه داد: تصادف هاي بالاي بلوار آيت الله بروجردي جاي نگراني دارد ولي نبايد اين موضوع موجب فراموشي فوت 46 موتورسوار بر اثر تصادف هاي رانندگي در اين شهر شود.
وي اضافه كرد: در بلوار آيت الله بروجردي با نصب دوربين ثبت تخلف و حضور موثرتر پليس راهنمايي و رانندگي مي توان تصادف ها كاهش داد، ولي بايد نسبت به آمار بالاي تصادف هاي موتورسواران حساس تر بوده و براي اين معضل چاره انديشي شود.
7404/ 1175