درخواست لغو مصونيت قضايي 25 نماينده احزاب مخالف تركيه

آنكارا- ايرنا- دادستاني تركيه با تشكيل پرونده هايي، خواستار لغو مصونيت قضايي 25 نفر از نمايندگان و رهبران دو حزب جمهوري خواه خلق و دموكراتيك خلق ها شد.

به گزارش روز سه شنبه روزنامه يني بيرليك، مراجع قضايي تركيه در پرونده هاي تشكيل شده خواستار لغو مصونيت كمال قليچداراوغلو رهبر حزب جمهوري خواه خلق و پروين بولدان و سزايي تملي رهبران مشترك حزب كردي دموكراتيك خلق ها شده اند.
بر اساس اين گزارش، تاكنون 608 پرونده قضايي از سوي دادستان هاي تركيه براي لغو مصونيت قضايي تعدادي از نماينده مجلس اين كشور تشكيل و به پارلمان تركيه ابلاغ شده است.
مراجع قضايي تركيه در پرونده هاي تشكيل شده، خواستار لغو مصونيت 18 نماينده حزب دموكراتيك خلق ها، چهار نماينده حزب جمهوري خواه خلق، يك نماينده حزب نيك و 2 نماينده ديگر شده اند.
بر اساس قانون، رييس مجلس تركيه پس از بررسي، اين پرونده ها را به كميسيون عدالت و قانون اساسي اين كشور براي اخذ راي و طرح در صحن علني پارلمان تحويل داده است.
به گزارش ايرنا، نمايندگان مجلس تركيه در دوره نمايندگي از مصونيت قضايي برخوردار هستند ولي مجلس تركيه مي تواند در صورت ارائه پرونده از سوي مراجع قضايي، در راي گيري داخلي مصونيت قضايي منتخبان مردم را لغو كند تا راه براي پيگرد قضايي آنها باز شود.
همه نمايندگاني كه در گزارش اخير لغو مصونيت قضايي آنها درخواست شده، از جمله اعضاي احزاب و منتقدان جدي حزب حاكم عدالت و توسعه و مقامات كنوني تركيه هستند.
بر اساس قوانين تركيه، مجلس اين كشور بر اساس گزارش تهيه شده تشكيل جلسه داده و درخواست لغو مصونيت اين نمايندگان را به راي خواهد گذاشت و در صورت تصويب، راه براي پيگرد قضايي و بررسي پرونده هاي تشكيل شده عليه اين 25 نماينده در دادگاه باز خواهد شد.
پس از برگزاري بيست و هفتمين دوره مجلس ملي تركيه در جريان انتخابات سوم تيرماه سال گذشته، تعداد كرسي هاي پارلمان تركيه از 550 عدد به 600 كرسي افزايش يافت.
حزب حاكم عدالت و توسعه به رهبري رجب طيب اردوغان رييس جمهوري كنوني 295 كرسي در پارلمان تركيه كسب كرده و با همگامي حزب حركت ملي با 49 كرسي، اكثريت را در نهاد قانون گذاري تركيه در اختيار دارد.
حزب جمهوري خواه خلق تركيه به رهبري كمال قليچدار اوغلو به عنوان قديمي ترين حزب حاضر در مجلس تركيه و منتقد جدي حزب حاكم هم اكنون 146 كرسي مجلس را در اختيار دارد.
همچنين حزب كُردي دموكراتيك خلق هاي تركيه به رهبري مشترك سزايي تملي و پروين بولدان 67 نماينده در مجلس تركيه دارد.
حدود 2.5 سال پيش با لغو مصونيت سياسي تعدادي از نمايندگان مجلس تركيه در پي شرايط به وجود آمده پس از كودتاي نافرجام، فيگن يوكسك داغ و صلاح الدين دميرتاش رهبران سابق حزب دموكراتيك خلق ها در مجلس تركيه دستگير شده و روانه زندان شدند كه هم اكنون در بازداشت موقت به سر مي برند.
علاوه بر اين در دوره قبل مجلس تركيه، با لغو مصونيت قضايي تعدادي از نمايندگان، 11 نفر از نمايندگان حزب دموكراتيك خلق هاي تركيه از مجلس اين كشور اخراج شدند و حق نمايندگي آنها لغو و سلب شد.
خاورم/1905**1144