۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۲۶
کد خبر: 83322575
۰ نفر
محقق فرانسوی: ترامپ فقط بدنبال توافق جدید با ایران است

تهران - ایرنا - محقق دانشگاه پاریس (سوربن جدید) معتقد است كه 'دونالد ترامپ' رئیس جمهوری آمریكا فقط بدنبال یك توافق جدید با ایران است و محتوای این توافق نیز برای او مهم نیست.

«مایا كَندلِ» در مقاله ای كه امروز (سه شنبه) در روزنامه فرانسوی «لوموند» انتشار یافته، افزود: هیچكس جنگ جدید آمریكا چه در منطقه خاورمیانه چه در داخل آمریكا را نمی خواهد. به استثنای «جان بولتون» مشاور امنیت ملی ترامپ كه هیچ تمایلی برای دیدن ایران ندارد.
دونالد ترامپ به نوبه خود می خواهد یك 'معامله بهتر' از توافق 2015 (طرح جامع اقدام مشترك یا همان برجام) كه آمریكا یك سال پیش از آن خارج شد، انجام دهد.
در این مرحله، محتوا مهم و بسیار دقیق نیست. آنچه برای ترامپ مهم است، این است كه توافق جدید، دیگر توافق او است.
این محقق فرانسوی افزود: هدف از سیاست 'فشار حداكثری' با افزایش تحریم ها، كشاندن ایران به پای میز مذاكره با اصلاح سیاست های منطقی این كشور است. ایرانیان در مقابل تحریم های شدید كه تا به حال پشت سر گذاشته اند منتظر انتخابات 2020 و احتمال انتخاب یك رئیس جمهوری دیگر در آمریكا هستند و امیدوارند با ماندن در توافق، روزهای بهتری داشته باشند.
كندل با اشاره به لغو معافیت های خرید نفت ایران كه پیشتر از این برای هشت كشور امكان واردات نفت از ایران را مهیا می ساخت، افزود: در مواجهه با این موضوع، ایران، آمریكا را به مجازات های مختلفی از جمله خروج از توافق برجام و اقدامات نظامی تهدید كرده است.
در مقابل، ترامپ با نتیجه نگرفتن از اعمال حداكثر فشار بر ایران بدنبال القای این باور است كه امكان رویارویی وجود دارد.

** تهدید ترامپ برای جنگ با ایران بسیار جدی نیست
یك كارشناس فرانسوی مسائل سیاسی آمریكا نیز تهدید ترامپ برای جنگ با ایران را بسیار جدی نمی داند.
«كورنتن سلین» در گفت وگو با وب سایت خبری «آتلانتیكو» فرانسه به تناقض گفتاری ترامپ در توئیت های اخیرش اشاره كرد و افزود: بحران كنونی با ایران، مرحله جدیدی از دوره ریاست ترامپ را فراهم می كند. او توافق هسته ای با باراك اوباما را لغو كرد زیرا خواستار یك معاهده جدید بود كه شامل ممنوعیت گسترش ساخت بمب در ایران و حمایت این كشور از نیروهای بی ثبات كننده در خاور میانه است.
به گفته سلین، ممكن است به نظر برسد ترامپ بدنبال یك مذاكره جدید با ایران است اما بولتون و پمپئو به چیز دیگری می اندیشند.
اروپام ** 6984 ** 1071