همكاری مرزبانی ایران و تركمنستان برای اعلام و اطفای حریق

گنبدكاووس - ایرنا - مرزبان درجه یك جمهوری اسلامی در منطقه اترك گلستان گفت كه در فصل برداشت محصولات زراعی و تابستان مرزبانان دو كشور تركمنستان و ایران آتش سوزی های احتمالی مرزی را به یكدیگر اعلام و برای اطفای كانون آتش اقدامات لازم را انجام می دهند.

سرهنگ محمدرضا سراوانی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بیان كرد كه با توجه به فرارسیدن فصل برداشت محصولات گندم و جو درمناطق مرزی ایران و تركمنستان، مرزبانان دو كشور برای اعلام موارد آتش سوزی احتمالی در نقاط مرزی با یكدیگر تفاهم كردند.
وی اضافه كرد: در دیدار دیپلماتیك بین فرماندهان مرزبانی دو كشور در منطقه اترك كه روز گذشته (دوشنبه) در ایستگاه راه آهن 'آق یایلا' تركمنستان برگزار شد، مقرر شد تا مرزبانان دو كشور آتش سوزی های احتمالی را با برافراشتن پرچم در روز و نوردهی چراغ در شب به یكدیگر اعلام كرده و برای اطفای كانون آتش اقدامات لازم را انجام دهند.
سرهنگ سراوانی ادامه داد: در این دیدار همچنین مقرر شد طرفین برای جلوگیری از بروز آتش سوزی در طول نقطه صفر مرزی ایران و تركمنستان، به ماموران خود آموزش های لازم را بدهند.
وی، مهار آتش سوزی های احتمالی باتوجه به فراسیدن فصل برداشت محصول گندم و جو در ایران، افزایش دمای هوا و خشك شدن درختچه های گز در نقطه صفر مرزی دو كشور و افزایش احتمال حریق در آن، را از اهداف دیدار دیپلماتیك مرزبانان دو كشور برشمرد.
فرمانده هنگ مرزی اترك خاطرنشان كرد: مرزبانان دو كشور همچنین متعهد شدند، نسبت به ایجاد نوار تراشیده (شخم زدن) در محدوده مرزی خود برای جلوگیری از تردد احتمالی افراد و نیز ایجاد مانع برای گسترش آتش سوزی به خاك یكدیگر اقدام نمایند.
هنگ مرزی اترك در استان گلستان مسئولیت حراست از مرزهای خاكی جمهوری اسلامی ایران با تركمنستان به طول 348 كیلومتر را در محدوده شهرستان های گمیشان، آق قلا، گنبدكاووس و مراوه تپه بر عهده دارد و مرزبانی درجه یك محسوب شده و مقر آن نیز در گنبدكاووس است.
/3039/