۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۲۵
کد خبر: 83322573
۰ نفر
6 میلیون ایرانی كارت اهدای عضو دریافت كردند

تهران - ایرنا - عضو كمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی به استقبال مردم برای دریافت كارت اهدای عضو اشاره كرد و گفت: تاكنون نزدیك به 6 میلیون نفر این كارت را دریافت كردند.

علی نوبخت روز سه شنبه در مراسم بزرگداشت روز اهدای عضو بدن در سالن همایش بیمارستان سینا افزود: این تعداد از استان های مختلف كشور بوده كه آمادگی خود را برای اهدای عضو اعلام كردند.
وی با اشاره به اینكه دریافت كارت اهدای عضو در حال افزایش است، گفت: انجمن اهدای عضو ایرانیان در حال تلاش برای افزایش تعداد اعضا است.
نوبخت با اشاره به اینكه تاكنون 7 هزار و 264 مورد مرگ مغزی عضو اهدا كردند، گفت: تاكنون حدود 50 هزار بیمار با دریافت پیوند عضو از مرگ نجات یافتند.
وی افزود: مجموع پیوندهای عضو شامل 11 هزار و 787 مورد كلیه، 6 هزار و 338 مورد كبد، یك هزار و 172 مورد قلب، 157 مورد ریه، 293 مورد لوزالمعده و 52 مورد روده انجام شده است.
وی ادامه داد: ایران در حوزه پیوند اعضا در منطقه پیشرو است و با داشتن متخصصان مجرب ایرانی، در این زمینه حرف های زیادی برای گفتن داریم.
عضو كمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی به خدمات ارزشمند دكتر غلامرضا پورمند، چهره ماندگار كشور اشاره كرد و گفت: پورمند چندین سال در بخش های علمی، پژوهشی و اجرایی فعالیت داشته و منشا خدمات بزرگی بوده است.

*** اهدای عضو نمونه بارز از خودگذشتگی است
همچنین ایرج فاضل، مشاور عالی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی، پیوند اعضا را نمونه بارز ایثار و از خودگذشتگی دانست و گفت: هم تیم پزشكی و هم خانواده با ایثار و از خودگذشتگی این كار بزرگ را انجام می دهند.
وی اظهار داشت: پیوند اعضا در ایران با كلیه آغاز شد و پیوندهای اعضای دیگری از جمله كبد و ریه نیز در كشور در حال انجام است، پیوندهای احشایی از پیوندهای مهم هستند كه در ایران انجام می شود.
در این مراسم از زحمات چندین ساله دكتر غلامرضا پورمند در زمینه پیوند اعضا و فعالیت های پژوهشی و اجرایی تقدیر شد.
همچنین دكتر علی اكبر صالحی، معاون رئیس جمهوری و رییس سازمان انرژی اتمی در پیامی به این همایش از فعالیت چندین ساله دكتر غلامرضا پورمند تقدیر و تجلیل كرد.
علمی 1201 ** 9014**