۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۵۹
کد خبر: 83322507
۰ نفر
مراكز علمي كاربردي دولتي لرستان تعطيل مي شوند

خرم‌آباد - ايرنا - رئيس دانشگاه جامع علمي كاربردي لرستان گفت: بيشتر مراكز علمي كاربردي استان خصوصي است ولي مراكز دولتي وابسته به اين دانشگاه تا پايان شهريور 98 بايد تعطيل شوند.

به گزارش ايرنا، سعيد فرح بخش روز سه شنبه در كارگاه كارآفريني با حضور مسئولان دانشگاه علمي كاربردي، آموزش و پرورش و 110 نفر از مشاوران و مديران مدارس لرستان با بيان اينكه متأسفانه در كشور ما با توجه به اينكه دانشگاه علمي كاربردي و فني و حرفه‌اي وجود دارند، تنها 15 درصد از آموزش‌ها مهارتي است، افزود: اين درصد و نسبت مطلوب جامعه ما نيست، گرچه در برنامه ششم توسعه پيش بيني شده كه اين آموزش‌ها به 30 درصد برسند.
فرح بخش با تاكيد بر اينكه 30 درصد از دانشجويان ما بايد مهارتي باشند، عنوان كرد: در كشورهاي توسعه يافته اين نسبت 50 درصد است، در برخي كشورها نيز 70 درصد آموزش‌ها مهارتي است.
وي با اشاره به اينكه بايد به سمت دانشگاه‌هاي مهارتي برويم، افزود: در برنامه ششم توسعه اين امر هدف گيري شده و اميدواريم مسئولان كشور، دانشگاه‌ها و آموزش عالي بتوانند قدم‌هاي عملي در اين رابطه بردارند.
وي با تاكيد بر اينكه افزايش كميت در دانشگاه‌ها چه در جمعيت دانشجويي و چه در تعداد دانشگاه‌ها به طور مطلق با توجه به منابع محدود خيلي مطلوب نيست، ادامه داد: ما در حال حاضر 2هزار و 640 دانشگاه و مركز آموزش عالي و حدود چهار ميليون دانشجو در كشور داريم كه اين عدد و رقم به ظاهر خوب است اما با توجه به اينكه بين كميت گرايي و كيفيت نسبت عكسي با توجه منابع محدود وجود دارد اين عدد و رقم خيلي خوشايند نيست.
رئيس دانشگاه جامع علمي كاربردي لرستان با بيان اينكه در كشورهاي توسعه يافته جهاد به طور معمول تعداد دانشگاه‌ها بر حسب شرايط اقتصادي، اجتماعي و صنعتي كشورها تعيين مي‌شود، افزود: تعداد دانشگاه‌ها در اين كشورها به شدت پايين است، در اين راستا كميت گرايي در كشور ما و همچنين دانشگاه‌ها و آموزش عالي اساسا آسيب‌هايي را به دنبال دارد.
فرح بخش، مدرك گرايي، بيكاري فارغ التحصيلان و پيامدهاي اجتماعي را از جمله آسيب‌هاي كميت گرايي در دانشگاه‌ها و مراكز آموزش عالي عنوان كرد و گفت: دولت در سال‌هاي اخير توسعه دانشگاه‌ها را محدود كرده و سياست‌هاي تجميع و ادغام رادر يك تا 2 سال گذشته دنبال كرده و اميدواريم بتوانيم بحث كميت گرايي را حل كنيم.
رئيس دانشگاه جامع علمي كاربردي لرستان با اشاره به مزيت‌هاي دانشگاه علمي كاربردي، گفت: با توجه به ماهيت اين دانشگاه بحث اشتغالزايي مورد توجه قرار گرفته، يكي از مشكلات فعلي جامعه ما بيكاري است و فارغ التحصيلان ما نسبت به ساير دانشگاه‌ها ظرف 2 تا سه سال بعد از تحصيل بيشتر مشغول به كار مي‌شوند.
فرح بخش افزود: دانشگاه علمي كاربردي يك دانشگاه سيال است و در هر ترم و سال تحصيلي مي‌توانيم رشته‌هاي جديد ايجاد كنيم و رشته‌هاي قديم را كنار بگذاريم.
وي ادامه داد: حدود 800 رشته در بخش‌هاي مختلف صنعت، كشاورزي، خدمات، فرهنگ و هنر داريم كه مي‌توانند تغيير پيدا كنند، اصلاح شوند و اين امر يك مزيت است.
وي با اشاره به اينكه ما در لرستان با توجه به ظرفيت‌هاي استان اگر نياز باشد براي هر ترم و سال تحصيلي مي‌توانيم رشته ايجاد كنيم، گفت: همچنين رشته‌هايي كه بازار كار ندارند و يا مورد اقبال قرار نمي‌گيرند را مي‌توانيم حذف مي‌كنيم.
رئيس دانشگاه جامع علمي كاربردي لرستان افزود: بيشتر آموزش‌هاي ما از طريق برگزاري كارگاه‌ها است، دروسي تحت عنوان كارورزي داريم كه دانشجويان اين دروس را مي‌گذرانند.
فرح بخش بيان كرد: نيازهاي جامعه بسيار متنوع است و دانشگاه علمي كاربردي با توجه به ماهيت و سيال بودن رشته‌هايش، اين نيازها را مي‌تواند پاسخ بدهد.
وي اظهار داشت: ما براي هر شغل يك رشته مي‌توانيم ايجاد كنيم، مي‌توانيم زمينه تحصيلي بسياري از دانشجويان را كه علاقمندي هاي متنوعي دارند و متناسب با نياز بازار كار درخواست ها را پاسخ بدهيم.
فرح بخش در ادامه با اشاره به بحث تناسب رشته‌ها با نيازهاي بومي و منطقه‌اي، عنوان كرد: يكي از اقداماتي كه در استان انجام مي‌دهيم اين بوده كه نيازهاي استان را بررسي مي‌كنيم، با توجه به ظرفيت‌هايي كه در استان وجود دارد و متناسب با اين ظرفيت‌ها رشته‌هايي را ايجاد مي‌كنيم.
رئيس دانشگاه جامع علمي كاربردي لرستان گفت: يكي از مزيت‌ها اين بوده كه متناسب با ظرفيت‌هاي بومي، محلي، استاني و منطقه‌اي رشته‌هايي را ايجاد كنيم كه موجب اشتغالزايي و توسعه استان شود.
فرح بخش، تصريح كرد: اين دانشگاه نماد يك دانشگاه مردمي بوده كه با مشاركت مردم در بخش‌هاي مختلف صنعتي، فرهنگي و… اداره مي‌شود.
وي با اشاره به گستردگي مراكز آموزشي دانشگاه علمي كاربردي، عنوان كرد: در تمام شهرستان‌هاي استان مركز آموزشي داريم و خدمات آموزشي را ارائه مي‌دهيم.
7274/6060