مالیات برارزش افزوده 60 درصد درآمد شهرداری را كاهش می دهد

تهران- ایرنا- سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران گفت: در صورت تصویب لایحه مالیات بر ارزش افزوده در مجلس شورای اسلامی درآمد شهرداری ها 60 درصد كاهش می یابد.

به گزارش ایرنا، علی اعطا روز سه شنبه در نشست خبری خود افزود: لایحه جدید مالیات بر ارزش افزوده در صورت تصویب با روح قانون اساسی و آنچه كه در نهاد شوراها آمده مغایر است و عملا و شوراها را به مجموعه بی اثر تبدیل می كند.
وی ادامه داد: در صورت تصویب این موضوع در مجلس، عوارض در مالیات تجمیع می شود و درآمدهای شهرداری ها به صورت چشمگیری كاهش می یابد.
به گفته اعطا، تصویب این موضوع شوراها را تضعیف می كند و شورای شهر تهران با رایزنی خود با مجلس سعی در جلوگیری از تصویب این لایحه دارد.

* عملكرد مطلوب شهرداری تهران در خصوص جمع آوری سگ
اعطا همچنین در خصوص تجمع حامیان حیوانات در مقابل شورای شهر نیز گفت: شركت ساماندهی در این خصوص به ما پاسخ داد كه موضوع سگ كشی مطرح نبوده و در شبكه های ماهواره ای مانور رو این موضوع داده شد.
وی ادامه داد: عملكرد شركت ساماندهی در جمع اوری و ساماندهی این موضوع مطلوب است و در مكاتبه با مدیرعامل این شركت مقرر شد خبرنگاران از نحوه جمع آوری و محل نگهداری سگ ها بازدید داشته باشند.

* ۶ میلیارد تومان هزینه برگزاری انتخاب شورایاری ها
اعطا در خصوص هزینه برگزاری انتخابات شورایاری ها نیز گفت: ۶ میلیارد تومان هزینه برگزاری این انتخابات است و مسئول تامین این بودجه نیز مدیریت شهری است.
وی ادامه داد: در سال ۹۷ اعتبار برای برگزاری انتخابات دیده شده اما برگزار نشد و امسال برگزار می شود.
اعطا افزود: موضوع اصلاح آیین نامه برگزاری انتخابات شورایاری‌ها در دستور كار ما قرار دارد و پیش از این نیز اساسنامه آن بررسی شد.
وی با بیان اینكه برغم وجود تنگناها در برگزاری انتخابات شورایاری‌ها، شورای پنجم مصمم به برگزاری آن است، گفت: اجرایی شدن این انتخابات بیانگر آن خواهد بود كه شورای پنجم به موضوع توسعه مشاركت در سطح محلات اهمیت زیادی قائل است و دستگاه‌های مختلف در راستای برگزاری آن شرایط را برای افزایش مشاركت محلی فراهم كنند.

* احتمال دیدار اعضای شورا با رئیس قوه قضائیه
اعطا همچنین در پاسخ به پرسشی در خصوص اینكه آیا از جزییات دیدار شهردار با رئیس قوه قضاییه اطلاعی دارد، گفت: شهردار در این رابطه توضیحی به شورا نداد اما احتمالا اعضای شورای شهر تهران با رئیس قوه قضاییه دیداری داشته باشند.
وی اظهار امیدواری كرد: این دیدار می تواند زمینه خوبی را برای همكاری های مشترك فراهم كند.
اعطا ادامه داد: با توجه به دغدغه ها و حساسیت هایی كه رئیس قوه قضاییه در بحث مبارزه با فساد دارد این رابطه می تواند بسیار موثر باشد و می توانیم در مدیریت شهری اقدامات اصلاحی جدی را آغاز كنیم.
وی خاطرنشان كرد: من به این موضوع خوش بین هستم و امیدوارم با پشتیبانی قوه قضاییه همكاری های خوبی شكل گیرد.

* گزارش تكمیلی برنامه سوم توسعه شهرداری تا نیمه خرداد
سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران در خصوص ارسال گزارش تكمیلی شهرداری به شورا در ارتباط با برنامه پنج ساله سوم توسعه گفت: شهرداری موظف بود گزارش خود را در خصوص برنامه‌های اجرایی و نحوه تأمین و تجهیز منابع و برنامه‌ها تا پایان اردیبهشت ماه سال ۹۸ برای تصویب به شورا ارائه كند كه همچنان گزارش به شورا در این خصوص ارائه نشده است.
اعطا تصریح كرد: شورا، شهرداری را مكلف كرد تا این گزارش را تا خرداد ماه به شورای اسلامی شهر ارسال كند زیرا برنامه سوم پنج ساله سوم از آن جهت دارای اهمیت است كه میزان تحقق برنامه‌ها را سال به سال مورد رصد و بررسی قرار خواهد داد.
وی در ارتباط با واگذاری وظایف شركت شهربان و حریم‌بان به یگان حفاظتی شهرداری تهران نیز گفت: با توجه به تذكری كه توسط اعضا در جلسه هفته گذشته مطرح شد، نظرات شورا مبنی بر این بود كه موضوع تخلفات ساختمانی و مسایل مربوط به آن در حوزه مسایل مدنی و شهری است و باید این وظایف در اختیار مدیریت شهری قرار بگیرد.
اعطا ادامه داد: استدلال شهرداری مبنی بر این است؛ با توجه به بخشنامه‌ای كه در این خصوص از طرف وزیر كشور مطرح شده و در راستای اجرای آن، این اقدام از سوی شهرداری صورت گرفته، انجام این مأموریت را كارآمدتر می‌كند.
این عضو شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به بررسی این موضوع توسط كارشناسان ذیربط از برگزاری جلسه هم اندیشی در هفته آینده با شهردار تهران خبر داد و گفت: پس از ارائه گزارش این جلسه در صورتی كه اعضا نسبت به عدم واگذاری این وظایف پافشاری داشته باشند باید تصمیم بگیرند كه آیا تصمیم بر این است این موضوع باید به صورت لایحه به شورا ارائه شود یا خیر.
تهرام/9343//1348