۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۳۱
کد خبر: 83322592
۰ نفر
روابط ایران و عمان الگوی یك رابطه مثبت منطقه ای

تهران- ایرنا- باتوجه به سفر وزیر امورخارجه عمان به تهران یك كارشناس مسائل خاورمیانه می گوید: عمان همسو سیاست های عربستان در منطقه نیست و بدون تردید روابط تهران- مسقط الگوی یك رابطه مثبت منطقه ای شمرده می شود.

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، «یوسف بن علوی» وزیر امور خارجه عمان روز دوشنبه گذشته (30 اردیبهشت) وارد تهران شد. وی پس از ورود به تهران با «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه كشورمان دیدار و در خصوص روابط دو جانبه و مهمترین مسائل منطقه ای و بین المللی گفت وگو و تبادل نظر كرد.
ظریف و بن علوی به عنوان مسوولان سیاست خارجی دو كشور كه سابقه تاریخی روابط نزدیكشان در منطقه خاورمیانه به عنوان یك روابط دوستانه و حسنه محسوب می شود رفت و آمدهای مستمری را انجام داده‌اند.
سفر بن علوی در حالی به تهران انجام شد كه «مایك پمپئو» وزیر امور خارجه امریكا، چهارشنبه 25 اردیبهشت در تماس تلفنی با «سلطان قابوس»، پادشاه عمان، درباره ایران و موضوعات دیگر گفت‌وگو كرد. وزارت خارجه امریكا با انتشار بیانیه‌ای اعلام كرد پمپئو در این تماس درباره آنچه تهدیدهای ایران در منطقه می‌خواند، با پادشاه عمان گفت‌وگو كرده است.
با توجه به اهمیت سفر وزیر امور خارجه عمان به كشورمان، پژوهشگر ایرنا با «جعفر قنادباشی» كارشناس مسائل خاورمیانه به گفت و گو پرداخت.

**كشور عمان نقش میانجی گری در منطقه
قنادباشی در ابتدای این گفت وگو بیان داشت: عمان در دو دهه گذشته سیاست متفاوت تری را با عربستان و امارات در منطقه دنبال كرد و در قضایای یمن و اختلافاتی كه بین عربستان و ائتلاف عربی با قطر پیش آمد هیچگاه سیاست همسو با ریاض را در منطقه دنبال نكرد و در این ائتلاف شكل گرفته علیه قطر، به رهبری عربستان شركت نكرد.
وی تصریح كرد: كشور عمان در برخی از موارد پیام كشورهای غربی را به دولت های منطقه رسانده است و در محافل خبری ، از عمان به عنوان نقش میانجی گر یاد می شود و خود مقامات عمانی هم خواهان این هستند كه با توجه به تنش های موجود در منطقه خاورمیانه نقش میانجی را در حل بحران ها ایفا كنند.
قنادباشی در ادامه افزود: البته روابط ما با مقامات عمان رابطه بسیار نزدیك و دوستانه است. «علی اكبر ولایتی» مشاور امور بین‌الملل مقام معظم رهبری نیز در زمان تحصیل با بن علوی وزیر امور خارجه عمان همكلاس و دوست بوده و این نشان می دهد روابط فراتر از روابط دیپلماتیك، روابط دوستانه نیز وجود دارد و پیوسته این روابط در طول سال ها حفظ شده است.

**عمان پتانسیل كاهش تنش در منطقه را دارد
این كارشناس مسائل خاورمیانه اظهار داشت: اگر تنش ها در سطح منطقه باشد عمان این ظرفیت و پتانسیل را دارد كه تاثیر گذار باشد اما اگر تنش ها خارج از منطقه باشد از حد توان و ظرفیت عمان خارج است البته بستگی به نوع تنش ایجاد شده در منطقه دارد.
قنادباشی افزود: اگرچه متاسفانه سیاست منطقه تابع سیاست های ایالت متحده می باشد و عربستان رهبری این جریان را بر عهده دارد و عمان با توجه به همه تجارب و توانایی كه دارد می تواند نقش میانجی گری را در منطقه ایفا می كند و ما می بینیم در سال 91 نقش میانجی گرایانه ای را بین تهران و واشنگتن ایفا كرده است.
وی در ادامه یاد آور شد: البته عمان سیاست خاص خود در منطقه را دنبال می كند و بیشتر به دنبال كاهش تنش در منطقه است.

**روابط استراتژیك ایران و عمان در تنگه هرمز
قنادباشی در این زمینه اظهار داشت: كشور ما در موقعیت قدرتمند و اطمینان بخشی در منطقه است و همه كشورها به این موضوع اعتماد كامل دارند كه ایران هرگز فكر تجاوز و دست اندازی به خاك بقیه كشورها را ندارد و ایران هیچگاه شروع كننده درگیری نظامی در منطقه نیست و هیچ طرح و برنامه برای فشار بر بقیه كشورها در منطقه را ندارد.
وی همچنین اظهار داشت: كشور ایران مورد اعتماد كشورهای واقع بین منطقه خاورمیانه است و این كشورها، با توجه به واقعیت و نگرشی كه دارند می توانند به ما اعتماد كنند.
این كارشناس مسائل خاورمیانه همچنین تصریح كرد: البته برخی از كشورهای منطقه به دلیل مشكلات و ضعف داخلی به كشورهای بیگانه متوسل می شوند و اجازه داده اند تا آمریكا در خاك این كشورها پایگاه داشته باشد و حتی تمامیت ارضی خود را در اختیار كشور های خارج از منطقه قرار دادند.
وی در ادامه بیان داشت: در این میانه عمان به عنوان كشوری كه مسوول تأمین امنیت آبراه خروجی كشتی‌ها در تنگه هرمز است، رهبرانش همواره به ضرورت تأمین امنیت و ثبات منطقه به عنوان پیش نیازهای اساسی رشد و توسعه كشورشان اعتقاد دارند و از همه مهمتر به امنیت منطقه به عنوان یكی از كشورهای صادر كننده نفت نیازمند می باشند و طبیعی است كه نمی خواهند شاهد تحولات و تنش‌ها باشند و در مورد تنگه هرمز همسو با ایران عمل می كنند.

**عمان انتخاب بین ایران و عربستان
قناد باشی كارشناس مسائل خاورمیانه در این زمینه اظهار داشت: در سیاست منطقه ای ما متاسفانه خط و مشی سیاست غربی تعیین كننده است و به جای اینكه همسو با سیاست ملی و منطقه ای تنظیم شود همسو با سیاست لندن و واشنگتن است و همه كشورهای منطقه نیز تاثیر پذیری از این سیاست را دارند.
وی افزود: ما در منطقه خواهان این هستیم كه كشورهای منطقه نگاهشان به ما و عربستان از دیدگاه نگاه منافع ملی باشد و نه از دریچه منافع قدرت های بزرگ و برخی از این كشور ها حتی همسو با سیاست های رژیم صهیونیستی در منطقه هستند و عمان به عنوان یك كشور دوست در منطقه سیاست نزدیك تری به جمهوری اسلامی دارد و در طول چندین دهه تاكنون ضد منافع ملی كشورمان سیاستی را دنبال نكرده است و روابط دوستانه متقابل با حفظ منافع ملی بین طرفین برقرار است .
پژوهشم** ر-ت**1552