۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۲
کد خبر 83322566
۰ نفر
قفل زندان شكند پدرم باز آید...

بندرعباس- ایرنا- «قفل زندان شكند پدرم باز آید گر به همت قدمی برداری» این مطلب در واقع سوز دل دختركان و پسركانی است كه برای رهایی پدر یا مادرشان كه به جرمی ناخواسته در بند زندان افتاده، آرزو می كنند.

به گزارش ایرنا، دخترك تولدش بود؛ همه اعضای فامیل به جشن تولد دعوت شدند لحظه فوُت كردن شمع، دخترك در دل آرزو كرد و هیچ نگفت، آخر شب در تاریكی شبانه به مادرش گفت با خدا گفتم بابایم را می خواهم او را از بند آزاد كن...
«دخترك خردسال دیگری چشم هایش آب مروارید دارد، مادرش می گوید باید عمل جراحی شود اما پولش را نداریم؛ شوهرم در زندان است». «مرد زندانی عكس دخترك كوچكی را از صفحه روزنامه جدا كرده، به دیوار كنار تختش زده است تا زندان را با آن عكس كه شبیه دخترش هست سپری كند». «مادری سرطان دارد و دخترش می گوید برادرم تنها نان آور خانه است كه به علت مهریه در زندان افتاده است»، دل خوشی همه این افراد آزادی از بند و به آغوش خانه و جامعه برگشتن است.
خدمت به مردم و نیازمندان جامعه از مهم ترین آموزه های قرآن كریم و اهل بیت (ع) است و از دیدگاه امامان اطهار خدمت گذاری به افراد جامعه، حد و مرزی ندارد و پیامبر اكرم (ص) نیز در این باره می فرمایند: هر كس یك نیاز مومنی را روا سازد، خداوند حاجت های فراوان او را روا سازد كه كمترین آن بهشت است.
از كمالات اختصاصی انسان، احسان و نیكی به همنوع است و این موهبت عظیم آیت كبریایی دارد و مختص خداوند سبحان و انسان است و بهای هر انسان به اندازه احسان اوست.

**تشكیل ستاد دیه برای آزادی زندانیان غیرعمد
ستاد مردمی رسیدگی به امور دیه و كمك به زندانیان نیازمند نیز از سال 69 در كشور و از سال 81 در هرمزگان شكل گرفت تا یاری رسان آزادی زندانیان دربندی باشد كه به علت نداشتن تمكن مالی و ناخواسته در حبس هستند.
با كمك ستاد دیه و هیات امنای در مدت 17 سال گذشته تعداد 2 هزار و 886 زندانی با بدهی 217 میلیارد ریال از زندان های هرمزگان آزاد و به آغوش خانواده و جامعه بازگشته اند.
ستاد دیه پس از شناسایی مددجویان جرائم غیرعمد (قتل و صدمه بدنی غیرعمدی، بدهكاری نفقه و مهری و محكومیت های مالی) و تحقیق و بررسی از وضعیت اقتصادی، معیشتی، اجتماعی و اخلاقی آنان، نشست های مصالحه با شاكیان پرونده برگزار كرده و بخشی از بدهی را از طلبكاران تخفیف گرفته و بخشی نیز با كمك ستاد، تسهیلات بانكی و خیران برای آزادی این گونه افراد فراهم می كنند.
این ستاد در هرمزگان از خیران و مردم نیكوكار خواسته جهت كمك به آزادی زندانیان جرائم غیرعمد از طریق شماره حساب بانك ملی 0106110031007، شماره كارت بانك ملی 6037991899936706 و شماره كارت بانك مسكن 6280231495199753 و یا استفاده از تلفن همراه و گرفتن *780*7777076# اقدام كنند.
ستاد دیه عامل نجات انسان های گرفتار و احیا كننده كرامت آنهاست و افتخارش اینست كه مدد رسان صادق نیازمندان واقعی جامعه است.

** گل امید برای ناامیدان
هفدهمین همایش جشن گلریزان ویژه آزاد سازی زندانیان نیازمند جرائم غیرعمد در استان هرمزگان نیز شامگاه دوشنبه همزمان با ولادت امام حسن مجتبی (ع) و روز اكرام در بندرعباس برگزار شد.
در این جشن گلریزان قشرهای مختلف مردمی، خیران و جمعی از مسوولان دورهم جمع شدند تا در ماه میهمانی خدا با جمع آوری ریز و درشت كمك های خود، امیدی باشند برای ناامیدان و لبخندی را هدیه به لب های خانواده های مددجویان كنند.
در مجموع 300 جشن گلریزان در كشور برای آزادی 8642 زندانی دیه و جرائم غیر عمد در ماه مبارك رمضان در حال برگزاری است كه سهم هرمزگان 15 جشن برای آزادی 83 زندانی می باشد.
مدیر عامل ستاد دیه هرمزگان در همایش جشن گلریزان گفت: یكی از دستاوردهای انقلاب اسلامی تاسیس ستاد دیه كشور به دست شهید لاجوردی در سال 1369 بوده است.
احمد مرادی نژاد افزود: ستاد دیه در هرمزگان نیز از سال 1381 شروع به كار كرد كه در این مدت با كمك خیران و گذشت شاكیان موفق به آزادی 2 هزار و 886 زندانی با بدهی 217 میلیارد ریال از زندان های استان شده است.
وی بیان داشت: سال گذشته 235 زندانی با بدهی 61 میلیارد و 500 میلیون ریال از زندان های هرمزگان آزاد شدند.
مدیرعامل ستاد دیه هرمزگان اظهارداشت: در حال حاضر نیز 83 زندانی (62 نفر به علت مالی، 18 نفر مهریه و نفقه و سه نفر دیه) با بدهی 15 میلیارد و 100 میلیون ریال در زندان های استان بسر می برند.
مرادی نژاد ادامه داد: با توجه به این كه بیشترین زندانیان مربوط به مهریه و نفقه است لذا طبق دستور قوه قضاییه آزادی این افراد در اولویت قرار گرفته كه از 70 تا 80 زندانی مهریه در هرمزگان هم اكنون به 18 نفر كاهش یافته است.
وی گفت: 15 جشن گلریزان در ماه مبارك رمضان برای آزادی این زندانیان در حال برگزاری است كه هم اكنون هشت جشن آن برگزار شده و امیدواریم با كمك خیران و مسوولان زمینه آزادی این افراد مهیا شود.
مدیرعامل ستاد دیه هرمزگان ابراز داشت: زندان برای افراد مجرم، خطاكار و مخل امنیت جامعه است نه آنهایی كه ناخواسته براساس مهریه و نفقه، تصادف و بدهی های مالی به زندان افتاده اند.
مرادی نژاد با اشاره به این كه گلریزان ریختن گل امید برای ناامیدان و نیازمندان است، گفت: اگر بخواهیم خوشبخت شویم باید برای خوشبختی دیگران تلاش كنیم، چرا كه هر عمل خوب و بدی كه انجام می دهیم بازتاب آن به خودمان بر می گردد.

** طلبكار آدم بدی نیست اما حقی دارد كه باید استیفا شود
دادستان عمومی و انقلاب بندرعباس نیز گفت: ستاد دیه با هیات امنایی جمعی از معتمدان و خیران تشكیل شده تا مدد رسان زندانیان دیه و جرایم غیرعمد باشد.
ابوالفتح ابوالهادی با اشاره به این كه زندان را سازمان زندان ها ساخته و مجموعه كیفری باعث به زندان انداختن افراد می شود، گفت: ممكن است برای شما سئوال پیش بیاید كه چرا مجموعه كیفری افرادی كه جرم ندارند را به زندان می اندازد،اما باید بدانید كه وصول مطالبات ناشی از مهریه و نفقه، تصادف و بدهی های مالی كه شخص بدهكار از پرداخت بدهی خود عاجز است و به زندان انداختن برای احقاق حق مطالبه گر است.
وی بیان داشت: طلبكار نیز آدم بدی نیست اما حقی دارد كه باید استیفا شود.
دادستان بندرعباس اظهارداشت: بسیاری از طلبكاران با چانه زنی های ستاد دیه كوتاه می آیند و با گرفتن بخشی از طلب خود رضایت می دهند.
ابوالهادی گفت: افرادی كه در زندان بسر می برند درست از لحاظ روحی و روانی با مشكل مواجه می شوند اما بیشتر مشكل متوجه خانواده های آن هاست و نیكوكاری كه صورت می گیرد در حقیقت در حق خانواده های زندانی است.
وی گفت: ستاد دیه دركل كشور واستان ها به هر طریقی تلاش می كند تا این گونه زندانیان بی گناه را شناسایی كند وبخش عمده ای از بدهی این افراد را با تخفیف ازخانواده های طلبكار وبخشی با كمك خیران و مسوولان فراهم شود.
این مسوول یاد آورشد: اقدام هایی كه از سوی ستاد دیه و خیران انجام می گیرد و در نهایت منجر به آزادی زندانیان و خلاصی خانواده های آنان از گرفتاری می شود، امری خداپسندانه و خیرخواهانه است و نتیجه این كار خیر به خود افراد بر می گردد.

** شادی را به خانواده زندانیان هدیه كنیم
فرماندار بندرعباس نیز گفت: بندرعباس كه دروازه تجاری كشور نام گرفته و سرزمین فرصت هاست با كمك صنایع و شركت های بزرگ می توان شادی را به زندانیان و خانواده آنها هدیه كرد تا عید فطر امسال خاطره به یادماندنی داشته باشند.
كناری زاده افزود: خانواده ای كه تشكیل زندگی می دهد به امید این كه فرزندانی را تربیت كند تا برای آینده این مملكت مفید باشد اما به یكباره بر اثر اتفاقی ناخواسته و جرمی غیرعمد زن یا مرد خانه راهی زندان می شود و آزوی آنها بر باد می رود.
وی بیان داشت: هرچند زندان به لحاظ فیزیكی و تجهیزات برای فرد زندانی مناسب باشد اما این افراد از لحاظ روحی و روانی دچار مشكل می شوند و خانواده آن ها آسیب می بینند.
فرماندار بندرعباس اظهارداشت: اگر این افراد در زندان بمانند، زن و فرزند آنها به خاطر فشار روحی و روانی و مشكلات اقتصادی در معرض ناملایمات قرار گرفته و دیر یا زود از هم می پاشد.
7195/6048