گروهی ناشناس مسوولیت حمله به منطقه سبز بغداد را برعهده گرفت

بغداد – ایرنا – یك گروه ناشناس به نام «یگان های شهید علی منصور محمد الجبوری'، مسوولیت حمله به منطقه امنیتی سبز بغداد و در فاصله چند كیلومتری سفارتخانه آمریكا را برعهده گرفت.

این گروه ناشناس با انتشار اطلاعیه ای در «فیسبوك» و همچنین گفت وگوی سخنگوی آن با سایت خبری «عراق الترا» كه رسانه های عراقی گفته اند از طرف قطر حمایت می شود، مسوولیت حمله كاتیوشایی 29 اردیبهشت ماه گذشته را به منطقه امنیتی سبز بغداد، برعهده گرفته است.
این گروه اعلام كرده است كه در انتقام خون شهید علی منصور الجبوری كه «دونالد ترامپ» رییس جمهوری آمریكا چندی قبل قاتل آمریكایی آن را بعد از 5 سال زندان، عفو كرد، این حمله را صورت داده است.
علی منصور الجبوری در 2008 به اتهام عضویت در القاعده و كارگذاری یك بمب در حاشیه جاده كه موجب قتل دو سرباز آمریكایی در 21 آبریل 2008 (2 اردیبهشت ماه 87) شد، توسط ارتش آمریكا كه در آن برهه خاك عراق را اشغال كرده بود، بازداشت شد.
بعد از انجام بازجویی ها از این شهروند عراقی، سازمان اطلاعات ارتش آمریكا به این نتیجه رسید كه فرد متهم، بیگناه است و مقرر شد كه او را آزاد كرده و به روستای محل سكونتش برگرداند.
«مایكل بهینا» افسر ارتش آمریكا كه در آن موقع در صفوف ارتش آمریكا در عراق حضور داشت، موظف شد كه علی منصور را به روستای محل سكونتش برگرداند اما بهینا در میانه راه، كاروان همراه نظامی خود را متوقف كرد و بعد از عریان كردن علی منصور او را به ضرب گلوله به قتل رساند.
مایكل بهینا به اتهام قتل این شهروند عراقی بیگناه بعدها توسط ارتش آمریكا بازداشت شد و مدعی شد كه علی منصور قصد گرفتن سلاح و شلیك به سمت او را داشته و در دفاع از خود، ناچار به شلیك گلوله شده است.
دادگاه نظامی آمریكا بهینا را به 25 سال زندان محكوم كرد و كاخ سفید در 18 اردیبهشت ماه گذشته به بهانه اینكه بهینا در زندان رفتار خوبی از خود بروز داده او را مستحق عفو دانسته و آزادش كرد.
آزادی این درجه دار آمریكایی در عراق بازتاب منفی داشت و آن را نوعی توهین مجدد ترامپ به احساسات مردم عراق و بی احترامی به خون جوانان عراقی دانستند.
سخنگوی این گروه مسلح كه نامش فاش نشده به سایت خبری عراق الترا كه گفته می شود «عزمی بشار» روزنامه نگار معروف فلسطینی وابسته به دولت قطر آن را مدیریت می كند، گفته است كه شلیك این گلوله به سمت منطقه امنیتی سبز كه سفارت آمریكا در آن واقع شده، در ادامه مجموعه ای از سلسله حملات قبلی این گروه به آمریكایی ها در عراق صورت گرفته است.
این سخنگو اضافه كرده است كه حمله به تجمعی از نیروهای آمریكایی با كاتیوشا در داخل پایگاه نظامی «تاجی» در شمال بغداد در 30 آوریل گذشته (11 اردیبهشت ماه) یكی دیگر از حملات این گروه مسلح به حضور نیروهای آمریكایی در خاك عراق بوده است.
این سخنگو تاكید كرده است كه گروه مسلح مزبور هیج ارتباطی به قطب بندی های بین المللی ندارد.
سایت عراق الترا افزوده است كه مورد نظر این سخنگو در خصوص عدم وابستگی به هیچ قطب بندی بین المللی اشاره به تنش موجود بین آمریكا و ایران دارد.
این سخنگو خاطر نشان ساخته است كه مشكل این گروه مسلح ناشناس عراقی با «دونالد ترامپ» رییس جمهوری مغرور آمریكا است.
سخنگوی مزبور تهدید كرده است كه حملات این گروه مسلح در پاسخ به عفوی است كه ترامپ در حق مایكل بهینا درجه دار آمریكایی قاتل شهید زندانی علی منصور الجبوری انجام داده است.
گروه مزبور خواستار بازگرداندن بهینا به اتهام قتل این شهروند بیگناه عراقی به زندان شده است.
برخی در عراق، حملات این گروه مسلح ناشناس را همانند شروع حملات گروه القاعده علیه نیروهای آمریكایی در آغاز اشغال عراق می دانند كه به تدریج این حملات مسلحانه گسترده تر شده و كل اوضاع عراق را تحت تاثیر گذاشت.
گروه های مسلح اولیه در عراق بعد از اشغال این كشور در بهار 2003، نیز با ادعای قتل یك زن عراقی توسط نیروهای آمریكایی، اولین حملات مسلحانه خود را به نیروهای آمریكایی ترتیب دادند و به تدریج این گروه های مسلح ناشناس به بخشی از شاخه عراقی القاعده تبدیل شدند.
سایت عراق الترا همچنین تصاویر غیر واضحی از لحظه شلیك گلوله مینی كاتیوشا و تصویر گلوله كاتیوشا را منتشر كرده و مدعی شده كه این اولین تصاویر از این حمله است.
گروه ناشناس یگان های الجبوری در فیسبوك نیز در اطلاعیه اش اعلام كرده است: «در راستای حمله آتشین ماه رمضان تیم شهب الحق (شهاب های حق) مقر دولت آمریكا (سفارتخانه آمریكا) را در منطقه امنیتی سبز (بغداد) با گلوله كاتیوشا مورد حمله قرار داد.»
در اطلاعیه آمده است كه «این حمله در واكنش به تصمیم ترامپ مبنی بر عفو مایكل بهینا درجه دار ارتش آمریكا و انتقام از دولت عراق كه در برابر عفو این درجه دار آمریكایی ساكت شد و هیچ واكنشی نشان نداد، صورت گرفته است.»
تاكنون دستگاه های امنیتی عراق نسبت به ماهیت این گروه ناشناس مسلح اظهارنظری نكرده اند اما سرتیپ «یحیی رسول» سخنگوی ستاد عملیات مشترك ارتش عراق پیشتر گفته بود كه «كسی» به دنبال شعله ور كردن آتش جنگ میان ایران و آمریكا از طریق عراق است.
این درحالیست كه گروه ناشناس یگان های علی منصور گفته است كه به هیچ قطب بندی بین المللی ارتباط ندارد و تنها یك گروه مسلح بومی است كه تنها خواسته اش بازگرداندن درجه دار قاتل آمریكایی به زندان است.
حال این سوال مطرح است كه این حمله كه هیچ خساراتی به دنبال نداشته و به فاصله دوری از سفارتخانه آمریكا در بغداد شلیك شده، آیا بهانه ای برای شكل گیری گروه های مسلح جدید و تشدید حملات این گروه ها در عراق خواهد شد و آیا این گروه مسلح ناشناس و مشابه آن، شكل جدیدی از گروه های تروریستی هستند كه همواره دستگاه های امنیتی و نظامی و رسانه های آمریكایی نسبت به ظهور آنها در عراق پیشگویی می كنند؟ پاسخ به این سوال را در تحولات آتی عراق باید جست و جو كرد.
خاورم *4*353*380*